Svět musí přestat válčit proti přírodě. apeluje šéf OSN

Svět musí přestat vést válku proti přírodě a najít více politické vůle pro boj se změnami klimatu. Den před zahájením Konference OSN o změnách klimatu (COP25), která se bude konat v Madridu, to dnes prohlásil generální tajemník OSN António Guterres.

"Bod, z kterého už není návratu, není daleko za obzorem. Je už na dohled a přibližuje se k nám velkou rychlostí," prohlásil António Guterres.

Zodpovědnost za takový stav věcí podle něj nese člověk, zejména kvůli využívání fosilních paliv, jejichž spalování představuje největší část celkové produkce skleníkových plynů. Šéf OSN rovněž prohlásil, že rok 2019 se zařadí spolu s posledními čtyřmi lety mezi pět nejteplejších roků, které kdy byly na planetě zaznamenány.

I expect a clear demonstration of increased #ClimateAction ambition & commitment out of #COP25. Leaders of all countries need to show accountability & responsibility. Anything less wold be a betrayal of our entire human family and all generations to come. pic.twitter.com/jnKjMRYRmI

— António Guterres (@antonioguterres) December 1, 2019

"Musíme jednoduše přestat kopat a hloubit a využít širokých možností, které nám nabízí obnovitelná energie a ekologická řešení," řekl generální tajemník. Řada zemí však podle něj neplní kritéria stanovená pařížskou klimatickou dohodou z roku 2015. Ta stanovila cíle, které by měly vést k udržení růstu průměrné globální teploty do roku 2030 do dvou stupňů Celsia proti období před průmyslovou revolucí.

Americký prezident Donald Trump nedávno oznámil, že Spojené státy oficiálně od pařížské dohody odstupují. Pokračuje rychlé odlesňování v Amazonii, která hraje zásadní roli při zpětném pohlcování oxidu uhličitého, zatímco Čína buduje velké množství nových uhelných elektráren, uvedla agentura Reuters.

"Jasně vidíme, že největší světoví producenti (oxidu uhličitého) nepřikládají ruku k dílu. Bez nich je náš cíl nedosažitelný," prohlásil Guterres.

Ačkoliv se státům loni na klimatickém summitu v Polsku podařilo dohodnout několik dílčích opatření k dodržování a případnému prohlubování cílů pařížské klimatické dohody, na stole zůstávají některé nevyjasněné otázky. Jedna z nich se týká článku 6 dohody, který pojednává o světových emisních povolenkách a obchodováním s nimi.

"Nechci ani pomyslet na možnost, že bychom se neshodli na článku 6. Jsme tu proto, abychom schválili směrnice pro zavedení článku 6, ne abychom hledali výmluvy, proč to neudělat," řekl Guterres.

Generální tajemník rovněž oznámil, že od ledna se ujme funkce zvláštního vyslance OSN pro klima guvernér britské centrální banky Mark Carney. Nahradí miliardáře Michaela Bloomberga, který nedávno oznámil kandidaturu na post amerického prezidenta.

Související

Více souvisejících

António Guterres COP25 (klimatická konference Madrid 2019) OSN Španělsko Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy