V Lotyšsku vláda kvůli zhoršení pandemie zavádí stav nouze

Lotyšská vláda dnes večer rozhodla o několika nových krocích, které mají v zemi omezit šíření nákazy koronavirem, a to včetně vyhlášení nouzového stavu. Platit bude tři měsíce od pondělka 11. října, uvedl server Delfi.lv.

Rozhodnutí předcházela tříhodinová diskuse a kabinet se zřekl původního záměru vyhlásit stav nouze již od soboty. Nouzový stav potrvá skoro do poloviny ledna příštího roku, dodal server. Premiér Krišjánis Kariňš na zasedání vlády opakovaně zdůraznil, že prakticky jedinou alternativou k přijatým omezením by byl lockdown.

Vládní rozhodnutí podle portálu mimo jiné počítá s povinným očkováním všech zaměstnanců státních úřadů a samospráv. Až dosud se tento požadavek vztahoval na zdravotníky, pedagogy a sociální pracovníky.

Žáci a studenti se mají dál učit ve školách. Ale do nákupních středisek budou pouštět pouze očkované zákazníky, nebo ty klienty, kteří se uzdravili z covidu-19. Neočkovaní budou smět jen do obchodů se základními potřebami.

Úřady také vyzvaly všechny, kdo mohou, aby raději pracovali z domova.

V pobaltské zemi, která nemá ani dva miliony obyvatel, za uplynulých 24 hodin přibylo 1695 nových případů nákazy koronavirem a zemřeli čtyři pacienti s covidem-19. Od začátku pandemie se nakazilo 168,248 Lotyšů, z nichž 2787 nákaze podlehlo, uvedl lotyšský rozhlas a televize na svém webu. Dodal, že v současnosti jsou ukazatele šíření nákazy nejhorší od začátku pandemie a stoupá tlak na zdravotnická zařízení: hospitalizováno je v současnosti 707 pacientů s covidem-19, 72 z nich je ve vážném stavu.

Situace se zhoršuje ve všech třech pobaltských zemích, které aktuálně paří k nejhorším v Evropě. Během 24 hodin v Estonsku přibyla skoro tisícovka nově potvrzených případů, v Litvě více než 2400 nakažených.

Stav nouze lotyšská vláda vyhlásila i loni v březnu, na počátku pandemie. Obnášelo to uzavření všech škol a zákaz hromadných akcí s účastí více než 200 lidmi.

Související

Více souvisejících

lotyšsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy