Kdyby se britské parlamentní volby konaly dnes, vládní konzervativci by v Dolní sněmovně získali 359 křesel a tedy pohodlnou hlasovací většinu. Uvádí to analytická společnost YouGov, která ve středu večer zveřejnila výsledky sofistikovaného modelu zkoumajícího rozložení sil v jednotlivých volebních obvodech.
Stejná metoda byla poprvé použita při minulých volbách v roce 2017 a tehdy správně předpověděla patovou situaci v dolní komoře parlamentu deset dní před hlasováním. Nyní zbývají do voleb dva týdny.
Labouristé by nyní získali 211 mandátů. To by pro ně znamenalo oproti minulým volbám ztrátu 51 křesel a druhou nejtěžší porážku od konce druhé světové války, píše britský tisk. Pro Konzervativní stranu by naopak 359 mandátů znamenalo ve srovnání s rokem 2017 posílení o 42 křesel a nejlepší výsledek od roku 1987.
Do 650členné Dolní sněmovny jsou poslanci voleni jednokolovým systémem v jednotlivých obvodech. Odhad YouGov pro 632 anglických, velšských a skotských obvodů se opírá o více než 100.000 rozhovorů s voliči provedených v uplynulých sedmi dnech. Skotským nacionalistům přisuzuje 43 mandátů (před dvěma lety 35) a Liberálním demokratům 13, tedy o jeden víc než v roce 2017. Strana pro brexit by zůstala bez parlamentního zastoupení.
The results of the YouGov #GE2019 MRP model are finally here:Con – 359 seats / 43% vote shareLab – 211 / 32%SNP – 43 / 3%LD – 13 / 14%Plaid – 4 / <1%Green – 1 / 3%Brexit Party – 0 / 3%Conservative majority of 68https://t.co/uvnl8LNj7f pic.twitter.com/Iul6HDtaP3
— YouGov (@YouGov) November 27, 2019
V předčasných volbách budou Britové hlasovat v prosinci. Skotští nacionalisté by získali 43 mandátů (před dvěma lety 35) a Liberální demokraté 13, tedy o jeden víc než v roce 2017. Strana pro Brexit by zůstala bez parlamentního zastoupení.
Deník The Times nicméně upozorňuje, že ve třech desítkách obvodů by podle propočtů YouGov konzervativci aktuálně zvítězili rozdílem menším než pět procentních bodů. Autoři výzkumu podotýkají, že pokud se momentálně zhruba 12procentní náskok vládní strany v průzkumech ztenčí na méně než sedm procentních bodů, mohla by premiérovi Borisi Johnsonovi parlamentní většina uniknout. Právě sedmibodové vedení konzervativců před labouristy přitom ukazují dva z posledních čtyř průzkumů preferencí.
O novém složení parlamentu budou Britové rozhodovat 12. prosince. Volby byly vypsány po novém odkladu britského odchodu z Evropské unie a premiér Johnson slibuje v případě úspěchu brexit na konci ledna na základě upravených podmínek dojednaných v říjnu. Labouristé jeho plán odmítají a chtějí vyjednat lepší "rozvodovou dohodu". O té by pak podle jejich představy měli Britové hlasovat v novém referendu půl roku po volbách.
BBC dnes informuje, že hlavní opoziční strana chce pro poslední dva týdny kampaně změnit strategii ve snaze stáhnout ztrátu na konzervativce. Týká se to hlavně regionů, kde většina voličů podpořila odchod Británie z EU. Labouristé podle informací BBC podcenili ochotu zastánců brexitu přebíhat na stranu premiéra Johnsona.
"Dosavadní strategií Labouristické strany bylo - zčásti - zdůrazňovat, že tyto volby nejsou jen o brexitu, a přesouvat pozornost voličů k jiným otázkám... V následujících dvou týdnech, žijete-li v oblasti podporující brexit, pravděpodobně uvidíte velmi odlišně laděnou kampaň," uvádí BBC.
Související
České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají
Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel
Volby ve Velké Británii , Konzervativní strana (VB) , Labouristická strana (VB) , Boris Johnson , Velká Británie , průzkumy , Liberální demokraté (UK)
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák