V polovině Španělska se dále uvolňují koronavirová omezení

Polovina Španělů může ode dneška po dvou měsících v rámci své provincie navštívit příbuzné či si dát při dodržení bezpečné vzdálenosti občerstvení na zahrádkách restaurací, v omezeném počtu může část Španělů také do kostela, na pohřeb či do muzea.

Uvolnění některých opatření zavedených v polovině března ve snaze omezit šíření koronaviru se ale netýká například madridského regionu a většiny Katalánska, které byly nákazou postiženy nejvíce. Informují o tom dnes místní média.

Část Španělska vstoupila dnes do první fáze uvolňování restrikcí, v níž už od minulého týdne byla část Kanárských ostrovů a Baleár. Ode dneška mají volnější režim obyvatelé dalších oblastí, které vybrala vláda ve spolupráci s vedením autonomních regionů podle vývoje šíření nákazy a připravenosti zdravotnického systém na případnou druhou vlnu epidemie. Informuje o tom server abc.es.

Ode dneška si tak mohou například lidé v celém Baskicku, Galicii, celých Baleárách či Kanárských ostrovech a části dalších regionů dát občerstvení na zahrádkách restaurací, musí ale dodržovat bezpečnou vzdálenost a obsazené smí být zahrádky jen z poloviny. Kostely či muzea mohou být zaplněny jen ze třetiny a do muzeí se musí návštěvníci objednat předem. Otevřít mohou hotely, ovšem bez společných prostor.

Otevřít smí v daných oblastech také divadla, ale jen se 30 návštěvníky, pokud jde o uzavřený prostor, na divadelní představení pod širým nebem smí až 200 lidí, pokud organizátoři zajistí bezpečnou vzdálenost.

Nadále jsou otevřené jen obchody a provozovny, například kadeřnictví, s rozlohou do 400 metrů čtverečních, ale lidé se tam už nemusí objednávat předem. Podniky ale dál mají povinnost vyhradit hodiny pro seniory.

Otevření pláží si mohou regulovat jednotlivé oblasti, takže například Barcelona a Valencie pláže otevřely pro běhání či plavání, lidé ale na nich nesmí pobývat delší dobu.

Jít si zaběhat či na procházku smí Španělé po uvolnění restrikcí už od 2. května, musí ale dodržovat rozvrh hodin podle věkových kategorií. Původní rozvrh mohou regiony upravit kvůli teplejšímu počasí, protože například děti směly na procházku s jedním s rodičů mezi 12:00 a 19:00.

Uvolňování má mít ve Španělsku celkem čtyři fáze (označené 0 až 3) a trvat by mělo do druhé poloviny června, pokud se v zemi výrazně nezhorší epidemiologická situace. Ve Španělsku se dosud potvrdilo 224.390 případů nákazy, z toho 26.621 nakažených zemřelo a 136.166 se uzdravilo. Tamní vláda ale už několik týdnů uvádí ve statistice jen případy potvrzené testem PCR, podle Worldometer se ve Španělsku potvrdilo 264.663 případů nákazy koronavirem.

Související

Více souvisejících

Španělsko Kanárské ostrovy Baleáry Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy