Vakcína Sanofi a GSK musí projít dalšími testy, Austrálie zastavila vývoj vlastní vakcíny

Experimentální vakcína proti koronaviru, kterou vyvíjí francouzská farmaceutická společnost Sanofi ve spolupráci se svým britským partnerem GlaxoSmithKline (GSK), bude muset projít dalším testováním. V dosavadních klinických studiích totiž nebyla zaznamenána dostatečná imunitní odezva u starších lidí. Potenciální nasazení této očkovací látky tak bylo odloženo až na konec nadcházejícího roku, informovala dnes agentura Reuters.

Sanofi a GSK oznámily, že mají v plánu zahájit další studii v únoru s cílem poskytnout do konce 2021 efektivnější vakcínu. Podle Reuters zpráva představuje zklamání na poli vakcín proti covid-19, jež jsou vyvíjeny pomocí tradičnějších metod ve srovnání s průlomovou technologií vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech, kterou tento týden začala očkovat Británie.

Oznámení Sanofi a GSK agentura také označila za ránu pro smluvní partnery včetně EU, USA, Kanady a Británie, kteří si rezervovali stovky milionů dávek ve snaze zastavit pandemii koronaviru. Ta si po celém světě vyžádala více než 1,5 milionu obětí na životech a tvrdě dopadá na ekonomiky.

Zpoždění a dodatečné testy nejsou při vývoji vakcíny neobvyklé a zároveň dokládají výzvu, kterou rekordně rychlý vývoj očkovací látky představuje. Právě proto se vlády nespoléhají jen na jednu očkovací látku, ale zarezervovaly si vakcíny od různých výrobců.

U lidí ve věku 18 až 49 let měla vakcína Sanofi a GSK srovnatelnou imunitní odezvu jako u jedinců, kteří covid-19 prodělali. U starších osob byla ale zaznamenána nízká imunitní odpověď, zřejmě kvůli nedostatečné koncentraci antigenu, uvedla s odkazem na dnešní závěry studie Sanofi.

"U tohoto typu vakcíny není výsledek překvapením. Víme, že u starších pacientů je zapotřebí více antigenu. Ale když jsou studie v první a druhé fázi, výrobci léků testují toleranci a nelze testovat silné dávky," řekl Jean-Daniel Lelievre, vedoucí klinické imunologie a infekčních nemocí v nemocnici Henri-Mondor ve francouzském Créteil. Domnívá se však, že se Sanofi a GSK podaří svou vakcínu zlepšit.

Sanofi uvedla, že v únoru zahájí studii fáze 2b, místo původně plánované třetí fáze. V plánu má také výsledky srovnávat s účinností již autorizované vakcíny. Pokud budou výsledky dobré, chce zahájit třetí fázi studie v druhém čtvrtletí 2021, čímž se potenciální nasazení vakcíny odloží na polovinu či konec nadcházejícího roku.

Obě společnosti uvedly, že informovaly vlády a Evropskou komisi, které uzavřely smlouvy k nákupu vakcíny.

Vakcína Sanofi-GSK používá stejnou technologii na bázi rekombinantních proteinů jako jedna z vakcín Sanofi proti sezónní chřipce. Adjuvans, tedy látku, která působí jako posilovač vakcíny, poskytuje GSK. Studie první a druhé fáze testovaly bezpečnost a imunitní odpověď vakcíny u 440 zdravých dospělých na 11 místech v USA.

Británie tento týden nasadila vakcínu společností Pfizer a BioNTech, která využívá průlomovou technologii takzvaného mediátorové RNA (mRNA). Vakcína mRNA se od těch tradičních liší tím, že neobsahuje žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru. Tato metoda je přirovnávána k návodu, podle kterého si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky. Zelenou této očkovací dala také Kanada. Výbor externích poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) mezitím ve čtvrtek doporučil, aby úřad látku schválil k nouzovému použití v USA

Konkurenční výrobci AstraZeneca a Moderna rovněž ohlásili, že jejich očkovací látka v pozdních studiích vykázala účinnost v prevenci nákazy koronavirem.

Sanofi spolupracuje na vývoji ještě další vakcíny proti covidu-19 s americkou Translate Bio. Ta bude fungovat na bázi mRNA, podobně jako očkovací látky od Pfizeru a Moderny. První fáze testů této vakcíny by měla začít tento měsíc.

Austrálie zastavila vývoj vlastní vakcíny proti covidu

Australská firma CSL a Queenslandská univerzita zastavily vývoj slibné vakcíny proti koronaviru poté, co někteří účastníci studie měli falešně pozitivní testy na virus HIV. Australská vláda chtěla původně od firmy koupit 51 milionů dávek vakcíny, místo toho ale nakoupí větší množství zahraničních vakcín. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Společnost CSL a Queenslandská univerzita (UQ) zdůraznily, že zdraví účastníků studie vakcíny proti nemoci covid-19 nebylo ohroženo.

Australská vakcína procházela první fází testů a byla vnímána jako slibná, protože se v těle testovaných vytvořilo velké množství protilátek proti koronaviru. CSL a UQ sdělily, že napravit chybu vakcíny by trvalo zhruba rok, což vedlo k rozhodnutí její vývoj opustit.

"Vakcína by pravděpodobně fungovala. Falešně pozitivní testy na HIV by ale mohly způsobit zmatky a snížit důvěru občanů," řekl představitel australského ministerstva zdravotnictví Brendan Murphy.

Australská vláda podle agentury Reuters uvedla, že po neúspěchu vývoje australské vakcíny zvýší objednávku vakcín od firmy Astra Zeneca z 33,8 milionu na 53,8 milionu dávek a zajistí také další dávky vakcíny od společnosti Novavax. Objednáno má rovněž deset milionů dávek vakcíny od firmy Pfizer.

Australský premiér Scott Morrison dnes prohlásil, že vláda nebude spěchat se schvalováním zahraničních vakcín, protože v zemi se v současné době koronavirus nešíří. Premiér chce, aby lidé měli ve vakcínu, která jim bude podána, plnou důvěru.

Austrálie, která má 25 milionů obyvatel, zaznamenala podle BBC za poslední týden pouze jeden lokální přenos nákazy koronavirem. Od začátku epidemie se v zemi koronavirem infikovalo 28.000 lidí a 908 s covidem zemřelo.

Související

Více souvisejících

očkování Sanofi GlaxoSmithKline (GSK) Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy