Volby v Německu jsou dle ekonomů klíčové pro stabilitu EU i pro společný dluh

Nadcházející parlamentní volby v Německu budou klíčové nejen pro samotnou zemi, ale i pro stabilitu Evropské unie. Myslí si to ekonomové, které na fóru The European House - Ambrosetti oslovila televize CNBC. Někteří se také domnívají, že podle toho, jak volby dopadnou, je ve hře i možnost, že sedmadvacítka unijních zemí už zůstane u společných dluhopisů. Ty přitom výjimečně zavedla kvůli koronavirové krizi.

"Nejsou to normální volby," poznamenal šéf Institutu Waltera Euckena Lars Feld. "Nemáme úřadujícího kandidáta, nemáme nikoho, kdo by obhajoval funkci, a proto mají všichni šanci stát se kancléřem," dodal. Současná kancléřka Angela Merkelová je ve funkci více než 15 let a znovu už nekandiduje. Volby se v Německu konají 26. září a průzkumy veřejného mínění žádný jednoznačný výsledek nenaznačují. Naopak se zdá, že potenciálních koalic by po volbách mohlo být více.

Na začátku předvolební kampaně se zdálo, že nástupce Merkelové Armin Laschet jako šéf konzervativní strany směřuje k tomu, aby se stal příštím kancléřem. Pak se ale na více frontách setkal s rostoucí konkurencí dalších kandidátů. Nejprve to bylo zvolení Annaleny Baerbockové jako kandidátky Zelených, později Olafa Scholze ze sociální demokracie (SPD), který je teď ministrem financí.

Nejnovější průzkumy ukazují, že teď by volby vyhrála Scholzova SPD se ziskem 24 procent odevzdaných hlasů, za ní by s 21 procenty byla konzervativní aliance CDU/CSU, zatímco Zelení by se 17 procenty skončili třetí. Političtí experti upozorňují, že vzhledem k nynějším preferencím lze uvažovat minimálně o třech různých vládních koalicích.

"Možná to teď také potrvá tři, čtyři nebo pět měsíců, protože budeme mít koalici tří stran a dát je dohromady nebude snadné," řekl Feld o povolebních vyjednáváních. Dodal, že až tento proces bude u konce, "budeme mít nového kancléře a znovu bude i stabilita".

Politická stabilita v Německu přitom není důležitá jen pro samotnou zemi, ale i pro širší Evropskou unii. Německo má v EU největší ekonomiku a má i značný vliv na politické směřování celého bloku 27 členských států.

"Má to rozhodně naprosto zásadní důležitost," řekl šéf ekonomického fóra The European House - Ambrosetti Valerio De Molli. "V německé vládě potřebujeme jednoznačnou stabilitu, aby pokročili a udrželi v Evropě tu dynamiku, která je teď velmi silná," dodal.

Německo bylo jednou z vůdčích sil v loňském rozhodnutí vydat společné evropské dluhopisy, a podpořit tak unii v krizi vyvolané pandemií. "Všichni si uvědomili tu ohromnou moc Evropy a Evropské komise, navzdory mnoha těm byrokratickým překážkám a těžkostem, které přetrvávají," připomněl De Molli okamžik, kdy se unie rozhodla pro společné dluhopisy. "Ten plán nazvaný Next Generation EU přišel s neuvěřitelnou rychlostí a v neuvěřitelných rozměrech," dodal.

Zmíněný plán, kterému se někdy říká Next Generation EU a někdy jen "koronadluhopisy", má na obnovu unijní ekonomiky pomoci zajistit až 800 miliard eur (20,3 bilionu Kč). S přidělováním peněz jednotlivým zemím už se začalo.

S myšlenkou společných dluhopisů napříč EU se vždy pojily kontroverze, skepticky se k nim stavějí hlavně konzervativnější státy, kterým se nechce podporovat ty velmi zadlužené. Váhavost ale nakonec převálcovala pandemie a její dopady na unijní ekonomiku. Vznik společných unijních dluhopisů pak přivedl mnoho lidí k otázce, zda jde o jednorázovou záležitost, anebo zda je EU připravena použít stejný postup i v budoucnu, bude-li to třeba.

"Když tady bude vláda v čele s Olafem Scholzem a v koalici se Zelenými a Levicí, pak je dost pravděpodobné, že tyto evropské 'koronadluhopisy' už zůstanou navždy a že budeme mít i delší dobu možnost vydávat státní dluhopisy na úrovni EU," domnívá se Feld. Jedním dechem ale dodal, že sami Němci si nemyslí, že by to bylo užitečné.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu Olaf Scholz Armin Laschet (CDU)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 48 minutami

před 57 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy