Sturgeonová chce další referendum o nezávislosti Skotska, poslala žádost

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes odešle do Londýna dopis, ve kterém žádá britského premiéra Borise Johnsona, aby začal vyjednávat o možnosti konání druhého referenda o nezávislosti Skotska.

Sturgeonová podle stanice BBC řekla, že její Skotská národní strana (SNP) ve volbách z minulého týdne, v nichž obsadila 48 z 59 parlamentních křesel určených pro zákonodárce ze Skotska, získala "nesporný" mandát pro nové hlasování.

Premiér Johnson je ale proti konání druhého referenda a tvrdí, že by se měl respektovat výsledek hlasování z roku 2014, kdy se 55 procent voličů vyslovilo pro setrvání v monarchii. Bez svolení vlády v Londýně se toto referendum konat nemůže, připomíná agentura Reuters.

Podle šéfky SNP se však okolnosti za posledních pět let změnily, zejména proto, že většina Skotů v referendu v roce 2016 hlasovala pro to, aby Británie zůstala členem Evropské unie, zatímco voliči ve Spojeném království jako celku rozhodli o odchodu z EU.

Brexit je nyní naplánován na 31. ledna. Sturgeonová tvrdí, že dobrý výsledek její strany ve volbách a naopak chabý výsledek Johnsonových konzervativců ukazují, že Johnsonova vláda nemá mandát k tomu, aby lidi ve Skotsku vyvedla z Evropské unie proti jejich vůli.

"Skotská vláda má jasný demokratický mandát nabídnout lidem, aby mohli rozhodnout o budoucnosti Skotska v referendu o nezávislosti a vláda Spojeného království má demokratickou povinnost to uznat," řekla dnes Sturgeonová.

Související

Nicola Sturgeonová

Sturgeonová po více než osmi letech skončí v čele skotské vlády i SNP

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová hodlá odstoupit z čela regionální vlády i své Skotské národní strany (SNP), jakmile strana zvolí nového lídra. Oznámila to dnes při narychlo svolané tiskové konferenci. Uvedla, že po více než osmi letech v premiérské funkci je správný čas odejít. Hovořila také o osobní dani, kterou si působení ve vrcholné politice vybírá.

Více souvisejících

Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Skotsko Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy