Ve volbách v Německu kandidují i lidé s vazbami na Česko a Slovensko

O poslanecké křeslo ve Spolkovém sněmu se dnes v Německu uchází řada osobností, které mají blízké vazby na Česko a Slovensko. Znovu kandidují nejen poslanci, kteří žijí na pomezí s Českem, takže je pro ně přeshraniční propojení regionů osobně důležité, ale také ti, kteří z někdejšího Československa pocházejí.

Ve volebním obvodě Nürtingen na jihu Německa ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko kandiduje za liberální svobodné demokraty (FDP) Renata Altová, která ve stávajícím Spolkovém sněmu vede parlamentní skupinu Slovensko-Česko-Maďarsko. Altová pochází ze západoslovenské Skalice u hranic s Českem a před trvalým usazením v Německu působila v československých a slovenských diplomatických službách. Na zemské kandidátce je Altová na sedmém místě, které ji znovuzvolení prakticky zaručuje. V Bádensku-Württembersku by FDP mohla získat přes deset procent, na spolkové úrovni pak možná až 13 procent.

Podobně jisté má znovuzvolení i Petr Bystroň, který se stejně jako před čtyřmi lety uchází o post spolkového zákonodárce ze čtvrtého místa bavorské kandidátky protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Ve spolkových volbách v roce 2017 získala AfD v Bavorsku 12,4 procenta hlasů, nyní jí průzkumy slibují deset procent. V celoněmeckých sondážích se pak tato strana, která je označována za populistickou až krajně pravicovou, pohybuje v rozmezí deseti až 13 procent.

Ve Spolkovém sněmu naopak již zřejmě neusedne rodilý Bratislavan Pavol Podolay. Ten byl v roce 1968 členem operačního týmu, který provedl v Československu první transplantaci srdce. Žena tehdy operaci nepřežila, neboť podlehla následkům dalších chorob, i tak to byl ale první zákrok svého druhu ve střední a východní Evropě. Podolay se poté věnoval automobilovému sportu.

Podolay, který dříve působil v bavorské konzervativní Křesťansko-sociální unii (CSU), se v roce 2015 přidal k AfD. Za ni se v roce 2017 stal spolkovým poslancem, pro letošní volby se ale na bavorskou kandidátku protiimigrační strany nedostal. O místo v parlamentu tak dnes usiluje přes přímý mandát v mnichovském obvodu Západ/Střed, o který ale podle průzkumů svedou souboj CSU a sociální demokracie (SPD).

V saském obvodě Cvikov (Zwickau) znovu kandiduje Wolfgang Wetzel, který je v parlamentní skupině Slovensko-Česko-Maďarsko místopředsedou za Zelené. Wetzel, který pochází ze saské části Krušných hor, ČTK řekl, že německo-české přátelství má pro něj osobně zvláštní hodnotu. Poslanec za Zelené podporuje nejen politické česko-německé aktivity, ale také ty organizované občanskou společností. Právě občanskou činnost vnímá jako klíčovou pro vzájemné pochopení a přátelství.

Určité pouto k Česku má také Annett Jagielaová, která kandiduje v hornolužickém Zhořelci (Görlitz) na sasko-polské hranici za Zelené. Ta ve svém životopise uvádí, že žila mimo jiné v Praze, kde v letech 2004 až 2005 studovala na Karlově univerzitě.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu Petr Bystroň

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy