Uprchlíci vyráží na člunech z Belgie, guvernér je chce zachraňovat pomocí dronů

Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl místní samosprávu povolat na pomoc techniku. Guvernér provincie Západní Flandry ve středu oznámil, že chce monitorovat pobřeží pomocí malých bezpilotních letounů. Vyzval k pomoci belgickou vládu, která má zajistit nejen peníze, ale také sladit nasazení dronů se zákony.

Guvernér reagoval na středeční ztroskotání člunu se 14 běženci z Afghánistánu a Íránu, které se podařilo záchranářům dostat na břeh u městečka De Panne poblíž Dunkerku. Z belgického pobřeží míří podle něj k Británii stále více člunů od chvíle, co Francie loni nasadila vojenské hlídky na pobřeží.

"Problém se přesouvá ze severní Francie k nám. Musíme tomu zabránit," řekl médiím guvernér Carl Decaluwé. Cesta z Belgie je podle něho pro migranty nebezpečnější, neboť vzdálenost k jihoanglickým břehům je větší než od francouzského pobřeží.

Drony by měly monitorovat vzdušný prostor u pobřeží a policie by díky nim mohla mít včasné informace o rizikových plavidlech. "Nemůžete mít na každých deseti metrech policistu, aby na všechno dohlížel," prohlásil křesťanskodemokratický politik.

Připustil nicméně, že půjde o nákladné opatření, na které by region potřeboval peníze od belgické vlády. Podle některých médií bude opatření velmi složité zavést, neboť jej bude nutné sladit s pravidly na ochranu soukromí omezujícími provoz dronů. Navíc bude nutný i souhlas Francie, protože letouny by podle Decaluwéa měly dohlížet i na oblast přímo na hranici.

Podle stanice RTBF francouzské úřady loni registrovaly více než 170 plavidel, na nichž se pokoušelo do Británie dostat téměř 2000 lidí. V Belgii byl tento počet zatím řádově nižší, podle místních úřadů však stoupá.

Belgická vláda zatím výzvu guvernéra nekomentovala.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Belgie Drony

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy