Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla Baerbocková

Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše, aby obě země v jejich cestě do aliance podpořilo. Dnes to při příchodu na závěrečný den neformálního jednání ministrů zahraničí NATO v Berlíně prohlásila šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková.

Obě severské země, které dosud zachovávaly neutrální status, zvažují vstup do NATO kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

"Zažíváme historický moment," řekla Baerbocková. "Švédsko s Finskem dosud o členství v NATO neusilovaly, do aliance je ale nyní tlačí Rusko," uvedla. Zdůraznila, že NATO je a vždy bylo obranným uskupením.

Finsko se Švédskem nejsou podle Baerbockové pouze partnerské a přátelské země. "Jejich možný vstup do aliance by nás výrazně posílil. Německo je proto připraveno učinit vše, aby přijímací proces urychlilo," řekla Baerbocková.

Podporu Švédsku a Finsku vyslovila řada aliančních zemí. "Pokud Finsko a Švédsko podají přihlášku do NATO, Spojené království oba státy podpoří, aby mohly být rychle přijaty," řekla dnes britská ministryně zahraničí Liz Trussová.

Výhrady má ale Turecko, podle kterého obě severské země otevřeně podporují Kurdskou stranu pracujících (PKK). Ankara považuje PKK za teroristickou organizaci. Náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Mircea Geoana ale věří, že spor se podaří vyřešit. Stejný názor dnes vyslovil i slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. "Hledáme shodu a řešení najdeme, jsem o tom přesvědčen," řekl Korčok.

Baerbocková: NATO je třeba kvůli Rusku politicky i vojensky posílit

Rusko svou agresivitou ohrožuje svobodu zemí Severoatlantické aliance, proto je třeba NATO posílit politicky i vojensky. Dnes to na úvod neformálního zasedání ministrů zahraničí států NATO prohlásila šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu řekl, že jeho země není proti rozšíření aliance, ale chce od Švédska a Finska bezpečnostní záruky.

"Naše bezpečnost, svoboda a demokracie jsou ohroženy, společně se ale ubráníme," řekla Baerbocková. Ministryně odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu, kterou označila za agresivní porušení mezinárodního práva. "NATO je nezbytné posílit nejen politicky, ale také vojensky," dodala.

Ministři zahraničí aliance dvoudenní neformální jednání v Berlíně zahájili v sobotu pracovní večeří a dnes v diskuzích pokračovali. V sobotu byly zvláštními hosty Finsko se Švédskem, které zvažují kvůli ruské invazi vstup do NATO. Sobotní debata se proto týkala tureckých výhrad. Podle Turecka obě severské země otevřeně podporují Kurdskou stranu pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Mircea Geoana ale věří, že spor se podaří vyřešit.

Turecký ministr zahraničí Çavusoglu dnes řekl, že Ankara podporuje politiku otevřených dveří NATO a není proti rozšíření aliance. Na Švédsko a Finsko ale má řadu požadavků. Chce, aby obě země přestaly podporovat skupiny, které Ankara považuje za teroristické, aby zrušily omezení na vývoz do Turecka a aby poskytly Ankaře bezpečnostní záruky. Rozšíření aliance musí podpořit všichni stávající členové a odmítavý postoj Ankary by vstup obou zemí mohl zablokovat.

Dnešní závěrečný den jednání se věnoval ruské invazi a také přípravě červnového summitu NATO v Madridu. Do Berlína dorazil rovněž americký ministr zahraničí Antony Blinken, Česko zastupoval šéf diplomacie Jan Lipavský.

Blinken se dnes v Berlíně na okraj jednání NATO sešel se svým ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou. "Na cestě na Ukrajinu jsou další zbraně a další pomoc," napsal Kuleba na twitteru. "Dohodli jsme se úzce spolupracovat na tom, aby se ukrajinské vývozní potraviny dostaly k zákazníkům v Africe a Asii," dodal.

Rusko zablokovalo námořní cesty pro vývoz ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů, jako jsou kukuřice nebo slunečnicový olej. Na importu ukrajinské pšenice je přitom závislá řada zemí na Blízkém východě, akutní nedostatek potravin hrozí také v některých afrických státech.

S Kulebou již v sobotu jednal španělský ministr zahraničí José Manuel Albares. Tématem rozhovoru bylo možné embargo Evropské unie na ruskou ropu nebo status kandidáta unijního členství, o který Ukrajina usiluje.

O přitvrzení sankcí v sobotu hovořil Kuleba s deníkem Bild. Ukrajinský ministr vyzval Němce, aby zvážili, zda není i za cenu krátkodobého strádání výhodnější Ukrajině pomoci, než nic nedělat, sedět u televize a čekat, až problémy zaklepají přímo na německé dveře. "Dejte nám vše, co potřebujeme, a my Rusko zastavíme a na Ukrajině porazíme, aby nikdy na vaše dveře nezaklepalo," řekl.

Související

Více souvisejících

Annalena Baerbock NATO Švédsko Finsko

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 5 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy