V Nizozemsku začal platit přísný lockdown, naruší i Vánoce

Ode dneška platí v Nizozemsku přísná uzávěra, která byla zavedena kvůli pokračujícímu šíření koronaviru a obavám z nové varianty koronaviru nazývané omikron. Obchody, které neprodávají nezbytné zboží, bary, posilovny, kadeřnictví a další podniky zůstanou zavřené nejméně do 14. ledna. Domácnosti mohou přijímat pouze dva hosty, o svátcích čtyři. Premiér Mark Rutte opatření označil za "nevyhnutelná".

"Stojím tu dnes večer v ponuré náladě. Mnoho lidí, kteří to sledují, se tak bude cítit také," prohlásil Rutte na sobotní tiskové konferenci. "Abych to shrnul do jedné věty, Nizozemsko se zítra vrátí do lockdownu," dodal.

Podle nových pravidel se mají obyvatelé Nizozemska co nejvíce zdržovat doma. Domácnosti mohou přijímat nanejvýš dva hosty starší 13 let, mezi 24. a 26. prosincem a na silvestra a na Nový rok čtyři.

Povoleny zůstaly pohřby, farmářské trhy a profesionální sporty bez diváků. Restaurace mohou prodávat jídlo s sebou a obchody, které neprodávají nezbytné zboží, mohou nabízet službu vyzvednutí předem objednaného zboží. Školy zůstanou zavřené nejméně do 9. ledna.

"Teď slyším, jak celé Nizozemsko vzdychá.Tohle je přesně týden před Vánocemi. Další Vánoce, které jsou úplně jiné, než bychom si přáli," uvedl Rutte. Dodal však, že nečinnost by způsobila "nepředstavitelnou situaci v nemocnicích".

V sobotu, kdy se objevily zprávy o chystaném zpřísnění restrikcí, se mnoho lidí vydalo nakupovat. "Je tu příliš rušno, ale šel jsem sem před Vánoci vyzvednout dárky. Zdá se, že bude lockdown," řekl agentuře AFP Ayman Massori.

Otevírací doba restaurací a kulturních míst byla před zavedením uzávěry omezena ve snaze zpomalit šíření omikronu.

Nizozemský Národní institut veřejného zdraví (RIVM) od začátku pandemie zaznamenal 2,9 milionu případů koronaviru a přes 20.000 úmrtí. V tuto chvíli podle něj omikron nepředstavuje většinu odhalených infekcí, ale šíří se velmi rychle. Podle odhadů nizozemských odborníků začne tato vysoce nakažlivá varianta koronaviru v zemi převažovat do konce roku.

Přední nizozemský virolog Jaap van Dissel uvedl, že cílem opatření je získat čas, aby víc lidí stihlo očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 a aby se zdravotnictví mohlo připravit na možný nárůst počtu infikovaných kvůli nakažlivé variantě omikron. "Jako země budeme nejlépe chráněni, pokud co nejvíc lidí obdrží posilující dávku," řekl odborník.

V Nizozemsku, které má více než 17 milionů obyvatel, bylo proti covidu-19 naočkováno přes 85 procent dospělých, ale méně než devět procent obdrželo už i posilující dávku. Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge uvedl, že pozvání na posilující dávku do 7. ledna obdrží všichni dospělí.

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Nizozemí

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 21 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy