Z premianta na chvost. Epidemiolog nastínil, jak koronavirus udeřil v Portugalsku

NÁZOR - V posledních týdnech sice přicházejí dobré zprávy o vakcínách proti nemoci koronavirus, koronavirová pandemie přesto akceleruje po celém světě, konstatuje epidemiolog Michael Head v komentáři pro server The Conversation. Expert z Southamtonské univerzity připomíná, že 34 % nových případů připadá na Evropu, přičemž jedna země - Portugalsko - je nyní zasažena velmi tvrdě.

Pohled na data z posledních dvou týdnů odhalí, že Portugalsko má nejvyšší počet nakažených (16.829) i mrtvých (340) na milion obyvatel, upozorňuje odborník. Podotýká, že tato čísla výrazně přesahují britské (6.480/250) i americké (6.920/131) statistiky a lépe si vede i sousední Španělsko (10.500/107).

Téměř polovina portugalských úmrtí spojených s novým typem koronaviru připadá na leden, zdravotnictví v zemi se blíží kolapsu, tvrdí epidemiolog. Dodává, že pomoc nabídlo několik evropských států, například Německo a Rakousko.

Úvodní úspěchy

"Jde o nešťastný zvrat pro zemi, která si v úvodních fázích pandemie vedla tak dobře," píše Head. Uvádí, že Portugalsko loni zasáhlo rychle a vyhlásilo celostátní lockdown v situaci, kdy evidovalo jen několik málo stovek případů nákazy - sousední Španělsko se k takovému kroku odhodlalo až v momentě, kdy bylo nakaženo mnoho tisíc lidí.

Faktorem, který přispěl po poslednímu nárůstu, může být uvolnění restrikcí umožňující lidem častější střetávání, míní autor komentáře. Poukazuje, že pokud existuje základní úroveň výskytu infekční nemoc, bude v takovém případě následovat růst počtu případů.

Poslední vlna nákaz v Portugalsku podle Heada ukazuje na setkávání lidí během období vánočních svátků. Ještě 28. prosince vykazovala země 4.484 případů na milion obyvatel, což bylo nejméně za poslední dobu, nastiňuje epidemiolog s tím, že o měsíc později jsou čísla čtyřnásobná, tudíž zjevně odrážejí přenos během svátků. "Vánoce byly nehodou, která byla otázkou času," dodává.

Totální bouře

V Portugalsku je také v posledních týdnech stále více zjišťována tzv. britská varianta koronaviru B117, což mohlo přispět k "totální bouři" více faktorů, které způsobily rekordní čísla, kterých jsme svědky, domnívá se Head. Tvrdí, že tato varianta je nakažlivější a možná také smrtelnější.

"K zoufalství přispívá extrémní poddimenzovanost zdravotnického systému," pokračuje epidemiolog. Poukazuje, že pozitivně testováno na koronavirus bylo 23 tisíc portugalských lékařů, navíc data Světové banky ukazují, že v zemi působí pouze 5 lékařů na tisíc obyvatel, tudíž při desetimilionové populaci jde o 50 tisíc lékařů celkem.

Zprávy tedy naznačují, že koronavirem se nakazila téměř polovina lékařů v zemi a pokud to je pravda, jde o neuvěřitelné číslo, deklaruje expert. Přiznává zároveň, že přímé srovnání s ostatními státy je velmi těžké, jelikož statistika se liší v čase a velikosti vzorku, ale pokud pečlivě zkoumáme například červencová data z Velké Británie, zjistíme, že koronavirem byl diagnostikován jen u 1,6 % zdravotnického personálu, který přichází do styku s pacienty.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Epidemiolog vyzdvihuje, že historicky je přenos infekčních nemocí v portugalských nemocnicích ve srovnání s dalšími bohatými zeměmi velmi vysoký, což zřejmě pozorujeme i nyní během pandemie.     

Portugalsko vyhlásilo 15. ledna celostátní lockdown, který zahrnuje uzavření "zbytných" služeb, jako jsou posilovny, kadeřnictví a muzea, uvádí Head. Věří, že tento zásah by se měl brzy projevit poklesem počtu denního přírůstku nově nakažených.

Platí také jisté omezení mezinárodního cestování - Británie a Portugalsko vzájemně pohlížejí s podezřením na počet případů v druhé zemi a zakazují přímé lety, poukazuje odborník. Podotýká, že spojení s jinými zeměmi ale zůstává v případě Portugalska relativně volné, což podle něj přináší riziko zavlečení nových nákaz a potenciálně i nových variant koronaviru.

Těchto nákaz může být minimum, avšak koronavirus se rozšířil do všech koutů světa jen za pár měsíců díky tomu, že se do každé země dostala hrstka nakažených, připomíná autor komentáře. Sám současné pravidla pro cestování považuje za rizikové a doporučuje karanténu pro všechny mezinárodní cestující.

"Zdá se, že proaktivní přístup ze začátku pandemie se v Portugalsku změnil v posledních týdnech v restriktivní," deklaruje epidemiolog. Konstatuje, že očkování probíhá pomalu a jakmile se jednou křivka zlomí, je velmi těžké si s virem poradit.  

Související

Ilustrační foto

Portugalsko a Španělsko chtějí v dovozu plynu do Evropské unie nahradit Rusko

Portugalsko by chtělo vyvážet plyn do Německa a dalších zemí ve střední Evropě přes Itálii. Podle Lisabonu by to mohla být alternativa k plynu dováženému z Ruska, uvedla dnes agentura Reuters. Portugalsko tak reaguje na odmítavé stanovisko Francie k posílení infrastruktury s Pyrenejským poloostrovem. Spojení s Itálií by ale podle předchozí studie nezačalo fungovat dříve než v roce 2028.
Lesní požár

Jih Evropy spalují požáry. Portugalsko vyhlásí kalamitu, Španělsko zóny zasažené katastrofou

Portugalská vláda vyhlásí v nejbližší době kvůli lesním požárům v části země kalamitní stav. Portugalsko čelí nové vlně veder a také dalším lesním požárů, proti kterým dnes odpoledne zasahovalo na 2000 hasičů, uvedla agentura AFP. Španělská vláda dnes oznámila, že nechá vyhlásit zóny zasažené katastrofou v oblastech, kde byly silné požáry. Oba legislativní stavy mají například ulehčit čerpání peněz na obnovu.

Více souvisejících

portugalsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 13 minutami

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.

Ve Švédsku údajně zavraždili Kadyrovova kritika

Čečenský opoziční blogger Tumso Abdurachmanov, pokládaný za jednoho z hlavních kritiků vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova, byl zavražděn ve švédském exilu. S s odvoláním na jeho spolupracovníky to oznámilo Rádio Svoboda. Švédské úřady se k věci zatím nevyjádřily. Abdurachmanov byl podle rozhlasové stanice zastřelen v noci z 1. na 2. prosince.

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační foto

Čína dál mírní protiepidemická opatření, do MHD v Pekingu lidé mohou bez testu

Čína částečně zmírňuje přísná protikoronavirová opatření. Například lidé v Pekingu a nejméně dalších 16 velkých městech mohou ode dneška do městské hromadné dopravy, aniž by k tomu potřebovali test, který není starší než 48 hodin. Agentura AP nicméně podotýká, že úřady stále ještě nedaly veřejnosti najevo, kdy by mohla skončit takzvaná politika nulového covidu, kvůli které musejí miliony lidí zůstávat doma a kvůli které v uplynulých dnech propukly protesty.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Prahu ovládli Mikuláši, čerti a andělé

Svátek svatého Mikuláše 2022: Děti dnes jako každý rok navštíví Mikuláš s čertem a andělem

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes jako každý rok vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou dětem za dobré chování rozdávat sladkosti, ovoce, oříšky nebo drobné dárky, v některých případech za zlobení uhlí nebo brambory. Zájem o mikulášskou nadílku je stále velký, přestože v některých rodinách bohatost nabídky ovlivní ekonomické problémy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Prahu ovládli Mikuláši, čerti a andělé

Za mikulášskou nadílku a kostýmy Češi letos utratí přes půl miliardy

Dnes se ulice i vsi zase jednou zaplní čerty i anděly. Mikuláš je dle ekonoma Lukáše Kovandy z hlediska obchodníků 8. nejvýnosnější událost v roce (viz informace níže). Češi během něj ve zvýšené míře utrácí zejména za sladkosti, půjčení či koupi kostýmu nebo kostýmových doplňků typu mikulášského plnovousu či čepice, drobnější dekorativní předměty a menší dárky. Mikuláš totiž v některých rodinách představuje „zahřívací kolo“ před Vánoci.  

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Francie dokázala porazit Poláky 3:1

MS ve fotbale Katar 2022: Mbappé poslal Francii dvěma parádními trefami a jednou asistencí do čtvrtfinále

Ani ve třetím osmifinále letošního fotbalového světového šampionátu v Kataru nepřišlo na řadu žádné překvapení a obhájci titulu z Francie tak i nadále budou figurovat na tomto turnaji, když dokázali porazit Poláky 3:1. Stalo se tak zásluhou dvou útočníků země galského kohouta. Jednak Oliviera Girouda, jenž se svou 52. trefou za reprezentaci stal nejlepším střelcem vůbec ve francouzském národním týmu a překonal tak tedy v této statistice Thierryho Henryho, a jednak jeden z nejtalentovanějších útočníků současnosti Kylian Mbappé, jenž přidal v zápase ještě dva oku lahodící góly a dosud na tomto MS tak nastřílel pět branek. Poláci předvedli svůj nejlepší výkon na turnaji a Lewandowského gól z penalty v závěru tak byla jen odměnou za jejich srdnatý boj.

včera

Donald Trump

Trump vyzval ke zrušení americké ústavy. Kritizují ho republikáni i demokraté

Kandidát na amerického prezidenta a miliardář Donald Trump čelí kritice od zástupců Republikánské i Demokratické strany kvůli svým výzvám ke zrušení částí americké ústavy. Trump v pátek znovu připomněl své nepravdivé tvrzení o vítězství v prezidentských volbách v roce 2020 a uvedl, že "podvod takového rozsahu je základem pro zrušení zákonů i pravidel", a to i těch ústavních, napsala dnes agentura AP.

včera

Ukrajinské rodiny čekaly v krutých mrazech, jestli se jejich blízkým podaří dostat z levého břehu řeky Dněpr

Ukrajinské rodiny v Chersonu dnes čekaly v krutých mrazech na to, zda se jejich blízkým podaří dostat z levého, Rusy okupovaného břehu řeky Dněpr na břeh pravý, který má pod kontrolou Kyjev. Napsala o tom agentura Reuters. Úřady v Chersonské oblasti v sobotu dočasně pozastavily platnost zákazu překračovat řeku. Evakuace je podle nich nezbytná kvůli silnému ruskému ostřelování a očekávanému zintenzivnění bojů,

Zdroj: ČTK

Další zprávy