V polovině Španělska se dále uvolňují koronavirová omezení

Polovina Španělů může ode dneška po dvou měsících v rámci své provincie navštívit příbuzné či si dát při dodržení bezpečné vzdálenosti občerstvení na zahrádkách restaurací, v omezeném počtu může část Španělů také do kostela, na pohřeb či do muzea.

Uvolnění některých opatření zavedených v polovině března ve snaze omezit šíření koronaviru se ale netýká například madridského regionu a většiny Katalánska, které byly nákazou postiženy nejvíce. Informují o tom dnes místní média.

Část Španělska vstoupila dnes do první fáze uvolňování restrikcí, v níž už od minulého týdne byla část Kanárských ostrovů a Baleár. Ode dneška mají volnější režim obyvatelé dalších oblastí, které vybrala vláda ve spolupráci s vedením autonomních regionů podle vývoje šíření nákazy a připravenosti zdravotnického systém na případnou druhou vlnu epidemie. Informuje o tom server abc.es.

Ode dneška si tak mohou například lidé v celém Baskicku, Galicii, celých Baleárách či Kanárských ostrovech a části dalších regionů dát občerstvení na zahrádkách restaurací, musí ale dodržovat bezpečnou vzdálenost a obsazené smí být zahrádky jen z poloviny. Kostely či muzea mohou být zaplněny jen ze třetiny a do muzeí se musí návštěvníci objednat předem. Otevřít mohou hotely, ovšem bez společných prostor.

Otevřít smí v daných oblastech také divadla, ale jen se 30 návštěvníky, pokud jde o uzavřený prostor, na divadelní představení pod širým nebem smí až 200 lidí, pokud organizátoři zajistí bezpečnou vzdálenost.

Nadále jsou otevřené jen obchody a provozovny, například kadeřnictví, s rozlohou do 400 metrů čtverečních, ale lidé se tam už nemusí objednávat předem. Podniky ale dál mají povinnost vyhradit hodiny pro seniory.

Otevření pláží si mohou regulovat jednotlivé oblasti, takže například Barcelona a Valencie pláže otevřely pro běhání či plavání, lidé ale na nich nesmí pobývat delší dobu.

Jít si zaběhat či na procházku smí Španělé po uvolnění restrikcí už od 2. května, musí ale dodržovat rozvrh hodin podle věkových kategorií. Původní rozvrh mohou regiony upravit kvůli teplejšímu počasí, protože například děti směly na procházku s jedním s rodičů mezi 12:00 a 19:00.

Uvolňování má mít ve Španělsku celkem čtyři fáze (označené 0 až 3) a trvat by mělo do druhé poloviny června, pokud se v zemi výrazně nezhorší epidemiologická situace. Ve Španělsku se dosud potvrdilo 224.390 případů nákazy, z toho 26.621 nakažených zemřelo a 136.166 se uzdravilo. Tamní vláda ale už několik týdnů uvádí ve statistice jen případy potvrzené testem PCR, podle Worldometer se ve Španělsku potvrdilo 264.663 případů nákazy koronavirem.

Související

Isak Andic

Zemřel miliardář Isak Andic. Módní magnát se zřítil z útesu

Zakladatel módního řetězce Mango a miliardář Isak Andic tragicky zahynul během túry nedaleko Barcelony. Podle španělské policie 71letý podnikatel uklouzl a spadl z útesu vysokého 150 metrů v oblasti jeskyní Montserrat, kde byl na túře se svými příbuznými. Rodina přivolala záchranné složky kolem 12:30 místního času, ale lékaři, kteří dorazili na místo helikoptérou a sanitkou, mohli pouze potvrdit jeho úmrtí. 
Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Kanárské ostrovy Baleáry Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy