Volby v Británii: Konzervativci mají šanci na výrazné zisky, ukazuje průzkum

Kdyby se britské parlamentní volby konaly dnes, vládní konzervativci by v Dolní sněmovně získali 359 křesel a tedy pohodlnou hlasovací většinu. Uvádí to analytická společnost YouGov, která ve středu večer zveřejnila výsledky sofistikovaného modelu zkoumajícího rozložení sil v jednotlivých volebních obvodech.

Stejná metoda byla poprvé použita při minulých volbách v roce 2017 a tehdy správně předpověděla patovou situaci v dolní komoře parlamentu deset dní před hlasováním. Nyní zbývají do voleb dva týdny.

Labouristé by nyní získali 211 mandátů. To by pro ně znamenalo oproti minulým volbám ztrátu 51 křesel a druhou nejtěžší porážku od konce druhé světové války, píše britský tisk. Pro Konzervativní stranu by naopak 359 mandátů znamenalo ve srovnání s rokem 2017 posílení o 42 křesel a nejlepší výsledek od roku 1987.

Do 650členné Dolní sněmovny jsou poslanci voleni jednokolovým systémem v jednotlivých obvodech. Odhad YouGov pro 632 anglických, velšských a skotských obvodů se opírá o více než 100.000 rozhovorů s voliči provedených v uplynulých sedmi dnech. Skotským nacionalistům přisuzuje 43 mandátů (před dvěma lety 35) a Liberálním demokratům 13, tedy o jeden víc než v roce 2017. Strana pro brexit by zůstala bez parlamentního zastoupení.

The results of the YouGov #GE2019 MRP model are finally here:Con – 359 seats / 43% vote shareLab – 211 / 32%SNP – 43 / 3%LD – 13 / 14%Plaid – 4 / <1%Green – 1 / 3%Brexit Party – 0 / 3%Conservative majority of 68https://t.co/uvnl8LNj7f pic.twitter.com/Iul6HDtaP3

— YouGov (@YouGov) November 27, 2019

V předčasných volbách budou Britové hlasovat v prosinci. Skotští nacionalisté by získali 43 mandátů (před dvěma lety 35) a Liberální demokraté 13, tedy o jeden víc než v roce 2017. Strana pro Brexit by zůstala bez parlamentního zastoupení.

Deník The Times nicméně upozorňuje, že ve třech desítkách obvodů by podle propočtů YouGov konzervativci aktuálně zvítězili rozdílem menším než pět procentních bodů. Autoři výzkumu podotýkají, že pokud se momentálně zhruba 12procentní náskok vládní strany v průzkumech ztenčí na méně než sedm procentních bodů, mohla by premiérovi Borisi Johnsonovi parlamentní většina uniknout. Právě sedmibodové vedení konzervativců před labouristy přitom ukazují dva z posledních čtyř průzkumů preferencí.

O novém složení parlamentu budou Britové rozhodovat 12. prosince. Volby byly vypsány po novém odkladu britského odchodu z Evropské unie a premiér Johnson slibuje v případě úspěchu brexit na konci ledna na základě upravených podmínek dojednaných v říjnu. Labouristé jeho plán odmítají a chtějí vyjednat lepší "rozvodovou dohodu". O té by pak podle jejich představy měli Britové hlasovat v novém referendu půl roku po volbách.

BBC dnes informuje, že hlavní opoziční strana chce pro poslední dva týdny kampaně změnit strategii ve snaze stáhnout ztrátu na konzervativce. Týká se to hlavně regionů, kde většina voličů podpořila odchod Británie z EU. Labouristé podle informací BBC podcenili ochotu zastánců brexitu přebíhat na stranu premiéra Johnsona.

"Dosavadní strategií Labouristické strany bylo - zčásti - zdůrazňovat, že tyto volby nejsou jen o brexitu, a přesouvat pozornost voličů k jiným otázkám... V následujících dvou týdnech, žijete-li v oblasti podporující brexit, pravděpodobně uvidíte velmi odlišně laděnou kampaň," uvádí BBC.

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Konzervativní strana (VB) Labouristická strana (VB) Boris Johnson Velká Británie průzkumy Liberální demokraté (UK)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy