Vlády musí v boji s virem lidem dávat rozkazy, ne doporučení, tvrdí psycholog

Z mnoha evropských zemí, ze Spojených států nebo z Austrálie v posledních dnech přicházejí zprávy o tom, jak lidé ignorují apely politiků v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. Podle profesora behaviorální vědy Nicka Chatera, který působí na anglické vysoké škole Warwick Business School, ovšem není chyba jen na straně veřejnosti. Akademik vidí také "obrovské komunikační selhání" na straně politických lídrů, jejichž vyjádření jsou mnohdy nejednoznačná. Řekl to americké televizi CNN.

"Když je lidem poměrně jemně doporučováno, aby něco nedělali, pak si nemyslím, že bychom je měli vnímat jako nějak nehorázně nerozumné, když to nakonec stejně dělají," myslí si odborník na komunikaci a rozhodovací procesy.

"Protože vzkaz, který nepřímo dostávají, je ten, že to není zas tak důležité, protože když je to opravdu důležité, tak vám to říkáme. Neříkáme věci jako 'doporučujeme vám zastavovat na červenou, doporučujeme vám jezdit na téhle straně vozovky'. Prostě říkáme, že se to musí. A když to neděláte, porušujete zákon," pokračoval Chater.

Vlády zemí mimo jihovýchodní Asii se podle CNN zdráhaly zavést tak přísné režimy jako Čína, přičemž i ty, které už pohyb obyvatel omezily, mají problémy s porušováním pravidel. V Británii, v Německu či v Austrálii dosud úřady jen veřejnost vyzývaly k omezení vycházení či kontaktu s blízkými. Výsledek byl takový, že Britové o víkendu ve velkém vyráželi do městských parků nebo do velšského národního parku Snowdonia. Z Kalifornie byly zase hlášeny davy na plážích i turistických trasách, ačkoli plošná karanténa v nejlidnatějším americkém státě platila už od pátku.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom v pondělí vyzval mladé lidi, aby nebyli sobečtí, následně tamní úřady uzavřely parkoviště v blízkosti pláží a parků. Britský premiér Boris Johnson zase v pondělí večer ohlásil zpřísnění omezení a obyvatelům své země vzkázal, že by se neměli stýkat s přáteli a vycházet by měli jen pokud nemohou pracovat z domova, nebo si potřebují nakoupit základní zboží. I dnes ovšem na sociálních sítích kolovaly fotografie zaplněných vagónů londýnského metra, načež britský ministr zdravotnictví Matt Hancock zdůrazňoval, že nová oznámení nejsou doporučeními, nýbrž pravidly, která budou vynucována.

Podle profesora Chatera byli západní politici "ve své komunikaci velmi neurčití" a ukazuje se, že samotné apely nejsou dostatečné. Opatření pro potlačení nákazy koronavirem podle něj musí být povinná, pokud mají být efektivní.

"Je tady obrovské komunikační selhání," řekl. "V Číně je jádrem (strategie) zkrátka velmi tvrdá karanténa, pravděpodobně i tvrdší karanténa, než jaká by byla potřeba. Ale víme, že velmi přísné omezení pohybu bude fungovat. A v Koreji mají lidé o hodně větší svobodu při vycházení, ale mají tam extrémně důkladné testování (na přítomnost koronaviru), a to v masivním měřítku. Potřebná je nejspíše kombinace těchto strategií," dodal.

Související

Škola, ilustrační fotografie.

Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

psychologie Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

včera

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy