Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále pronásledují hrozivé výjevy z noci, kdy ve francouzské metropoli a okolí zemřelo 130 lidí. Vypověděli to dnes před soudem s obviněnými z atentátů, u kterého začali svědčit oběti a poškození.
Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků. Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považován za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.
Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít asi 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.
Soud na žádost vypovídajících četníků nezveřejnil jejich celá jména. Philippe, který v listopadu 2015 u četnictva sloužil 33 let, popsal, jak uslyšel za zády výbuch. Když se otočil, uviděl kouř a lidskou nohu.
"Nejprve jsem si pomyslel 'co tady proboha dělá noha figuríny?' ... Tu nohu si pořád dokážu opravdu velmi jasně vybavit," řekl podle agentury AFP. Dodal, že by společně s dalšími četníky u stadionu vycvičen k jednání ve výjimečných situacích, na krveprolití z té noci ale žádný výcvik nestačil. "Udělali jsme, co jsme mohli," dodal Philippe s pláčem.
V osudný den se mezi 21:16 a 21:53 před stadionem Stade de France ozvaly tři exploze. Mezitím na jiných místech Paříže zaútočili střelci, zejména v hudebním klubu Bataclan, odkud pochází drtivá většina obětí.
Další strážník, jehož křestní jméno je Renaud, se v uvedenou noc vrátil do služby po otcovské dovolené. "Stále to není u konce a já nevím, jestli to někdy bude," sdělil soudu.
Pierre, který u policie už skončil, po útocích strávil měsíc na psychiatrické klinice a stále dochází na léčbu. "Druhá exploze mnou otřásla, viděl jsem napůl roztržený lidský trup, všude byly kousky těl a ten pach krve ... Když jsem přišel domů, měl jsem od krve celé boty a oblečení," uvedl bývalý četník. Soudu také řekl, že má kvůli vzpomínkám na útok potíže jíst a spát.
"Tu noc teroristé rozeseli hrůzu nejen mezi oběti a zraněné. Útoky ublížily i mé ženě, dětem a celé rodině ... Soud by to měl vzít v potaz," dodal.
Obětem atentátů pomáhá řada občanských sdružení a iniciativ. Ty také pořádaly přípravná setkání, během kterých těmto lidem poskytly informace o fungování soudního procesu. "První setkání s našimi členy jsme začali pořádat ještě před pandemií covidu-19," uvedl předseda sdružení 13onze15 Philippe Duperron. Sdružení má zhruba 400 členů, kterým poskytuje psychologickou podporu a také pomoc s přípravou vystoupení před soudem.
K procesu se připojilo zhruba 1800 poškozených. Očekává se, že bude svědčit kolem 300 lidí. Konečný počet ale není jistý, protože mnoho lidí z řad poškozených stále váhá, zda vystoupit před soudem. Často mají pochybnosti, zda má jejich svědectví smysl, uvádějí organizace, které jim pomáhají. Mnoho poškozených také vůbec nechce mluvit s tiskem.
V procesu je obžalováno 20 lidí, z nichž šest je na útěku. Většině hrozí doživotní vězení. Sedm sebevražedných atentátníků zemřelo při útocích. Hlavním obžalovaným je 31letý Francouz marockého původu Salah Abdeslam, který se na začátku soudu prohlásil za vojáka teroristické organizace Islámský stát (IS). Čtení rozsudku je zatím v plánu na 25. května 2022.
Související
Belgický soud odsoudil deset lidí z napomáhání teroristům v Paříži v roce 2015
Ve Francii skončil soud s obžalovanými z teroru v Paříži v listopadu 2015
Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) , soudy , Francie , Salah Abdeslam (terorista)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 28 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák