Ve Francii soudí pět džihádistek. Chystaly masakr před Notre-Dame, naštěstí udělaly chybu

Kvůli pokusu o spáchání atentátu před pařížskou katedrálou Notre-Dame a útoku na policistu z roku 2016 dnes stanulo před francouzským soudem pět žen, které se přihlásily k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AFP.

Čtyřem z obžalovaných ve věku 22 až 42 let hrozí trest od 30 let za mřížemi po doživotí.

V září 2016 policie našla nedaleko katedrály Notre-Dame zaparkované auto naložené plynovými lahvemi a polité hořlavinou. Pokud by vybuchly, mohly by podle prokuratury zabít desítky lidí.

Francouzské policii se podařilo poměrně rychle vypátrat dvě ženy, které podle nich chtěly auto odpálit - Ines Madaniovou a Ornellu Gilligmannovou. Obě se už dříve dostaly do jejich hledáčku, neboť se snažily dostat do Sýrie, jejíž východní část tehdy ovládali radikálové z IS. Podle prokuratury se teroristický útok nezdařil jen díky tomu, že ženy udělaly chybu při výběru zápalné směsi.

Ženy se po nezdařeném atentátu pokusily uprchnout. Gilligmannovou policie zadržela za dva dny na jihu Francie. Madaniová se pokusila rychle naplánovat další teroristický útok. Pomáhaly jí při tom další tři ženy. V okamžiku, kdy je policie obklíčila, zaútočily džihádistky nožem a jedna z nich pobodala policistu v civilu. Sama utrpěla střelné zranění.

Madaniovou a Gilligmannovou naverboval do řad organizace Islámský stát džihádista Rachid Kassim, který nechvalně proslul jako jeden z nejdůležitějším náborářů IS ve Francii. Toho budou ve Francii soudit v nepřítomnosti. Podle některých informací ovšem tento radikál zahynul už v roce 2017 při útoku bezpilotního letounu nedaleko severoiráckého Mosulu.

Od atentátů na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo ze začátku roku 2015 zahynulo při teroristických útocích ve Francii 251 lidí, uvedla agentura AFP. Naposledy umírali nevinní lidé při atentátu v prosinci loňského roku, kdy islamista zaútočil na vánočních trzích ve Štrasburku.

Související

Více souvisejících

Francie teroristické útoky ve Francii katedrála Notre-Dame Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy