V zahraničí se píše o naštvaných Češích: Musí nosit roušky, ale vláda jim je nezajistila

Česká republika je po čase opět středem pozornosti zahraničních médií. Internetová verze deníku The Guardian či server Euronews si všímají toho, jak se Češi ve velkém vrhli na výrobu masek kvůli kronavirové krizi. Média zdůrazňují, že Češi musí nosit roušky i přesto, že jim je česká vláda nedokázala zajistit.

„Česká republika a Slovensko jsou jediné země v Evropě, kde se povinně musí nosit masky proti koronaviru,“ vysvětluje britský The Guardian v článku z 30. března. „Čeští občané se celonárodně mobilizovali, aby vyráběli a distribuovali domácí masky poté, co vláda nařídila všem jejich povinné nošení ve snaze bojovat proti pandemii koronaviru,“ píše deník.

The Guardian zdůrazňuje, že český premiér Andrej Babiš vyzval i ostatní vlády, aby následovaly český příklad a také zavedly povinnost nosit roušky. A to i přesto, že Světová zdravotnická organizace (WHO) nošení roušek v boji proti šíření koronaviru zpochybnila.

Deník také zveřejnil video, které sponzorovala česká vláda a ve kterém vystupuje mimo jiné ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Česká republika je jednou z mála v Evropě, která výrazně zpomalila šíření viru. Hlavní rozdíl je v tom, že každý, kdo musí opustit svůj dům, musí na sobě mít roušku,“ říká se v klipu, který je možné vidět například na YouTube.

Sám Babiš a další politici se snaží jít podle listu příkladem a tak nosí masky i při svých televizních vystoupeních. „Vláda se však místo toho, aby poskytla masky sama, spoléhá na iniciativu obyčejných Čechů,“ zdůrazňuje autor článku, který také dodává, že po vyhlášení nouzového stavu, uzavření hranic a uzavření obchodů a dalších podniků se turistické centrum Prahy proměnilo v město duchů.

Jak server píše, ochranné masky, kterých nemají dost ani zdravotníci, se v českých lékárnách vůbec sehnat nedají. I proto se do šití pustili například i studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kteří vyrábějí masky pro porodnici v Podolí. Autor článku zmiňuje i web damerousky.cz, kde je možné najít interaktivní mapu pro ty, kteří nabízejí nebo naopak shání roušky. 

Babiš dokonce vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby i on zavedl povinnost nosit na veřejnosti roušku. Deník ale zdůrazňuje, že jeho výzva vyvolala mezi Čechy vlnu nevole, protože vláda sice vydala nařízení roušky nosit, občanům je ale sama zajistit nedokázala. „Udělali jste z toho povinnost (jako Tchaj-wan), ale neposkytli jste nám jedinou masku (na rozdíl od Tchaj-wanu), takže jsme si museli ušít vlastní," cituje The Guardian jeden z rozhořčených příspěvků na Twitteru.

O tom, že si Češi musí sami šít masky, před několika dny psal i server Euronews. Ten poukázal na fakt, že Babiš promluvil k českému národu a vyzval k odvaze v těchto „těžkých dobách“. Zároveň však zmínil také to, že Češi museli vytáhnout šicí stroje, aby si ochranu obličeje sami vyrobili. Autor píše například o facebookových skupinách, kde si Češi posílají videa a návody, jak si masky ušít nebo jinak vytvořit z triček a jiných textilií, které mají doma.

„Celebrity a další známé osobnosti, včetně Dagmar Havlové, manželky bývalého českého prezidenta Václava Havla, také prostřednictvím sociálních médií předvádí své vlastní výtvory, protože nedostatek lékařských masek a respirátorů znamená, že většina lidí musí ve snaze chránit se hodně improvizovat,“ píše server.

Server Business Insider (BI) pak zmiňuje, že aby si Češi mohli šít vlastní roušky, nechala vláda otevřené obchody s textilem. „Mnoho lidí používá látku ze starých triček a skauti používají darované látky,“ píše BI. Zmiňuje také to, že experti u ČVUT v Praze vyvinuli technologii 3D tisku, která umožňuje vyrobit masky, které byly certifikovány jako bezpečností, a že univerzita pracuje také na výrobě certifikovaných filtrů.

Související

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) Glosa

Smrt nezávislé novinařiny v přímém přenosu: NFNŽ a Seznam vytvářejí monopol na pravdu

Pakt Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Seznamu vytvořil monopol na hodnocení zpravodajského obsahu. Náš šéfredaktor to již komentoval z pozice řídícího pracovníka. Na zástupce Seznamu se mediální skupina INCORP a.s. obrátila prostřednictvím e-mailové komunikace. Na základě odpovědi na tento mail a obvinění, že mé texty nejsou čistě autorské, je na čase, abych se ohradil i jako autor, jehož obsah je stavěn na pranýř. Tento text je adresován přímo lidem z NFNŽ a Seznamu.

Více souvisejících

Media Česká republika Andrej Babiš The Guardian Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy