V Itálii bojují s mafií přetrháním rodinných vazeb

Lucia řekla svým šestiletým dětem, aby rychle a potichu nasedly do auta. Ale až na palubě letadla, které je odvezlo z Kalábrie na utajené místo na severu Itálie, začala cítit úlevu z toho, že se zbavila svého mafiánského manžela a jeho rodiny, píše agentura AFP.

"Věděla jsem, že nestačí jen změnit čtvrť nebo známosti. Před tímhle světem a jeho mentalitou bylo nutné utéct," uvedla.

Její útěk z malého města Cinquefrondi v Kalábrii patří mezi desítky podobných operací, jejichž cílem je od roku 2012 dostat děti, ale někdy také jejich matky, od rodin, které jsou součástí známé kalábrijské mafie 'Ndranghety.

Smyslem je, aby se děti nevydaly ve stopách svých rodičů na cestu organizovaného zločinu, říká strůjce projektu a soudce pro nezletilé Roberto Di Bella.

Manžel Lucie, a také její švagr a snacha, byli odsouzeni za trestné činy související s mafií, její otčím za vraždu. Lucie byla propuštěna na kauci a čeká na rozsudek odvolacího soudu, protože je obžalovaná z mafiánského spolčení. "Kdybych musela jít do vězení, tak bych musela nechat své děti rodině mého manžela, což mě děsí," uvedla 36letá Lucia.

Organizace 'Ndrangheta je založena hlavně na rodinných vazbách a nikoliv na náboru členů na základě "zásluh", jak je běžné v jiných mafiánských organizacích. Cílem programu soudce Di Belly, který ho nazval Liberi di scegliere (Svoboda volby), je tento mezigenerační přenos zastavit.

"Děti s příjmením mafiánské rodiny jsou odsouzené k osudu, kterému stěží mohou uniknout: čeká je buď smrt, nebo vězení," řekl soudce.

Organizace 'Ndrangheta je dnes nejvlivnější italskou mafií a působí na pěti kontinentech. Organizace vydělává miliardy eur díky velkému množství nelegálních aktivit, jako je obchodování s kokainem.

Podle socioložky a pedagožky Rosselly Marzullové z univerzity v Reggio Calabria, která Di Bellovi pomáhala s vývojem programu, mafiánská mentalita má pro dospívající děti "perverzní sílu přitažlivosti".

Nezletilým osobám z mafiánských rodin, které se dopustí trestného činu, je v rámci programu možné nařídit psychoterapii, kurzy občanské výchovy či schůzky s pracovníky sociálně-právní ochrany dětí. Pokud je to nutné, děti mohou být dočasně přemístěny do domovů s ochranou. V případě, že ani to nestačí, soud může nařídit jejich přemístění do pěstounských rodin mimo Kalábrii, kde zůstávají až do dosažení zletilosti.

Opustit Cinquefrondi nebylo vůbec snadné pro dvanáctiletou Auroru, která je dcerou odsouzeného mafiána. Aurora byla odebrána rodině poté, co za mřížemi skončila i její matka. "Brečela jsem celou cestu, chtěla jsem vědět, co špatného jsem udělala, a měla jsem strach," zavzpomínala na cestu se sociální pracovníkem a policejní eskortou v roce 2015. Po pěti letech Aurora, jejíž jméno bylo pozměněno, stále cítí konflikt mezi svým přáním chovat se správně a snahou "dosáhnout uznání své původní rodiny". Dívka však již třetím rokem nemá kontakt s otcem, vztahy přetrhala.

Podle Rosselly Marzullové děti z mafiánského prostředí "postupují předčasný a bolestný přechod do světa dospělých" a musí čelit násilným událostem, které v nich zanechávají strach a úzkost. "Některé děti umí ve věku deseti či dvanácti let zacházet se zbraněmi, ví kam schovat drogy či jak uniknout policejním kontrolám," uvedla Marzullová.

Občas se rodiče proti odebrání dětí odvolají u soudu, většinou ale rozhodnutí nezvrátí.

V případě Luciy musela justice konat rychle. Žena zažádala o přesun s dětmi na utajené místo v roce 2016. Její manžel je významný boss, podezřelý z vraždy. Policie se obávala, že by se jeho rodina mohla pokusit ženě překazit odjezd, vzpomíná soudce Di Bella. V minulosti se už totiž staly "nevysvětlitelné sebevraždy či náhlá zmizení".

Roberto Di Bella také vypráví, že ho skrytě kontaktovaly také některé "bílé vdovy". Tím míní ženy donucené k sňatku s muži, které dříve neznaly a kteří pak skončili ve vězení či na útěku před justicí. Zhruba dvacet takových žen bylo na utajená místa přemístěno i s jejich dětmi. Do programu bylo zatím zařazeno na 80 dětí.

Ve zhruba pěti případech se rodiny původu snažily najít děti a matky, které uprchly. Vždy neúspěšně. Čtyři děti zařazené do programu se po dosažení zletilosti vrátily do Kalábrie, k rodinám a jejich zločineckému stylu života. Nyní jsou ve vězení.

Dnes je program soudce Di Belly součástí italského justičního systému, na začátku ale vzbuzoval dosti odlišné reakce než dnes. Jeden známý katolický kněz aktivní v hnutí proti mafii označil iniciativu za "absurdní".

Roberto di Bella ve své knize vzpomíná, že býval často nařčen z "krádeže dětí". Jeden z komentátorů prestižního deníku Corriere della Sera napsal, že soudcovy aktivity jsou "hodné totalitních a autoritářských režimů".

Podle odborníka na organizovaný zločin z Oxfordské univerzity Federica Varsiho je "poněkud optimistické" se domnívat, že se 'Ndranghetu podaří porazit odebíráním dětí. Podle něj se jedná "o extrémní opatření, které by se mělo používat s velkou opatrností".

Související

Felix Baumgartner

Tragédie při paraglidingu. U Jaderského moře vyhasl život extrémního sportovce Baumgartnera

Ve čtvrtek večer obletěla svět smutná zpráva o smrti rakouského extrémního sportovce Felixe Baumgartnera, který proslul čtyřicetikilometrovým skokem ze stratosféry z roku 2012, díky kterému překonal rychlost zvuku. Jeho život vyhasl při dalším extrémním výkonu při paraglidingu, po němž se měl zřítit do bazénu hotelového komplexu Porto Sant'Elpidio nacházejícího se na italském pobřeží Jaderského moře. Bylo mu 56 let.
Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

Více souvisejících

Itálie Mafie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Situace v Gaze po izraelských náletech

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli

Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Student snědl banán, zničil tak umění

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl

Kultovní umělecké dílo „Comedian“ od italského provokatéra Maurizia Cattelana – banán přilepený lepicí páskou na zeď – bylo opět snědeno. Tentokrát došlo k incidentu 12. července v Centre-Pompidou Metz ve východní Francii, kde výstavu navštívil neukázněný návštěvník, jenž banán bez váhání snědl.

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat

Čína tento týden hostí summit s lídry Evropské unie. Peking požaduje zrušení cel na elektromobily, Brusel ho však viní z podpory Ruska v jeho válce proti Ukrajině a agresivní hospodářské politiky. Obě strany vstupují do jednání s minimem důvěry, zato s maximem očekávání. Výsledek určí další směřování evropsko-čínských vztahů ve světě sílícího strategického soupeření. Obě strany se přitom nutně potřebují.

před 4 hodinami

USS Preble vypálila střelu s plochou dráhou letu Tomahawk.

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?

Nedávné spekulace o tom, že Spojené státy by mohly poskytnout Ukrajině střely s plochou dráhou letu Tomahawk, vyvolaly silnou odezvu ve světových médiích i v politických kruzích. Celý příběh začal poté, co americký prezident Donald Trump podle některých zpráv zvažoval možnost, že by Ukrajina získala tyto pokročilé zbraně. Následující den se pak objevily další informace naznačující, že Trump se přímo dotazoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, zda by Ukrajina byla ochotna zaútočit na klíčová ruská města, pokud by tyto zbraně obdržela. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes aktualizoval svou výstrahu. Upozorňuje nejen na pokračující vysoké teploty, ale nově varuje i před silnými bouřkami, které mohou v odpoledních a večerních hodinách zasáhnout velkou část republiky. Nejvíce ohroženy budou Morava, Slezsko a východní část Čech.

před 7 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě

Gaza se opět ocitla na titulních stránkách světových médií, tentokrát kvůli tragické smrti čtyřleté Razan Abu Zaher, která podle místních zdravotníků podlehla následkům hladu a podvýživy. Její příběh se tak stal dalším důkazem prohlubující se humanitární krize v oblasti, kde se hlad šíří stejně rychle jako zoufalství.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

WhatsApp

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa

V Rusku sílí tlak na úplné zablokování oblíbené komunikační aplikace WhatsApp. Podle místopředsedy výboru pro informační politiku Státní dumy Antona Gorelkina by se americká služba, vlastněná společností Meta, měla „připravit na odchod z ruského trhu“. WhatsApp, který má v zemi více než 97 milionů uživatelů, je tak zřejmě dalším cílem kampaně proti zahraničním platformám.

před 10 hodinami

Hans Petter Midttun

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun

Americká vojenská pomoc Ukrajině se mění v obchodní strategii, tvrdí norský bezpečnostní expert Hans Peter Midttun exkluzivně pro EuroZprávy.cz. Reaguje tak na oznámení prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlé zbrojní pomoci přes NATO, kterou Spojené státy podmínily nákupy zbraní evropskými spojenci. Podle Midttuna jde o důkaz, že USA sledují vlastní zájmy, zatímco ochota skutečně pomoci Ukrajině slábne. „Prosazuje mírový plán, který je návodem pro plán Kremlu na porážku Ukrajiny, odměňuje agresora a tlačí na jeho oběť,“ upozornil Midttun.

před 10 hodinami

Izraelská armáda

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců

Papež Lev XIV. ostře odsoudil válku v Pásmu Gazy jako „barbarství“ a upozornil na „bezohledné používání síly“ proti civilnímu obyvatelstvu. Jeho slova zazněla jen několik hodin poté, co podle palestinských úřadů izraelské jednotky zabily při čekání na humanitární pomoc nejméně 93 lidí poblíž města Gaza. Jde o jeden z nejkrvavějších incidentů spojených s distribucí potravin v této válkou zničené oblasti.

před 12 hodinami

včera

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí

Významná evropská diplomatka obvinila Spojené státy vedené prezidentem Donaldem Trumpem z podkopávání mezinárodního úsilí o nalezení a záchranu tisíců ukrajinských dětí unesených ruskými silami od počátku války na Ukrajině v roce 2022. Dle jejích slov americké škrty v zahraniční pomoci a sankce proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) komplikují práci institucí sledujících osudy těchto dětí.

včera

Lamine Yamal

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě

Talent, jaký tady dlouho nebyl. Tím je určitě v současném světovém fotbale považován španělský útočník Lamine Yamal, který brázdí fotbalové trávníky na profesionální scéně už od svých patnácti let, kdy si ho Barcelona poprvé vytáhla do svého A-týmu. Před několika dny vstoupil mezi dospělé, když oslavil své osmnácté narozeniny. A jaksepatří, oslavu uspořádal velikou, avšak v mnohém pro někoho i divokou. Natolik, že se na ni zaměřilo španělské ministerstvo sociálních práv, které vyšetřuje, zda během ní nebyl porušen zákon.

včera

včera

Humanitární pomoc v Pásmu Gazy

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc

V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.

včera

Do Brna se na MotoGP sjely tisíce aut

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1

Policie České republiky dnes odpoledne na svém oficiálním účtu na síti X (dříve Twitter) varovala řidiče před velmi hustým provozem na dálnici D1 a v jejím širším okolí. Situaci podle policejního vyjádření komplikuje nejen čas letních dovolených, ale především příliv fanoušků odjíždějících po skončení závodního víkendu.

včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein

Evropská unie plánuje výrazně zpřísnit kontrolu a regulaci čínských e-shopů Temu a Shein. Podle eurokomisaře pro spravedlnost Michaela McGratha ohrožují tyto platformy bezpečnost spotřebitelů i poctivé evropské podnikatele. A jeho postoj je jasný: „Jsem odhodlaný zasáhnout.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy