Amerika pomůže Polsku a Ukrajině získat nezávislost na ruském plynu

Spojené státy, Polsko a Ukrajina se dnes dohodly na posílení spolupráce při dodávkách plynu do regionu, který je nadále závislý na zásobování z Ruska. Dnes o tom informovala agentura Reuters, podle níž Polsko hodlá zvýšit export dovezeného amerického plynu na Ukrajinu.

"Pomáháme Polsku snížit jeho závislost na ruském plynu," řekl americký ministr energetiky Rick Perry novinářům ve Varšavě po setkání s polskými a ukrajinskými představiteli.

Polský vládní představitel zodpovědný za energetickou infrastrukturu Piotr Naimski uvedl, že Polsko, které v posledních letech zvýšilo objem zkapalněného zemního plynu (LNG) nakupovaného ze Spojených států, bude od roku 2021 schopno ročně vyvážet šest miliard metrů krychlových plynu na Ukrajinu. Nyní činí export plynu z Polska na Ukrajinu 1,5 miliardy metrů krychlových.

"Učiníme maximum pro to, abychom diverzifikovali dodávky plynu na Ukrajinu, která je nyní zcela závislá na zásobování z Ruska," řekl Naimski na stejné tiskové konferenci.

Perry, Naimski a ukrajinský tajemník bezpečnostní rady státu Oleksandr Danyljuk podepsali memorandum o porozumění, které předpokládá posílení energetické bezpečnosti dodávkami amerického LNG plynu přes polskou a ukrajinskou plynovou infrastrukturu.

Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa nazývaná energetická dominance se snaží snížit domácí regulaci produkce ropy a plynu, které mají být následně vyváženy obchodním a politickým partnerům USA. V Evropě se snaží nabídnout alternativu ruskému plynu, který je sice levnější než americký zkapalněný plyn, ale jehož dodávky do Evropy poznamenaly občasné výpadky v důsledku cenových sporů s Ukrajinou.

Více než třetina exportu ruského plynu do Evropské unie se uskutečňuje přes Ukrajinu, která si tradičně jeho část odkupuje pro vlastní potřeby. Platnost dohody o tranzitu plynu mezi Ruskem a Ukrajinou vyprší v lednu 2020 a ukrajinské úřady se obávají, že Moskva poté přestane na Ukrajinu svůj plyn posílat. Především východní a centrální části Ukrajiny by se tak mohly uprostřed zimy ocitnout bez plynu.

Polsko, které je považované za jednoho z nejbližších spojenců Washingtonu v Evropě, stále nakupuje většinu plynu od Ruska. Podniká proto opatření, které povedou ke snížení této závislosti po roce 2022, kdy skončí platnost dohody o nákupu plynu s ruským plynařským gigantem Gazpromem. Jedním z těchto opatření je navýšení objemu nakupovaného amerického plynu přes LNG terminál ve Svinoústí na pobřeží Baltu.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Polsko Ukrajina Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Aktualizováno před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy