V Německu přibylo dalších čtvrt milionu nově nakažených

Nákaza koronavirem se v Německu za uplynulý den potvrdila u 252.836 lidí, dalších 249 jich tam po nákaze covidem-19 zemřelo. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem německé úřady hlásily 217.593 nově nakažených a 291 úmrtí. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach na dnešní tiskové konferenci k epidemické situaci v zemi uvedl, že situace je mnohem horší, než si mnozí myslí.

"Nálada v Německu je taková, jako by pandemie končila," řekl Lauterbach. "To je ale chybný postoj," dodal. Denně podle něj s infekcí umírá 200 až 250 lidí a nynější stav je možné považovat za kritický. Řekl také, že současná dominující varianta omikron není zdaleka tak neškodná, jak jsou lidé přesvědčeni, a že problémy může vyvolat rovněž omikronová podvarianta BA.2, která je nakažlivější.

Lauterbach a také šéf RKI Lothar Wieler opětovně zdůraznili, že nejlepší ochranou před těžkým průběhem a úmrtím je očkování. Podle Lauterbacha je možné v létě očekávat ještě další vlnu, která se dotkne zejména neočkovaných. Na podzim pak může být situace ještě horší než teď, dodal ministr, který nadále obhajuje povinné očkování proti covidu-19. To v Německu zatím není, rozhodovat o něm budou poslanci.

Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100.000 obyvatel během jednoho týdne, v Německu stoupá už devátý den v řadě. Nyní je na hodnotě 1439,0, před týdnem to bylo 1196,4 a před měsícem 1472,2. Za růst incidence je podle Lauterbacha odpovědná právě podvarianta BA.2.

Nehledě na horšící se epidemickou situaci přikročí Německo 20. března k rozsáhlému rozvolnění, kdy zůstanou jako jediné opatření jen roušky v městské hromadné dopravě, nemocnicích a pečovatelských domovech. Spolkové země ale mohou vyhlásit infekční ohniska, kde budou platit přísnější opatření. Rozvolnění, i když je formálně ohlášeno na 20. březen, nemusí platit v celém Německu. Důvodem jsou místní nařízení, která vyhlašují jednotlivé spolkové země. Ty budou muset svá nařízení upravit nejdéle do 2. dubna.

V Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, se koronavirová nákaza od začátku pandemie prokázala u více než 16,7 milionu lidí. Z toho 125.272 lidí tam po nemoci covid-19 zemřelo. Podle Wielera je mezi oběťmi infekce 57 dětí. Skutečný počet nakažených ale pravděpodobně bude výrazně vyšší, protože mnoho infekcí nebylo odhaleno, poznamenala agentura DPA.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy