Starostové velkých italských měst vyzvali premiéra Draghiho, aby zůstal předsedou vlády

Starostové velkých italských měst vyzvali premiéra Maria Draghiho, aby zůstal předsedou vlády. Apelovali také na parlamentní strany, aby vyřešily krizi v široké vládní koalici a zabránily předčasným volbám. Učinili tak v dopise, který podle deníku Il Messagero podepsali starostové Říma, Milána, Turína, Florencie, Janova či Neapole. Předčasné volby, jež by se mohly konat na podzim, si podle průzkumu, který zveřejnil deník La Repubblica, nepřeje 53 procent Italů.

"Jako starostové, kteří dělají každý den obtížná rozhodnutí a řeší problémy naši občanů, vyzýváme Maria Draghiho, aby pokračoval v úřadu," píše se v dopise jedenácti starostů. Ti rovněž důrazně vyzvali všechny politické strany v parlamentu, aby myslely na obecné blaho a zájmy země upřednostnily před vnitrostranickými problémy.

Nestraník Draghi, který je premiérem od loňského února, podal ve čtvrtek demisi poté, co jeho vláda sice dostala v Senátu důvěru, hlasování se ale neúčastnil jeden z hlavních koaličních partnerů Hnutí pěti hvězd (M5S) expremiéra Guiseppeho Conteho. Ten považuje za nedostatečnou pomoc domácnostem a podnikatelům, kterou vláda nachystala v podpůrném balíku v hodnotě 23 miliard eur (562 miliard Kč). Podle analytiků se ale Conte snaží získat zpět přízeň voličů své straně zmítané už dlouho rozpory. Prezident Sergio Mattarella Draghiho demisi odmítl a vyzval ho, aby ve středu předstoupil před zákonodárce. Podle tisku to udělal v naději, že strany se dohodnou.

"Pokud bude rozpuštěn parlament, nebudeme moci schválit reformy a přijdeme o část prostředků od EU z koronavirového fondu obnovy," řekl o víkendu ministr zahraničí Luigi di Maio. Ten minulý měsíc kvůli neshodám s Contem, mimo jiné i o další vojenskou pomoc Ukrajině, opustil M5S a založil stranu Společně pro budoucnost. S ním odešlo z parlamentních frakcí M5S v obou komorách šest desítek zákonodárců. M5S tak v pozici nejsilnější strany v dolní komoře vystřídala krajně pravicová Liga, v Senátu mají tyto dvě strany stejně zástupců.

Podle průzkumu agentury Izi si většina Italů nepřeje předčasné volby a 55,5 procenta se domnívá, že pokud Draghi odstoupí, měla by být ustavena úřednická vláda, jež by zemi dovedla k řádným volbám. Ty se mají konat nejpozději koncem května příštího roku.

Rovněž šéf menší strany Živá Itálie Matteo Renzi se vyslovil pro pokračování vlády a v sobotu oznámil, že jeho strana začala sbírat podpisy pod petici za setrvání Draghiho v úřadu premiéra. Strana doufá, že do středy nasbírá 100.000 podpisů.

Pro předčasné volby, které by se konaly v době vrcholící energetické krize i schvalování italského rozpočtu, jsou dvě formace, obě krajně pravicové, Liga a strana Bratři Itálie, která ale není součástí vládní koalice. Další pravicová strana Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho se jasně nevyjádřila.

Draghi přitom začátkem loňského roku zabránil předčasným volbám, když vytvořil vládu široké vládní koalice, v níž jsou zastoupeny téměř všechny parlamentní strany, od středolevé Demokratické strany (PD) po krajně pravicovou Ligu. Od posledních parlamentních voleb v roce 2018 má Itálie už třetí vládu. První dvě sestavil Conte, ještě jako nezávislý. První se rozpadla v létě 2019, když z koalice odešla Liga, za pádem Conteho druhé vlády byly spory o plán obnovy ekonomiky a rozdělení téměř 200 miliard eur (skoro pět bilionů Kč) z evropského fondu na obnovu ekonomik po pandemii covidu-19.

Související

Emmanuel Macron

Macron a Zelenskyj poděkovali končícímu Draghimu za spolupráci

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes označil italského premiéra Maria Draghiho za "spolehlivého partnera" a "přítele Francie". Draghi dnes ve vyústění italské vládní krize složil demisi do rukou prezidenta Sergia Mattarelly. Draghiho konec v čele vlády komentovali také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Více souvisejících

Mario Draghi Itálie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy