Z premianta na chvost. Epidemiolog nastínil, jak koronavirus udeřil v Portugalsku

NÁZOR - V posledních týdnech sice přicházejí dobré zprávy o vakcínách proti nemoci koronavirus, koronavirová pandemie přesto akceleruje po celém světě, konstatuje epidemiolog Michael Head v komentáři pro server The Conversation. Expert z Southamtonské univerzity připomíná, že 34 % nových případů připadá na Evropu, přičemž jedna země - Portugalsko - je nyní zasažena velmi tvrdě.

Pohled na data z posledních dvou týdnů odhalí, že Portugalsko má nejvyšší počet nakažených (16.829) i mrtvých (340) na milion obyvatel, upozorňuje odborník. Podotýká, že tato čísla výrazně přesahují britské (6.480/250) i americké (6.920/131) statistiky a lépe si vede i sousední Španělsko (10.500/107).

Téměř polovina portugalských úmrtí spojených s novým typem koronaviru připadá na leden, zdravotnictví v zemi se blíží kolapsu, tvrdí epidemiolog. Dodává, že pomoc nabídlo několik evropských států, například Německo a Rakousko.

Úvodní úspěchy

"Jde o nešťastný zvrat pro zemi, která si v úvodních fázích pandemie vedla tak dobře," píše Head. Uvádí, že Portugalsko loni zasáhlo rychle a vyhlásilo celostátní lockdown v situaci, kdy evidovalo jen několik málo stovek případů nákazy - sousední Španělsko se k takovému kroku odhodlalo až v momentě, kdy bylo nakaženo mnoho tisíc lidí.

Faktorem, který přispěl po poslednímu nárůstu, může být uvolnění restrikcí umožňující lidem častější střetávání, míní autor komentáře. Poukazuje, že pokud existuje základní úroveň výskytu infekční nemoc, bude v takovém případě následovat růst počtu případů.

Poslední vlna nákaz v Portugalsku podle Heada ukazuje na setkávání lidí během období vánočních svátků. Ještě 28. prosince vykazovala země 4.484 případů na milion obyvatel, což bylo nejméně za poslední dobu, nastiňuje epidemiolog s tím, že o měsíc později jsou čísla čtyřnásobná, tudíž zjevně odrážejí přenos během svátků. "Vánoce byly nehodou, která byla otázkou času," dodává.

Totální bouře

V Portugalsku je také v posledních týdnech stále více zjišťována tzv. britská varianta koronaviru B117, což mohlo přispět k "totální bouři" více faktorů, které způsobily rekordní čísla, kterých jsme svědky, domnívá se Head. Tvrdí, že tato varianta je nakažlivější a možná také smrtelnější.

"K zoufalství přispívá extrémní poddimenzovanost zdravotnického systému," pokračuje epidemiolog. Poukazuje, že pozitivně testováno na koronavirus bylo 23 tisíc portugalských lékařů, navíc data Světové banky ukazují, že v zemi působí pouze 5 lékařů na tisíc obyvatel, tudíž při desetimilionové populaci jde o 50 tisíc lékařů celkem.

Zprávy tedy naznačují, že koronavirem se nakazila téměř polovina lékařů v zemi a pokud to je pravda, jde o neuvěřitelné číslo, deklaruje expert. Přiznává zároveň, že přímé srovnání s ostatními státy je velmi těžké, jelikož statistika se liší v čase a velikosti vzorku, ale pokud pečlivě zkoumáme například červencová data z Velké Británie, zjistíme, že koronavirem byl diagnostikován jen u 1,6 % zdravotnického personálu, který přichází do styku s pacienty.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Epidemiolog vyzdvihuje, že historicky je přenos infekčních nemocí v portugalských nemocnicích ve srovnání s dalšími bohatými zeměmi velmi vysoký, což zřejmě pozorujeme i nyní během pandemie.     

Portugalsko vyhlásilo 15. ledna celostátní lockdown, který zahrnuje uzavření "zbytných" služeb, jako jsou posilovny, kadeřnictví a muzea, uvádí Head. Věří, že tento zásah by se měl brzy projevit poklesem počtu denního přírůstku nově nakažených.

Platí také jisté omezení mezinárodního cestování - Británie a Portugalsko vzájemně pohlížejí s podezřením na počet případů v druhé zemi a zakazují přímé lety, poukazuje odborník. Podotýká, že spojení s jinými zeměmi ale zůstává v případě Portugalska relativně volné, což podle něj přináší riziko zavlečení nových nákaz a potenciálně i nových variant koronaviru.

Těchto nákaz může být minimum, avšak koronavirus se rozšířil do všech koutů světa jen za pár měsíců díky tomu, že se do každé země dostala hrstka nakažených, připomíná autor komentáře. Sám současné pravidla pro cestování považuje za rizikové a doporučuje karanténu pro všechny mezinárodní cestující.

"Zdá se, že proaktivní přístup ze začátku pandemie se v Portugalsku změnil v posledních týdnech v restriktivní," deklaruje epidemiolog. Konstatuje, že očkování probíhá pomalu a jakmile se jednou křivka zlomí, je velmi těžké si s virem poradit.  

Související

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

Více souvisejících

portugalsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

před 1 hodinou

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

před 5 hodinami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Aktualizováno před 15 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?

Miliony lidí ve Španělsku a Portugalsku zůstaly v pondělí bez elektřiny, když rozsáhlý blackout ochromil obě země. Odborníci nyní horečně pátrají po příčinách výpadku, jehož důsledky mohou ovlivnit nejen Pyrenejský poloostrov, ale i celou Evropu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy