Svět se k běžnému životu vrátí až v roce 2022 či 2023, míní francouzský odborník

Svět se k běžnému životu po pandemii vrátí nejspíš až v roce 2022 nebo 2023. Stanici BFM TV to dnes řekl hlavní zdravotní poradce francouzské vlády Jean-François Delfraissy, podle kterého má virus SARS-CoV-2 mimořádnou schopnost vytvářet mutace.

"Tuto zimu nejspíš přijde další varianta," myslí si Delfraissy, podle kterého se lidem nakonec nad pandemií podaří zvítězit - ale nějakou dobu to ještě potrvá. Hlavním problémem následujících let budou podle odborníka rozdíly mezi zeměmi, které mají naočkované vysoké procento populace, a těmi, kde je populace proočkovaná méně. Dodal, že "návrat k normálu může být v roce 2022, 2023".

Na začátku příštího měsíce se podle Delfraissyho počet nakažených může ve Francii vyšplhat až na 50.000 případů denně, čtvrtá vlna by pak francouzské nemocnice mohla zasáhnout v polovině srpna.

"Očkování nás chrání proti vážnému průběhu nemoci, ale můžeme se nakazit a infikovat i ostatní. Pro následující týdny nemáme žádné zázračné řešení. Musíme se vrátit k jednoduchým opatřením: mýt si ruce, nosit roušky v místech, kde je hodně lidí. Je to záležitost selského rozumu," uvedl Delfraissy. Dodržovat základní hygienická opatření je podle něj důležité i proto, aby se se začátkem školního roku nemusely opět zavírat školy.

Francie ve čtvrtek zaregistrovala 22.000 nových případů koronavirové nákazy, o den dříve 21.000, píše agentura AFP. Je to zhruba desetkrát více, než kolik západoevropská země za den registrovala před měsícem. Počet hospitalizací zůstává nízký, což však lze podle AFP vysvětlit prodlevou mezi zjištěním nákazy u pacienta a možnou hospitalizací.

Zvýšený počet infekcí ve Francii souvisí s šířením varianty delta. Země proto sleduje situaci v zemích, kde se tato nakažlivější varianta začala šířit o několik týdnů či měsíců dříve, zejména Británii. "V Anglii vidíme nárůst hospitalizací, které se však nyní netýkají jednotek intenzivní péče, protože vakcína chrání před vážnějšími projevy nemoci," uvedl dříve Delfraissy.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Francie věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

Zdroj: David Holub

Další zprávy