Vlády musí v boji s virem lidem dávat rozkazy, ne doporučení, tvrdí psycholog

Z mnoha evropských zemí, ze Spojených států nebo z Austrálie v posledních dnech přicházejí zprávy o tom, jak lidé ignorují apely politiků v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. Podle profesora behaviorální vědy Nicka Chatera, který působí na anglické vysoké škole Warwick Business School, ovšem není chyba jen na straně veřejnosti. Akademik vidí také "obrovské komunikační selhání" na straně politických lídrů, jejichž vyjádření jsou mnohdy nejednoznačná. Řekl to americké televizi CNN.

"Když je lidem poměrně jemně doporučováno, aby něco nedělali, pak si nemyslím, že bychom je měli vnímat jako nějak nehorázně nerozumné, když to nakonec stejně dělají," myslí si odborník na komunikaci a rozhodovací procesy.

"Protože vzkaz, který nepřímo dostávají, je ten, že to není zas tak důležité, protože když je to opravdu důležité, tak vám to říkáme. Neříkáme věci jako 'doporučujeme vám zastavovat na červenou, doporučujeme vám jezdit na téhle straně vozovky'. Prostě říkáme, že se to musí. A když to neděláte, porušujete zákon," pokračoval Chater.

Vlády zemí mimo jihovýchodní Asii se podle CNN zdráhaly zavést tak přísné režimy jako Čína, přičemž i ty, které už pohyb obyvatel omezily, mají problémy s porušováním pravidel. V Británii, v Německu či v Austrálii dosud úřady jen veřejnost vyzývaly k omezení vycházení či kontaktu s blízkými. Výsledek byl takový, že Britové o víkendu ve velkém vyráželi do městských parků nebo do velšského národního parku Snowdonia. Z Kalifornie byly zase hlášeny davy na plážích i turistických trasách, ačkoli plošná karanténa v nejlidnatějším americkém státě platila už od pátku.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom v pondělí vyzval mladé lidi, aby nebyli sobečtí, následně tamní úřady uzavřely parkoviště v blízkosti pláží a parků. Britský premiér Boris Johnson zase v pondělí večer ohlásil zpřísnění omezení a obyvatelům své země vzkázal, že by se neměli stýkat s přáteli a vycházet by měli jen pokud nemohou pracovat z domova, nebo si potřebují nakoupit základní zboží. I dnes ovšem na sociálních sítích kolovaly fotografie zaplněných vagónů londýnského metra, načež britský ministr zdravotnictví Matt Hancock zdůrazňoval, že nová oznámení nejsou doporučeními, nýbrž pravidly, která budou vynucována.

Podle profesora Chatera byli západní politici "ve své komunikaci velmi neurčití" a ukazuje se, že samotné apely nejsou dostatečné. Opatření pro potlačení nákazy koronavirem podle něj musí být povinná, pokud mají být efektivní.

"Je tady obrovské komunikační selhání," řekl. "V Číně je jádrem (strategie) zkrátka velmi tvrdá karanténa, pravděpodobně i tvrdší karanténa, než jaká by byla potřeba. Ale víme, že velmi přísné omezení pohybu bude fungovat. A v Koreji mají lidé o hodně větší svobodu při vycházení, ale mají tam extrémně důkladné testování (na přítomnost koronaviru), a to v masivním měřítku. Potřebná je nejspíše kombinace těchto strategií," dodal.

Sdílejte článek

Související

Škola, ilustrační fotografie.

Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 
Pavouk, ilustrační fotografie.

Bojíte se pavouků? Zcela zbytečně, shodují se vědci. Proč vzniká arachnofobie ale zatím neví

Ekolog z italského Národního výzkumného ústavu Stefano Mammola považuje paniku okolo pavouků za přehnanou. „Regionální událost, kdy pavouk kousne farmáře v malé vesnici uprostřed Austrálie, dokáže vyvolat velký ohlas. Brzy jsou takové zprávy ve všech světových médiích,“ popsal pro americké noviny The New York Times. Podle něj mezi lidmi chybí dobrá informovanost o chování pavouků.

Více souvisejících

psychologie Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 38 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Barrandovský most nebude opravený už na konci léta. Praha musí změnit plány

Špatná zpráva pro pražské řidiče přišla ve čtvrtek od vedení Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Firma dnes oznámila, že rekonstrukce Barrandovského mostu se oproti poslednímu plánu protáhne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy