Vakcína Sanofi a GSK musí projít dalšími testy, Austrálie zastavila vývoj vlastní vakcíny

Experimentální vakcína proti koronaviru, kterou vyvíjí francouzská farmaceutická společnost Sanofi ve spolupráci se svým britským partnerem GlaxoSmithKline (GSK), bude muset projít dalším testováním. V dosavadních klinických studiích totiž nebyla zaznamenána dostatečná imunitní odezva u starších lidí. Potenciální nasazení této očkovací látky tak bylo odloženo až na konec nadcházejícího roku, informovala dnes agentura Reuters.

Sanofi a GSK oznámily, že mají v plánu zahájit další studii v únoru s cílem poskytnout do konce 2021 efektivnější vakcínu. Podle Reuters zpráva představuje zklamání na poli vakcín proti covid-19, jež jsou vyvíjeny pomocí tradičnějších metod ve srovnání s průlomovou technologií vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech, kterou tento týden začala očkovat Británie.

Oznámení Sanofi a GSK agentura také označila za ránu pro smluvní partnery včetně EU, USA, Kanady a Británie, kteří si rezervovali stovky milionů dávek ve snaze zastavit pandemii koronaviru. Ta si po celém světě vyžádala více než 1,5 milionu obětí na životech a tvrdě dopadá na ekonomiky.

Zpoždění a dodatečné testy nejsou při vývoji vakcíny neobvyklé a zároveň dokládají výzvu, kterou rekordně rychlý vývoj očkovací látky představuje. Právě proto se vlády nespoléhají jen na jednu očkovací látku, ale zarezervovaly si vakcíny od různých výrobců.

U lidí ve věku 18 až 49 let měla vakcína Sanofi a GSK srovnatelnou imunitní odezvu jako u jedinců, kteří covid-19 prodělali. U starších osob byla ale zaznamenána nízká imunitní odpověď, zřejmě kvůli nedostatečné koncentraci antigenu, uvedla s odkazem na dnešní závěry studie Sanofi.

"U tohoto typu vakcíny není výsledek překvapením. Víme, že u starších pacientů je zapotřebí více antigenu. Ale když jsou studie v první a druhé fázi, výrobci léků testují toleranci a nelze testovat silné dávky," řekl Jean-Daniel Lelievre, vedoucí klinické imunologie a infekčních nemocí v nemocnici Henri-Mondor ve francouzském Créteil. Domnívá se však, že se Sanofi a GSK podaří svou vakcínu zlepšit.

Sanofi uvedla, že v únoru zahájí studii fáze 2b, místo původně plánované třetí fáze. V plánu má také výsledky srovnávat s účinností již autorizované vakcíny. Pokud budou výsledky dobré, chce zahájit třetí fázi studie v druhém čtvrtletí 2021, čímž se potenciální nasazení vakcíny odloží na polovinu či konec nadcházejícího roku.

Obě společnosti uvedly, že informovaly vlády a Evropskou komisi, které uzavřely smlouvy k nákupu vakcíny.

Vakcína Sanofi-GSK používá stejnou technologii na bázi rekombinantních proteinů jako jedna z vakcín Sanofi proti sezónní chřipce. Adjuvans, tedy látku, která působí jako posilovač vakcíny, poskytuje GSK. Studie první a druhé fáze testovaly bezpečnost a imunitní odpověď vakcíny u 440 zdravých dospělých na 11 místech v USA.

Británie tento týden nasadila vakcínu společností Pfizer a BioNTech, která využívá průlomovou technologii takzvaného mediátorové RNA (mRNA). Vakcína mRNA se od těch tradičních liší tím, že neobsahuje žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru. Tato metoda je přirovnávána k návodu, podle kterého si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky. Zelenou této očkovací dala také Kanada. Výbor externích poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) mezitím ve čtvrtek doporučil, aby úřad látku schválil k nouzovému použití v USA

Konkurenční výrobci AstraZeneca a Moderna rovněž ohlásili, že jejich očkovací látka v pozdních studiích vykázala účinnost v prevenci nákazy koronavirem.

Sanofi spolupracuje na vývoji ještě další vakcíny proti covidu-19 s americkou Translate Bio. Ta bude fungovat na bázi mRNA, podobně jako očkovací látky od Pfizeru a Moderny. První fáze testů této vakcíny by měla začít tento měsíc.

Austrálie zastavila vývoj vlastní vakcíny proti covidu

Australská firma CSL a Queenslandská univerzita zastavily vývoj slibné vakcíny proti koronaviru poté, co někteří účastníci studie měli falešně pozitivní testy na virus HIV. Australská vláda chtěla původně od firmy koupit 51 milionů dávek vakcíny, místo toho ale nakoupí větší množství zahraničních vakcín. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Společnost CSL a Queenslandská univerzita (UQ) zdůraznily, že zdraví účastníků studie vakcíny proti nemoci covid-19 nebylo ohroženo.

Australská vakcína procházela první fází testů a byla vnímána jako slibná, protože se v těle testovaných vytvořilo velké množství protilátek proti koronaviru. CSL a UQ sdělily, že napravit chybu vakcíny by trvalo zhruba rok, což vedlo k rozhodnutí její vývoj opustit.

"Vakcína by pravděpodobně fungovala. Falešně pozitivní testy na HIV by ale mohly způsobit zmatky a snížit důvěru občanů," řekl představitel australského ministerstva zdravotnictví Brendan Murphy.

Australská vláda podle agentury Reuters uvedla, že po neúspěchu vývoje australské vakcíny zvýší objednávku vakcín od firmy Astra Zeneca z 33,8 milionu na 53,8 milionu dávek a zajistí také další dávky vakcíny od společnosti Novavax. Objednáno má rovněž deset milionů dávek vakcíny od firmy Pfizer.

Australský premiér Scott Morrison dnes prohlásil, že vláda nebude spěchat se schvalováním zahraničních vakcín, protože v zemi se v současné době koronavirus nešíří. Premiér chce, aby lidé měli ve vakcínu, která jim bude podána, plnou důvěru.

Austrálie, která má 25 milionů obyvatel, zaznamenala podle BBC za poslední týden pouze jeden lokální přenos nákazy koronavirem. Od začátku epidemie se v zemi koronavirem infikovalo 28.000 lidí a 908 s covidem zemřelo.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

Více souvisejících

očkování Sanofi GlaxoSmithKline (GSK) Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod

Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy