Většina Poláků podporuje kroky vlády na hranici a je proti přijetí migrantů

Více než polovina Poláků kladně hodnotí počínání vlády na východní hranici země a podporuje vybudování více než pět metrů vysoké hraniční zábrany, která má podle vlády Polsko ochránit od přílivu migrantů, pokoušejících se dostat do Evropské unie z Běloruska. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar, o kterém dnes informoval opoziční list Gazeta Wyborcza.

Polsko a EU obviňují Minsk, že migrační krizi vyvolal v odvetě za sankce uvalené EU kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice.

Počínání vlády na hranici s Běloruskem velmi dobře hodnotila čtvrtina dotázaných, dalších 29 spíše dobře. Dohromady tedy kroky vlády ocenilo kladně 54 procent Poláků, a to spíše muži než ženy. V této skupině také převažovali lidé s nižším vzděláním.

Naopak velmi špatně postup vlády hodnotilo 19 procent účastníků a stejné množství spíše špatně. Ve skupině 38 procent kritiků kabinetu převládají ženy a lidé s vyšším vzděláním.

Postup vlády podporuje drtivá většina voličů vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a krajně pravicové strany Konfederacja (Konfederace), jakož i dvě třetiny stoupenců opoziční Polské lidové strany, reprezentující polský venkov. Voliči Levice a centristického hnutí Polsko 2050 jsou v této věci rozděleni. Nejhůře vládu odsuzují stoupenci liberální Občanské koalice.

Nápad s vybudováním 5,5 metru vysoké zábrany na hranici s Běloruskem, která má stát v přepočtu více než 8,6 miliardy Kč, schvaluje 54 procent dotázaných, 39 procent má opačný názor.

Pro přijetí uprchlíků, kteří uvízli na bělorusko-polské hranici, se vyslovilo 26 procent dotázaných, proti však bylo 69 procent. Proti jsou prakticky všichni voliči PiS a Konfederacje, zatímco přívrženci opozice jsou rozděleni.

Na otázku, zda Polsko má přijmout tyto uprchlíky a v případě, že si to přejí, umožnit jim cestu do dalších zemí Evropské unie, odpověděla kladně čtvrtina dotázaných, 71 procent záporně.

S ubytováním uprchlíků ve svém sousedství nemá problém 47 procent Poláků, 49 procent je proti.

Gazeta Wyborcza upozornila, že ve výše položených otázkách byl použit výraz uprchlíci, namísto migranti.

"V záležitosti hranic mají vládnoucí za sebou jak své voliče, tak část voličů opozice. A to přes kritiku domácího i mezinárodního veřejného mínění. Strana PiS je obviňována z porušování mezinárodního práva, z vytlačování migrantů, včetně dětí, do běloruských lesů bez možnosti požádat o azyl v Polsku," konstatoval deník.

Pokud ale vláda spoléhala na to, že konflikt a bezohledné zacházení s migranty zadrží odliv voličů od vládního tábora, tak se tak neděje, upozornila Gazeta Wyborcza. Velká část Poláků sice ospravedlňuje počínání vlády na hranicích, současně ale podpora PiS již v několika průzkumech klesla na rekordně nízkou úroveň 30 procent.

Příčinou je nejspíše zdražování, zejména paliv, a obavy z rostoucích úroků půjček, jakož i neschopnost vlády poradit si s další vlnou pandemie. Je ale možné, že nebýt krize vyvolané běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, vládní strana by přišla o ještě více voličů, připustil list.

Související

Více souvisejících

Polsko Mateusz Morawiecki migrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy