Vražda novinářky Galiziové: Podnikatel Fenech zaplatil 450 tisíc eur, píše tisk

Maltský podnikatel Yorgen Fenech, který byl minulý týden zatčen v souvislosti s dva roky starou vraždou novinářky Daphne Caruanaové Galiziové, jejím vrahům zaplatil 450.000 eur (asi 11,5 milionu Kč). Napsal to ve čtvrtek server MaltaToday, podle něhož to vyplývá z policejních odposlechů.

Ve středu týž server uvedl, že Fenech obvinil z podílu na zosnování vraždy novinářky bývalého šéfa úřadu maltské vlády Keitha Schembriho, což ale úřady zatím nepotvrdily.

Fenech i Schembri, který tento týden rezignoval na vedení úřadu vlády, jsou vyšetřováni jako podezřelí v případu vraždy novinářky, jež psala i o korupci ve vysoké maltské politice. Fenech je ve vazbě, Schembri z ní byl ve středu propuštěn na kauci.

Fenech dnes nabídl, že bude svědčit výměnou za to, že mu prezident udělí milost. Vyšetřovatelům slíbil, že poskytne informace o roli Schembriho, bývalých ministrů Konrada Mizziho a Chrise Cardony a dalších lidí "blízkých premiérovi" Josephovi Muscatovi v kauze novinářčiny vraždy. Fenechovi právníci dnes vyzvali, aby se na rozhodování o udělení milosti nepodílel premiér ani členové jeho vlády, neboť jsou podle nich ve střetu zájmů. Rozhodnou by podle nich měl jen prezident George Vella.

Maltská investigativní novinářka Daphne Caruanaová Galiziová zemřela v říjnu 2017 v 53 letech při výbuchu bomby v autě. Z nastražení výbušniny do jejího vozu je obžalována trojice mužů - bratři Alfred a George Degiorgiovi a Vincent Muscat. Všichni tři tvrdí, že jsou nevinní. Zatím není jasné, kdo si tuto, zřejmě nájemnou, vraždu objednal.

Server MaltaToday dnes napsal, že za vraždu zaplatil třem mužům Fenech, který jednal přes prostředníka, taxikáře Melvina Theumu. Vyplývá to podle serveru z policejních odposlechů těchto dvou mužů i z nahrávek, které si údajně tajně pořizoval Theuma na mobil při hovorech s Fenechem. Nahrávky má nyní prokuratura.

Kvůli vyšetřování vraždy novinářky rezignovali tento týden kromě Schembriho i dva ministři vlády Josepha Muscata, který je premiérem od roku 2013. Před úřadem vlády podle agentury AP už několik dní demonstrují lidé za Muscatovo odstoupení, k demisi ho ve středu vyzvali i opoziční poslanci. Týž den opoziční poslanec Jason Azzopardi, který je i právníkem rodiny zavražděné novinářky, na facebooku označil za jednoho ze strůjců vraždy Schembriho. Na adresu premiéra Muscata napsal, že "má krev na rukou", protože Schembriho "dva roky bránil".

Muscat dnes podle AP odmítl komentovat zatčení Schembriho i nejnovější vývoj v kauze s tím, že se k tomu vyjádří, až bude vyšetřování dokončeno.

Údajný zprostředkovatel vraždy Theuma byl zatčen před dvěma týdny kvůli praní špinavých peněz, tento týden mu byla slíbena prezidentská milost, pokud bude plně spolupracovat s vyšetřovateli a pomůže objasnit vraždu novinářky. Podle deníku The Malta Independent může být milost zrušena, pokud Theuma nesplní všechny podmínky dohodnuté s vyšetřovateli.

Související

Malta, ilustrační foto

Malta vyměnila premiéra. Novým šéfem vlády je Robert Abela

Novým maltským premiérem bude Robert Abela. Dvaačtyřicetiletý právník byl v noci na dnešek zvolen šéfem maltské vládní Labouristické strany, což mu automaticky zajišťuje funkci předsedy maltské vlády. Přísahu by měl složit pravděpodobně v pondělí, informovala dnes agentura DPA.
Daphne Caruanová Galiziová

Slováci nejsou jediní: Vražda novinářky možná odstartuje krizi v EU

Brzy to budou už dva roky, co na Slovensku došlo k vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Se svobodnou žurnalistikou na tom ale není o moc líp ani středomořská Malta. Vražda místní novinářky Daphne Caruanaové Galiziové má taktéž politické pozadí. S ní související rezignace maltského premiéra Josepha Muscata však bude mít mezinárodní dohru. Doplatí na ní i EU. Informoval o tom server Politico.eu.

Více souvisejících

Daphne Caruanová Galiziová (novinářka) malta Vražda novináři Yorgen Fenech (kauza maltské novinářky)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 1 hodinou

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 3 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 4 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Česko podle Pekarové Adamové promarnilo správnou chvíli na přijetí eura

Česko promarnilo správný okamžik na přijetí eura, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) slovenské agentuře TASR. Šéfka dolní parlamentní komory přesto věří, že se Česko jednou stane členem eurozóny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy