Německo stále čelí náporu uprchlíků, kontroly na hranicích budou pokračovat

Německo bude ve zvýšené míře kontrolovat hranice se sousedními státy, dokud se dostatečně nezlepší ochrana vnějších hranic Evropské unie. Na úvod Evropského policejního kongresu v Berlíně to dnes řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer. Zdůraznil také, že EU potřebuje nový azylový systém.

"Chceme volný pohyb uvnitř Evropy," poznamenal Seehofer, podle něhož to ale předpokládá důslednou kontrolu na vnějších hranicích. S jejím současným stavem spokojený není. Mohou za něj podle něj mimo jiné nedostatečné kapacity a pravomoci Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Počet jejích zaměstnanců má sice do roku 2027 stoupnout na 10.000, ale podle Seehofera je to příliš pomalé tempo. "Uděláme všechno v zájmu toho, aby to šlo rychleji," uvedl.

Intenzivnější pohraniční kontroly zahájilo Německo loni v listopadu. Jen za prvních 27 dní při nich policie objevila 178 osob, které měly zákaz vstupu do spolkové republiky, a 249 lidí, na které byl vydán zatykač. I to podle Seehofera ukazuje, že takové kontroly, které se týkají i příhraniční oblasti s Českem, jsou nutné.

Naprostá většina uprchlíků, kteří v posledních letech proudí do Evropy, se snaží dostat do Německa. "Prosím o pochopení, že dokud nebude lepší ochrana vnějších hranic, musíme klást důraz na to, že přesně sledujeme, kdo k nám přijíždí," podotkl německý ministr, kterému by prý nebylo nic milejší, než aby takové kontroly jednoho dne byly zbytečné.

Seehofer dnes také znovu apeloval na reformu evropského azylového systému, tak aby bylo možné hned na vnějších hranicích EU přezkoumat, zda daná osoba skutečně potřebuje ochranu, či nikoli.

Související

Horst Seehofer

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na tiskové konferenci při představení výroční zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, prohlásil ministr vnitra Horst Seehofer.

Více souvisejících

Horst Seehofer Německo hranice uprchlíci schengen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy