Tisíce lidí dnes v centru Bratislavy protestovaly proti interrupcím. Shromáždění a následný průvod ulicemi slovenské metropole pod názvem Národní pochod za život svolali katoličtí biskupové a nezisková organizace Kanet. Náměstí u sídla slovenské vlády podle organizátorů zaplnily desítky tisíc lidí.
Poslanci slovenské sněmovny předložili několik návrhů na zpřísnění podmínek umělého přerušení těhotenství a parlament by se jimi měl zabývat na probíhající schůzi.
Na pětimilionovém Slovensku, kde se většina lidí hlásí ke katolické víře, mohou v současnosti ženy požádat o interrupci do 12. týdne těhotenství. V případě genetické poruchy plodu lhůta stanovena není. Slovenský ústavní soud již v roce 2007 odmítl podnět, že umělé přerušení těhotenství je v rozporu s ústavou. V srpnovém průzkumu agentury Focus se za různé formy zpřísnění potratů v zemi vyslovilo zhruba 30 až 40 procent respondentů.
"Život každého člověka je neocenitelný, proto má být bezpodmínečně chráněn během celé jeho délky, od početí po přirozenou smrt," píše se v manifestu akce, který z pódia přečetl slovenský herec Štefan Bučko. Po přečtení výzvy na zrušení zmíněné lhůty, během které se ženy mohou rozhodnout podstoupit interrupci, se z davu ozval potlesk.
Dokument zmiňuje rovněž potřebu ochrany a podpory rodin, které jsou založeny manželstvím, jakož i samotného institutu manželství jako svazku muže a ženy. Slovensko registrovaná partnerství osob stejného pohlaví dosud nezavedlo.
Mezi účastníky akce nechyběli ani sympatizanti krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, jejíž poslanci dlouhodobě usilují o zpřísnění pravidel interrupcí. Organizátoři se veřejně distancovali od politické propagace na demonstraci.
Podobné akce proti interrupcím se na Slovensku konaly v letech 2013 a 2015, zúčastnily je jich desítky tisíc lidí.
Počet interrupcí na Slovensku za posledních 20 let klesl tři a půl násobně. Loni počet případů umělého přerušení těhotenství dosáhl 6024, meziročně se snížil o 1,3 procenta.
Slovenští opoziční a nezařazení poslanci předložili do programu probíhající schůze slovenské sněmovny, která se koná necelý půl rok před plánovanými parlamentními volbami, dohromady čtyři návrhy na zpřísnění pravidel interrupcí. Ještě v létě přípravu vlastního návrhu v této oblasti ohlásily i dvě ze tří vládních stran, a to Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a Slovenská národní strana. Expremiér a šéf Směru-SD Robert Fico v srpnu ale uvedl, že jeho strana zmíněnou předlohu nakonec nepředloží a že on sám je proti omezení práva žen svobodně se rozhodnout v otázce interrupce.
V ČR, kde se podobného protestu proti umělým potratům loni v dubnu účastnilo několik tisíc lidí, umělých přerušení těhotenství od počátku 90. let také ubývá. Proti roku 1990 se jejich počet snížil pětkrát. Zatímco na začátku 90. let bylo ročně přes 100.000 zákroků, v roce 2016 jich ženy podstoupily 20.300. Interrupce v České republice je legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem kdykoli. Interrupce doporučené lékařem jsou kryty zdravotním pojištěním.
Související
Obamová varovala muže, co může znamenat volba Trumpa pro jejich milované ženy
Fatální pochybení: Na Bulovce zaměnili pacientky, zdravá žena podstoupila potrat
potraty , Bratislava , Slovensko , Církev
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 38 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák