Spor o odklad brexitu nevyřešen, skotský soud vyčkává

Skotský nejvyšší soud dnes odložil konečné rozhodnutí ve sporu kolem žádosti o odklad brexitu. Zabýval se stížností, která chtěla zajistit, aby se premiér Boris Johnson řídil takzvaným Bennovým zákonem. Tato norma přijatá v září předsedu vlády nutila podat za určitých podmínek 19. října žádost o odklad brexitu. Johnson v sobotu dopis se žádostí do Bruselu poslal, přiložil ale i dopis, ve kterém odklad označil za chybu. Soud dnes odmítl případ ukončit, chce premiéra dál sledovat, zda "zcela" splní požadavky zákona.

Poslanci britského parlamentu v září přijali takzvaný Bennův zákon, který dával premiérovi čas do 19. října, aby prosadil v parlamentu brexitovou dohodu nebo získal souhlas zákonodárců s brexitem bez dohody. Jinak musel požádat o odklad odchodu Británie z EU.

Do sobotní půlnoci Johnson ani jednu z daných podmínek nesplnil, a požádal proto EU o tříměsíční odklad brexitu. Předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi ale zaslal žádost nepodepsanou. Připojil pak ještě jeden dopis, tentokrát podepsaný, ve které odklad označil za chybu, a uvedl, že s ním nesouhlasí.

Stoupenci setrvání Británie v EU před časem skotský soud požádali, aby Johnsonovi nařídil požádat v souladu s Bennovým zákonem 19. října o odklad brexitu. Na začátku října soud odložil rozhodnutí na dnešek, tedy první pracovní den po 19. říjnu, kdy vypršela lhůta pro žádost o odklad.

Zástupce britské vlády na dnešním slyšení soud vyzval, aby případ ukončil, neboť premiér podle něj požadavků Bennova zákonu vyhověl.

Soud ale konečné rozhodnutí odložil a rozhodl, že bude sledovat, zda premiér zákonu vyhoví "zcela". Podle listu The Guardian to znamená, že soud hodlá vyčkat, zda odložení termínu brexitu, které by mohla EU Británii nabídnout, Johnson také přijme. Datum dalšího slyšení soud zatím nestanovil.

"Je škoda, že to musím říct, ale tohle není premiér, kterému by se dalo věřit, že bude dodržovat zákon. A protože se mu nedá věřit, je třeba na něj dohlížet," řekl po dnešním slyšení jeden z původních stěžovatelů, právník Jolyon Maugham.

Další ze stěžovatelek, poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanna Cherryová uvedla, že soudní spor už pomohl donutit Johnsona, aby o odklad požádal. "Myslím, že se to pokusil překroutit tím, že dopis nepodepsal a poslal i jiný dopis. Dobrou zprávou ale je, že EU tento nesmysl ignorovala a žádost berou vážně," řekla Cherryová. Mluvčí Evropské komise dnes oznámila, že se EU se žádostí o odklad zabývá.

Stěžovatelé původně žádali skotský soud o to, aby zvážil využití pravomoci známé jako "nobile officium", která umožňuje skotským soudům činit kroky ve jménu premiéra. Pokud by Johnson býval o odklad nepožádal, mohl by to soud dnes udělat za něj.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Velká Británie Skotsko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy