"Útok na základy Německa." Politici po střelbě v Halle žádají zpřísnění zákonů

Po teroristickém útoku v Halle vyzývají němečtí politici k posílení pravomocí bezpečnostních složek a lepší ostraze židovských zařízení v zemi. Slibují také vyšší investice do boje proti antisemitismu a extremismu, informovala dnes agentura DPA.

Předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) a ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová označila středeční čin za útok na základy německého státu.

"Šlo o útok zevnitř na naši zemi a její základní zřízení," řekla Krampová-Karrenbauerová v rozhovoru s berlínským listem Tagesspiegel. Podle ní je třeba v reakci na atentát zvýšit pravomoci bezpečnostních složek a tajných služeb. Prodloužit by se měla například lhůta, po kterou mohou uchovávat DNA pachatelů. Stát musí na krajně pravicový teroristický útok odpovědět plnou silou, dodala šéfka nejsilnější vládní strany.

Důkladně vyšetřit je podle Krampové-Karrenbauerové nutné i to, proč synagogu v Halle v době nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření) nikdo nestřežil.

Ke změně zákonů, které by ale neměly přinést omezení svobod občanů, vyzval dnes také Reiner Haseloff, předseda vlády spolkové země Sasko-Anhaltsko, v níž Halle leží.

Jeden z předsedů protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Jörg Meuthen dnes řekl, že atentát v Halle je důsledkem selhání bezpečnostních složek. Za "absurdní a sprosté" označil výroky některých politiků, podle nichž nese AfD kvůli své rétorice na útoku spoluvinu. Například bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann označil členy AfD za "duchovní žháře".

Ke kritice AfD se dnes přidal i zmocněnec německé vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein. "AfD má mnoho antisemitských názorů," uvedl a zmínil například pozice strany k rituální porážce či obřízce.

Ministryně pro otázky rodiny Franziska Giffeyová dnes oznámila, že vláda v reakci na teroristický útok uvolní více peněz na boj s antisemitismem. S ministrem financí Olafem Scholzem se podle prohlášení dohodla také na tom, že projekty, jejichž cílem je bojovat s extremismem a posilovat demokracii, dostanou i příští rok stejné množství peněz jako letos. Původně měly o část financí přijít.

Ve středu zaútočil na synagogu ve východoněmeckém Halle střelec. Do budovy, kde bylo přes 50 lidí, se nedostal, před ní ale zabil 40letou ženu a v nedaleké prodejně kebabu 20letého muže. Další dva lidi na útěku postřelil. Podezřelým z činu je 27letý Němec Stephan Balliet, v jehož autě se našly také čtyři kilogramy výbušnin. Nejvyšší státní zastupitelství čin považuje za teroristický. Podle ministryně spravedlnosti muž jednal nejspíš z "antisemitských, pravicově extremistických motivů".

Související

střelba v Halle (9.10.2019)

Za útok na synagogu v Halle padlo doživotí, pachatel hlásal rasistické názory i u soudu

Na doživotí dnes poslal za mříže soud v Německu Stephana Ballieta, který se zodpovídal za loňský útok na synagogu v Halle. Soud tak svým nepravomocným verdiktem vyhověl obžalobě. Dovnitř synagogy se Balliet nedostal, v jejím okolí ale zabil dva lidi. Ústřední rada Židů v Německu rozsudek přivítala a označila ho za symbol toho, že antisemitismus nemá v zemi místo.
Střelba v Halle (9.10.2019)

Útočníkovi z Halle hrozí doživotní trest, žádají ho žalobci

Spolkové státní zastupitelství požaduje pro pachatele loňského útoku na synagogu v Halle doživotní trest vězení s následnou ochrannou vazbou. Obžaloba to dnes uvedla ve své závěrečné řeči v procesu, který se v uplynulých měsících konal v Magdeburku. Čin, který spáchal nyní 28letý pravicový extremista Stephan Balliet, je podle žalobců zvláště závažný.

Více souvisejících

střelba v Halle (9.10.2019) Annegret Krampová-Karrenbauerová Německo CDU Alternativa pro Německo (AfD) Antisemitismus

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy