Z rozdělené Belgie je evropské epicentrum covidu, politici vedou žabomyší války

Na malou, ale rozdělenou Belgii znovu tvrdě dopadla pandemie covidu-19. V současnosti z ní přicházejí informace o šíření nákazy, které patří v Evropě k těm nejhorším, píše agentura AP.

Jestli vůbec existuje nějaký společný nepřítel vlámsky a francouzsky mluvících obyvatel Belgie, pak by to měl být koronavirus. Ale i nyní spolupráce mezi regiony vázne do té míry, že belgičtí biskupové ve jménu boha vyzývají lidi, aby se semkli. "Boj s koronavirem vyhrajeme jedině tehdy, když budeme postupovat společně," vzkázali biskupové v dopise zveřejněném před nedělním svátkem Všech svatých. V Belgii různá opatření kvůli šíření infekce zavedl federální kabinet a tři regionální vlády.

Belgie má za posledních 14 dní 1390,9 případu koronavirové infekce na 100.000 obyvatel, nejvíce v EU, v Česku je to jen o něco méně. Výrazně překonává Francii nebo Španělsko považované ze ohniska koronaviru. Doposud v Belgii zemřelo více než 11.000 nakažených pacientů, odborníci však upozorňují, že skutečná bilance bude vyšší.

Toto se děje v bohaté zemi s 11,5 milionu obyvatel, kde otázky zdraví má na celostátní i regionální úrovni na starosti devět ministrů. Pravidlo, že "méně znamená více", je belgické politice cizí, píše AP. "Mnoho politiků se může hlásit o moc, ale na konec pak nikdo není zodpovědný," říká historik a bývalý europoslanec Luckas Vander Taelen. Mnohovrstevný systém vlády, který slouží 6,5 milionu Vlámů a pěti milionům frankofonních občanů, nazývá "institucionální lasagne".

Během krize vyvolané koronavirem je belgická veřejnost zajedno v jedné věci: celkový pocit zmatku z neustále se měnících pravidel zaváděných na různých úrovních vlády. Pro někoho žijícího nedaleko Bruselu se zavírací hodina nebo limity co do počtu návštěvníků sportovních hal v okruhu dvaceti kilometrů mohou změnit třikrát.

Vlámská regionální vláda si v úterý rozmyslela nápad sjednotit podmínky zákazu večerního vycházení s ostatními částmi země. Na severu země tak lidé smějí ven do půlnoci, jinde jen do 22:00, což komplikuje život lidem přejíždějícím z jednoho regionu do druhého.

Starosta vlámského města Aalst Christoph D´Haese nedávno prohlásil, že nebude přijímat pacienty z převážně frankofonního Bruselu. "Zdravotní solidarita má své limity a hranice," řekl. Vedení nemocnice s ním ale nesouhlasilo a připomnělo mu, že zdravotnická solidarita se vyznačuje tím, že nezná hranic. Frankofonní bruselský ministr zodpovědný mimo jiné za otázky zdravotnictví Alain Maron si zase neodpustil uštěpačnou poznámku, když zástupci nemocnice UZ spojované s vlámskou Bruselskou svobodnou univerzitou varovali, že je nutné, aby město podniklo ráznější kroky k zastavení šíření nákazy.

Vander Taelen říká, že se opakují situace, které zažil už mnohokrát a "tak rychle se sklouzne na úroveň žabomyších válek, i když v sázce jsou lidské životy".

Problém velkého počtu vlád paradoxně doplňuje to, že Belgie byla bez plně fungující federální vlády skoro 500 dnů, než se Alexanderovi De Croovi před měsícem podařilo sestavit sedmičlennou koalici. Jedním z posledních kroků, které jeho předchůdkyně ve funkci v září udělala, bylo částečné uvolnění protikoronavirových opatření v rozporu s radami zdravotních expertů. Toto rozhodnutí má podle některých částečně za následek současný strmý nárůst případů.

Související

Více souvisejících

Belgie Alexander De Croo (belgický premiér) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy