Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí, fotografie jsou falešné

Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna v centru Berlína proti restrikcím platným v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 zhruba 1,5 milionu lidí. Nejen, že je tato informace falešná, ale ani fotografie zachycující údajnou demonstraci nejsou pravdivé.

Edita Fefe je jednou z těch, kdo na sociální síti sdílela dezinformační příspěvek s údajným počtem lidí, kteří se měli zúčastnit protestů proti koronavirovým omezením.

"Manipulace a lži, nic jiného od msm nelze ani čekat, když v covid podvodu jedou společně s vládami, včetně té naší. Prý 15 tis. zúčastněných. 800tis je 15 tis?! 1,3 mil. je 15 tis?!!" napsala na svém profilu a doplnila video z YouTube.

Stejnou dezinformační rétoriku zaujala i Marcela Hoffmannová. Ta na svém profilu napsala, že se demonstrace mělo zúčastnit až 1,3 milionu lidí. A přiložila i několik fotografií.

Ve skutečnosti ale počet demonstrujících podle německé policie nepřekročil 20 000 lidí. Lidé se vydali od Braniborské brány po třídě 17. června a nesli transparenty s nápisy jako "Koronavirus, falešný poplach", "Jsme nuceni nosit náhubky" nebo "Přirozená imunita místo očkování". 

Demonstranti ale mezi sebou nedodržovali bezpečné rozestupy ani si nenasadili roušky, policie proto shromáždění později rozpustila a na organizátora akce podala trestní oznámení kvůli porušování těchto pravidel.

Jak prostřednictvím slovenské agentury Teraz upozornila agentura AFP, podobné nepravdy sdíleli i lidé na sociálních síti na Slovensku, mezi nimi i poslanec Miloš Svrček.

Nejen, že přehnané informace o počtu demonstrujících nejsou pravdivé, ale ani přiložené fotografie často neodpovídají skutečnosti. Na jednom ze snímků, které kolují po internetu v souvislosti s protestem, je sice demonstrace, ale nekonala se 1. srpna 2020 a už vůbec ne v Berlíně. Jde o pochod proti rasismu v rámci hnutí Black Lives Matter, který se uskutečnil 6. června 2020 v Hamburku.

"Další fotografie byla také vytržená z kontextu a měla ukazovat masu protestujících 1. srpna 2020 v Berlíně. Sdílel ji nejen poslanec Miloš Svrček, ale i dezinformační stránka extra plus. Tento snímek je sice z Berlína, ale zhotoven byl 6. června 2020 a zobrazuje demonstraci v reakci na násilnou smrt George Floyda. Autorem fotografie je Simon zamořují Martin, který ji zveřejnil na svém Twitteru a pro AFP její pravost potvrdil," píše agentura.

Ani některé další fotografie nepochází ve skutečnosti ze zmíněné demonstrace. Jedna z nich byla pořízena například 10. srpna 2019 během technopárty Street Parade v Curychu.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy