Úřady na severu Francie zavřely mešitu, kázání podle nich podněcovaly nenávist

Francouzské úřady dnes nařídily uzavření mešity ve městě Beauvais, protože tamní kázání podle nich podněcovaly nenávist, vyzývaly k násilí a obhajovaly džihád. Svatostánek v Beauvais, zhruba 100 kilometrů severně od Paříže, se musí rozhodnutí úřadů podřídit do 48 hodin, bude zavřený šest měsíců, uvedla AFP s odvoláním na prefekturu.

Úřednímu rozhodnutí předcházelo 14. prosince oznámení ministra vnitra Géralda Darmanina, který zahájil proceduru vedoucí k uzavření mešity pro její příklon k extremismu.

Úřady vytýkají modlitebně "některé výroky, které během kázání pronesl jeden z hostujících imámů mešity," vysvětlil agentuře AFP Samim Bolaky, právník sdružení Espoir et fraternité (Naděje a bratrství), které místo spravuje a upřesnil, že dotyčný duchovní tam už nepůsobí.

Podle úřadů se tento imám prezentoval jen jako hostující, ale ve skutečnosti zajišťoval velkou část kázání, ve kterých "schvaloval džihád a chválil jeho bojovníky, které popisoval jako hrdiny". Podle ministerstva jeho výroky "pranýřují bezvěrce a prezentují západní společnosti jako islamofobní". Vyzývají "věřící k rozchodu s (francouzskou) republikou" a "podněcují nenávist vůči homosexuálům, židům a křesťanům".

Ve Francii existuje 2623 mešit a modliteben, 99 nich ministerstvo vnitra v posledních měsících kontrolovalo kvůli "podezření ze separatismu". Z různých důvodů úřady ve Francii uzavřely 21 z nich, u dalších šesti, stejně jako u mešity v Beauvais, bylo nařízeno jejich dočasné uzavření nebo je proces v chodu.

Ve Francii od roku 2015 při džihádistických útocích, včetně útoku na hudební klub Balaclan nebo vraždě učitele Samuela Patyho, zemřelo 265 lidí. Prezident Emmanuel Macron v listopadu 2020 zahájil ofenzivu proti "separatismu" a zvýšil tlak na vedoucí představitele islámu v zemi, aby bojovali proti zahraničnímu vlivu, radikalizaci a politickému islámu.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie mešity islám

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 9 hodinami

Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy

Nejvyšší francouzská představitelka pro oblast klimatu se rozhodla neúčastnit klimatických jednání COP29 v Ázerbájdžánu poté, co prezident hostitelské země obvinil Francii z „brutálního“ potlačování problémů souvisejících se změnou klimatu ve svých zámořských územích. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy