Z premianta na chvost. Epidemiolog nastínil, jak koronavirus udeřil v Portugalsku

NÁZOR - V posledních týdnech sice přicházejí dobré zprávy o vakcínách proti nemoci koronavirus, koronavirová pandemie přesto akceleruje po celém světě, konstatuje epidemiolog Michael Head v komentáři pro server The Conversation. Expert z Southamtonské univerzity připomíná, že 34 % nových případů připadá na Evropu, přičemž jedna země - Portugalsko - je nyní zasažena velmi tvrdě.

Pohled na data z posledních dvou týdnů odhalí, že Portugalsko má nejvyšší počet nakažených (16.829) i mrtvých (340) na milion obyvatel, upozorňuje odborník. Podotýká, že tato čísla výrazně přesahují britské (6.480/250) i americké (6.920/131) statistiky a lépe si vede i sousední Španělsko (10.500/107).

Téměř polovina portugalských úmrtí spojených s novým typem koronaviru připadá na leden, zdravotnictví v zemi se blíží kolapsu, tvrdí epidemiolog. Dodává, že pomoc nabídlo několik evropských států, například Německo a Rakousko.

Úvodní úspěchy

"Jde o nešťastný zvrat pro zemi, která si v úvodních fázích pandemie vedla tak dobře," píše Head. Uvádí, že Portugalsko loni zasáhlo rychle a vyhlásilo celostátní lockdown v situaci, kdy evidovalo jen několik málo stovek případů nákazy - sousední Španělsko se k takovému kroku odhodlalo až v momentě, kdy bylo nakaženo mnoho tisíc lidí.

Faktorem, který přispěl po poslednímu nárůstu, může být uvolnění restrikcí umožňující lidem častější střetávání, míní autor komentáře. Poukazuje, že pokud existuje základní úroveň výskytu infekční nemoc, bude v takovém případě následovat růst počtu případů.

Poslední vlna nákaz v Portugalsku podle Heada ukazuje na setkávání lidí během období vánočních svátků. Ještě 28. prosince vykazovala země 4.484 případů na milion obyvatel, což bylo nejméně za poslední dobu, nastiňuje epidemiolog s tím, že o měsíc později jsou čísla čtyřnásobná, tudíž zjevně odrážejí přenos během svátků. "Vánoce byly nehodou, která byla otázkou času," dodává.

Totální bouře

V Portugalsku je také v posledních týdnech stále více zjišťována tzv. britská varianta koronaviru B117, což mohlo přispět k "totální bouři" více faktorů, které způsobily rekordní čísla, kterých jsme svědky, domnívá se Head. Tvrdí, že tato varianta je nakažlivější a možná také smrtelnější.

"K zoufalství přispívá extrémní poddimenzovanost zdravotnického systému," pokračuje epidemiolog. Poukazuje, že pozitivně testováno na koronavirus bylo 23 tisíc portugalských lékařů, navíc data Světové banky ukazují, že v zemi působí pouze 5 lékařů na tisíc obyvatel, tudíž při desetimilionové populaci jde o 50 tisíc lékařů celkem.

Zprávy tedy naznačují, že koronavirem se nakazila téměř polovina lékařů v zemi a pokud to je pravda, jde o neuvěřitelné číslo, deklaruje expert. Přiznává zároveň, že přímé srovnání s ostatními státy je velmi těžké, jelikož statistika se liší v čase a velikosti vzorku, ale pokud pečlivě zkoumáme například červencová data z Velké Británie, zjistíme, že koronavirem byl diagnostikován jen u 1,6 % zdravotnického personálu, který přichází do styku s pacienty.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Epidemiolog vyzdvihuje, že historicky je přenos infekčních nemocí v portugalských nemocnicích ve srovnání s dalšími bohatými zeměmi velmi vysoký, což zřejmě pozorujeme i nyní během pandemie.     

Portugalsko vyhlásilo 15. ledna celostátní lockdown, který zahrnuje uzavření "zbytných" služeb, jako jsou posilovny, kadeřnictví a muzea, uvádí Head. Věří, že tento zásah by se měl brzy projevit poklesem počtu denního přírůstku nově nakažených.

Platí také jisté omezení mezinárodního cestování - Británie a Portugalsko vzájemně pohlížejí s podezřením na počet případů v druhé zemi a zakazují přímé lety, poukazuje odborník. Podotýká, že spojení s jinými zeměmi ale zůstává v případě Portugalska relativně volné, což podle něj přináší riziko zavlečení nových nákaz a potenciálně i nových variant koronaviru.

Těchto nákaz může být minimum, avšak koronavirus se rozšířil do všech koutů světa jen za pár měsíců díky tomu, že se do každé země dostala hrstka nakažených, připomíná autor komentáře. Sám současné pravidla pro cestování považuje za rizikové a doporučuje karanténu pro všechny mezinárodní cestující.

"Zdá se, že proaktivní přístup ze začátku pandemie se v Portugalsku změnil v posledních týdnech v restriktivní," deklaruje epidemiolog. Konstatuje, že očkování probíhá pomalu a jakmile se jednou křivka zlomí, je velmi těžké si s virem poradit.  

Související

Více souvisejících

portugalsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy