Rakousko začne očkovat 27. prosince, Německo rozdělí obyvatele do šesti tříd

V Rakousku se s očkováním proti covidu-19 začne 27. prosince. Na twitteru to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Dnes ráno předseda vlády ještě tvrdil, že by se vakcína firem Pfizer a BioNTEch mohla v Rakousku začít aplikovat už na Štědrý den. Za posledních 24 hodin Rakousko zaznamenalo dosud nejvyšší denní počet úmrtí s covidem-19. Zemřelo 218 pacientů.

Sebastian Kurz
doporučujeme

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v úterý oznámila, že o podmínečné registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech rozhodne již v pondělí 21. prosince. Původně měla rozhodovat až o osm dní později. Po následném schválení Evropskou komisí se může začít očkovací látka distribuovat do členských zemí a může se začít očkovat.

"S očkováním proti covidu-19 začneme 27. prosince. Čím dříve v EU s očkováním začneme, tím lépe. Každý den v boji s pandemií totiž v Evropě nyní znamená tisíce mrtvých a nespočet lidí, kteří se musí obávat o svá pracovní místa," uvedl Kurz dnes odpoledne na twitteru.

Krátce předtím informovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že se v zemích EU začne očkovat 27. prosince a dvou dnech po něm následujících. Podle dnešního vyjádření českého ministra zdravotnictví Jana Blatného by se první dodávky vakcíny do ČR mohly dostat kolem 28. prosince.

Ještě dnes ráno kancléř Kurz tvrdil, že by se v Rakousku mohlo začít očkovat už na Štědrý den. Po rozhovoru se zástupcem společnosti Pfizer uvedl, že by první dávky vakcíny do Rakouska mohly "v optimálním případě" dorazit 24. prosince. "Jako spolková vláda jsme přijali všechna potřebná opatření, abychom v týž den, kdy dodávky dorazí, mohli začít s očkováním," řekl Kurz. "Nebudeme čekat ani den," dodal.

Za posledních 24 hodin Rakousko zaznamenalo rekordní počet úmrtí s covidem-19. Zemřelo 218 lidí. Vysoký počet je ale způsobený mimo jiné přechodem hlavního města Vídně na nový systém zaznamenávání. Do statistiky se tak dostala i starší úmrtí. Celkem od počátku epidemie v Rakousku s covidem-19 zemřelo 4982 lidí. Nákaza koronavirem se prokázala u více než 332.000 lidí, z toho u 2485 za posledních 24 hodin.

Německo by mělo v první vlně obdržet asi 400.000 dávek vakcíny společností BioNTech a Pfizer proti koronaviru, do konce prvního čtvrtletí nadcházejícího roku by jich do země mělo být dopraveno až 13 milionů. Počítá s tím ministr zdravotnictví Jens Spahn. Vakcinace, která v Německu stejně jako v celé Evropské unii začne 27. prosince a která bude dobrovolná, se tak v prvních měsících neobjede bez upřednostňování nejohroženějších skupin obyvatel.

Německá očkovací komise Stiko navrhuje rozdělit populaci 83milionové země do šesti tříd, které určují pořadí v přístupu k imunizaci. Do skupiny s velmi vysokou prioritou zařadila obyvatele domovů pro seniory a pečovatelské domy. Do této skupiny patří také lidé nad 80 let a zdravotnický personál mimořádně vystavený rizikům nákazy, jako jsou urgentní příjem či oddělení pečující o infikované koronavirem, ale také zdravotníci z oborů onkologie či transplantační medicíny. Celá tato skupina, která dostane očkování jako první, má 8,6 milionu lidí.

Skupinu s vysokou prioritou, s 6,7 milionem lidí, tvoří senioři ve věku 75 až 80 let, další rizikový zdravotní personál a také klienti ústavů pro psychicky nemocné či pro lidi trpící demencí. Do třetí skupiny, která má prioritu střední a ve které je 5,5 milionu lidí, patří lidé ve věku 70 až 75 let, lidé s vážnějšími chronickými chorobami a jejich nejbližší. Stiko sem zahrnula i obyvatele ubytoven pro žadatele o azyl a bezdomovce či blízké osoby těhotných žen.

Ve skupině se zvýšenou prioritou jsou lidé ve věku 65 až 70 let, lidé s mírnějšími chronickými chorobami nebo učitelé a vychovatelé. Dohromady jde o 6,9 milionu lidí. Devítimilionová skupina s mírně zvýšenou prioritou zahrnuje osoby ve věku 60 až 65 let, personál na důležitých pozicích spolkové vlády a zemských samospráv, hasiče, armádu, policii, pracovníky technických služeb nebo zaměstnance obchodů. Do poslední skupiny, označované nízkou prioritou, patří zbytek populace.

Očkovat se v Německu bude masově ve zhruba 440 centrech. Spahn počítá s tím, že do konce ledna by mohlo být naočkováno asi 1,5 milionu obyvatel a do konce léta okolo 60 procent populace, což odpovídá 50 milionům lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie i Itálie odsuzují zatýkání v Rusku, sílí volání po sankcích

24.01.2021 18:48 Aktualizováno Zatýkání lidí, kteří v Rusku přišli demonstrovat na obhajobu opozičního vůdce Alexeje Navalného, je…

EU hodlá přimět dodavatele vakcín, aby respektovali smlouvy

24.01.2021 18:10 Aktualizováno Evropská unie přiměje farmaceutické firmy respektovat smlouvy o dodávkách vakcíny proti koronaviru.…

V Portugalsku začaly prezidentské volby, favoritem je úřadující hlava státu

24.01.2021 10:26 V Portugalsku dnes volí prezidenta, hned v prvním kole má podle průzkumů velkou šanci na zisk…

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama