Obnovení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše se dnes dostalo na program plenárního zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Poslanci se v debatě neshodli mimo jiné na tom, zda je Babišova kauza vnitřní záležitostí Česka, nebo by se měla řešit na evropské úrovni.
Zatímco podle české europoslankyně Dity Charanzové (za ANO) je taková debata irelevantní, Němka Monika Hohlmeierová zdůraznila, že podezření ze zneužívání evropských dotací není "interní" českou věcí.
"Nemáme nic víc než dojmy, předsudky, možná osobní animozitu a přenášíme domácí politickou bitvu z České republiky na unijní půdu," řekla v debatě místopředsedkyně EP Dita Charanzová, která byla zvolena za hnutí ANO premiéra Babiše. V otázce auditu podle ní probíhá "standardní komunikace" mezi Českem a EU, "standardní" je podle ní také práce českých orgánů činných v trestním řízení.
"Ctěme presumpci neviny," vyzvala Charanzová. Bod jednání týkající se českého premiéra označila za "zcela irelevantní a postrádající smysl". Debata v EP podle ní nese "politický podtext" a to, že se europarlament nechal vtáhnout do vnitropolitického boje, označila za "nevhodné". Také podle Ondřeje Knotka z hnutí ANO byla půda EP "nešťastně využita k přenesení domácí politické situace".
Charanzové i Knotkovi oponovala například předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová, podle které se nejedná o "českou interní diskusi". Hohlmeierová zdůraznila, že jí nejde o to, jak postupuje v případu česká justice. "Evropské dotace nesmí podporovat oligarchické struktury," zdůraznila německá europoslankyně z lidovecké frakce (EPP).
Zástupce Evropské komise Virginijus Sinkevičius na počátku debaty zdůraznil, že EK má "nulovou toleranci pro podvody nebo zneužívání evropských fondů" a že se zabývá možným střetem zájmů ve všech členských zemích včetně Česka. Podrobnosti z auditů eurokomisař nesdělil, neboť jsou podle něj až do skončení celého kontrolního procesu tajné.
Řada europoslanců, například Mikuláš Peksa (Piráti), v debatě vyzvala v souvislosti s případem českého premiéra k vytvoření systému čerpání unijních dotací s jasnými, přísnějšími pravidly. Podle europoslance Ivana Davida (SPD) je skutečnou příčinou současného stavu "systém EU, který umožňuje korupci prostřednictvím dotování soukromých podniků".
Také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem výboru pro rozpočtovou kontrolu, v rozhovoru s ČTK odmítl, že by debata na půdu EP nepatřila. Jejím cílem podle něj bylo "dát politicky najevo, že nikdo v Evropské unii nebude porušovat nařízení o střetu zájmů včetně premiéra České republiky, padni komu padni". Babiš podle Zdechovského chtěl, aby Evropa byla konečně rozhodná a začala konat. "Tak v tomhle případě může vidět, že jsme neskutečně rozhodní a že konáme," dodal.
V Evropském parlamentu se o českém premiérovi debatovalo v návaznosti na obnovení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman o něm rozhodl na začátku prosince. Věc vrátil k došetření. Důkazní situace podle něj neodůvodňovala ani zastavení stíhání, ani podání obžaloby.
Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. Babiš dlouhodobě obvinění odmítá.
Související

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico
Andrej Babiš , evropský parlament , EU (Evropská unie) , Dita Charanzová (ANO)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 22 minutami

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
před 24 minutami

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
před 3 hodinami

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
před 4 hodinami

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
před 5 hodinami

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
před 11 hodinami

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
včera

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
včera

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
včera

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno včera

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
včera

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
včera

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
včera

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
včera

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil
Aktualizováno včera

Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
včera

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
včera

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
včera

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
včera
Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
Rusové před dalším krátkodobým příměřím stupňují útoky vůči sousední Ukrajině. Dronový úder si v Charkově vyžádal téměř pět desítek zraněných, informovaly místní úřady podle DW. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku opět apeluje na spojence ohledně lepší protivzdušné obrany.
Zdroj: Lucie Podzimková