Spor o odklad brexitu nevyřešen, skotský soud vyčkává

Skotský nejvyšší soud dnes odložil konečné rozhodnutí ve sporu kolem žádosti o odklad brexitu. Zabýval se stížností, která chtěla zajistit, aby se premiér Boris Johnson řídil takzvaným Bennovým zákonem. Tato norma přijatá v září předsedu vlády nutila podat za určitých podmínek 19. října žádost o odklad brexitu. Johnson v sobotu dopis se žádostí do Bruselu poslal, přiložil ale i dopis, ve kterém odklad označil za chybu. Soud dnes odmítl případ ukončit, chce premiéra dál sledovat, zda "zcela" splní požadavky zákona.

Poslanci britského parlamentu v září přijali takzvaný Bennův zákon, který dával premiérovi čas do 19. října, aby prosadil v parlamentu brexitovou dohodu nebo získal souhlas zákonodárců s brexitem bez dohody. Jinak musel požádat o odklad odchodu Británie z EU.

Do sobotní půlnoci Johnson ani jednu z daných podmínek nesplnil, a požádal proto EU o tříměsíční odklad brexitu. Předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi ale zaslal žádost nepodepsanou. Připojil pak ještě jeden dopis, tentokrát podepsaný, ve které odklad označil za chybu, a uvedl, že s ním nesouhlasí.

Stoupenci setrvání Británie v EU před časem skotský soud požádali, aby Johnsonovi nařídil požádat v souladu s Bennovým zákonem 19. října o odklad brexitu. Na začátku října soud odložil rozhodnutí na dnešek, tedy první pracovní den po 19. říjnu, kdy vypršela lhůta pro žádost o odklad.

Zástupce britské vlády na dnešním slyšení soud vyzval, aby případ ukončil, neboť premiér podle něj požadavků Bennova zákonu vyhověl.

Soud ale konečné rozhodnutí odložil a rozhodl, že bude sledovat, zda premiér zákonu vyhoví "zcela". Podle listu The Guardian to znamená, že soud hodlá vyčkat, zda odložení termínu brexitu, které by mohla EU Británii nabídnout, Johnson také přijme. Datum dalšího slyšení soud zatím nestanovil.

"Je škoda, že to musím říct, ale tohle není premiér, kterému by se dalo věřit, že bude dodržovat zákon. A protože se mu nedá věřit, je třeba na něj dohlížet," řekl po dnešním slyšení jeden z původních stěžovatelů, právník Jolyon Maugham.

Další ze stěžovatelek, poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanna Cherryová uvedla, že soudní spor už pomohl donutit Johnsona, aby o odklad požádal. "Myslím, že se to pokusil překroutit tím, že dopis nepodepsal a poslal i jiný dopis. Dobrou zprávou ale je, že EU tento nesmysl ignorovala a žádost berou vážně," řekla Cherryová. Mluvčí Evropské komise dnes oznámila, že se EU se žádostí o odklad zabývá.

Stěžovatelé původně žádali skotský soud o to, aby zvážil využití pravomoci známé jako "nobile officium", která umožňuje skotským soudům činit kroky ve jménu premiéra. Pokud by Johnson býval o odklad nepožádal, mohl by to soud dnes udělat za něj.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Velká Británie Skotsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy