Chorvatsko dnes postihlo další zemětřesení, tentokrát o síle 6,3 stupně. Znát bylo i v Česku. Podle chorvatských médií si v nejvíce zasažené oblasti vyžádalo nejméně sedm obětí na životech a mnoho zraněných, kromě toho způsobilo velké materiální škody. Úřady podle agentury AP zatím potvrdily šest mrtvých a nejméně 20 zraněných.
Otřesy přitom Chorvatsko zaznamenalo už v pondělí. Česko zašle do Chorvatska pomoc. České úřady neinformovaly, že by mezi oběťmi byli i čeští občané. Na českou ambasádu v zemi se také podle informací ministerstva zahraničí zatím nikdo neobrátil s problémy.
Podle evropského seizmologického centra EMSC zemětřesení dnes udeřilo kolem 12:20 v regionu vzdáleném 46 kilometrů od Záhřebu. Podle chorvatské televize HRT chorvatští seizmologové intenzitu určili na 6,2 stupně. Chvíli předtím registrovali otřes o síle 4,1 stupně. Německé geofyzikální centrum GFZ uvedlo, že epicentrum zemětřesení se nacházelo v Petrinji s ohniskem v hloubce deseti kilometrů.
Unatoč velikoj materijalnoj šteti, sve djelatnice i djelatnici @MORH_OSRH dobro su i nalaze se na sigurnom, a pripadnici Hrvatske vojske saniraju nastalu štetu.❤ za naš Zagreb, Petrinju i cijelu Hrvatsku! pic.twitter.com/R6E5SGJcsp
— MORH/MoD Croatia (@MORH_OSRH) December 29, 2020
Nejvíce postižená jsou města Sisak a Petrinja, která zasáhlo zemětřesení už v pondělí. Podle reportáží chorvatské televize HRT je k nepoznání poškozené centrum Petrinje, odkud více médií také hlásí mnoho zraněných a rovněž první oběť, jíž je dvanáctiletá dívka. V obou městech utrpěly škody stovky budov. V Sisaku záchranáři vyprostili z trosek jednoho domu celou rodinu.
Ve vsi Majske Poljane, která je součástí města Glina ležícího poblíž Sisaku a Petrinje, si otřesy podle webu Jutarnji list vyžádaly pět obětí; v troskách domu zde zahynula celá rodina. Slábnou také naděje ohledně osudu pětašedesátiletého varhaníka ze vsi Žažina u Sisaku, kterého zemětřesení zastihlo v kostele; zůstal pod troskami kostelní věže a hasičům se s ním nedaří navázat kontakt. Portál 24sata.hr píše o nejméně sedmi mrtvých a 26 zraněných, z toho šest je ve vážném stavu.
Do Petrinje se přijeli seznámit s rozsahem zkázy prezident Zoran Milanović i předseda vlády Andrej Plenković. Podle chorvatského seizmologa Krešimira Kuka byl dnešní otřes mezi Petrinjí a Sisakem, pokud jde o uvolněnou energii, třicetkrát silnější než březnové ničivé zemětřesení.
Na pomoc s vyprošťováním osob zavalených v troskách zřícených domů se do Petrinje a Sisaku sjíždějí hasiči ze Záhřebu a dalších míst. Povoláni byli i vojáci.
Otřesy byly patrné i v Záhřebu, kde lidé ve strachu vybíhali z budov. Mimo jiné je podle médií silně poškozená budova ministerstva obrany a z jedné z nemocnic hlavního města byly evakuovány děti a rovněž personál.
Záchvěvy spojené se zemětřesením byly citelné nejen po celém Chorvatsku, ale i v dalších zemích. Podle Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR důsledky chorvatského zemětřesení zaznamenali i obyvatelé jižních Čech, které jsou epicentru nejblíže, Karlových Varů, Plzně či Prahy.
Podle americké geologické služby (USGS) byly otřesy cítit také na Slovensku, v Bosně, v Černé Hoře, Srbsku, Itálii, Německu, Maďarsku, Rakousku a Rumunsku. Ve Slovinsku byla podle agentury STA zastavena z preventivních důvodů jaderná elektrárna Krško.
Oblast Sisaku a Petrinje zasáhlo už v pondělí zemětřesení o síle kolem 5,1 stupně, ale způsobilo jen menší škody na některých domech. Patrné bylo i v Záhřebu.
Podle českého ministerstva zahraničí se zatím nikdo z českých občanů neobrátil na velvyslanectví v Chorvatsku. Cestující registrovaní v databázi Drozd v Chorvatsku a Slovinsku byli informováni o situaci a resort jim také zaslal nouzové kontakty na zastupitelské úřady. Celkem se jednalo o 44 osob.
Česko pošle do Chorvatska vybavení za pět milionů korun, například stany, spací pytle nebo osvětlovací techniku, oznámil ministr vnitra Jan Hamáček. O možné pomoci spolu telefonicky mluvili premiéři obou zemí Andrej Babiš a Andrej Plenković. "Sleduju šíleně smutné záběry z celého Chorvatska, které zasáhlo zemětřesení. Jsme s Chorvaty a jsme připraveni poslat pomoct," napsal Babiš na twitteru.
Pomoc nabídly i další země a rovněž Evropská komise.
Související
Další zemětřesení na Jadranu. Otřesů bylo v rozmezí pár minut hned několik
"Jen se naskládala cihla na cihlu." Chorvatsko po zemětřesení vyšetřuje pochybení při poválečné obnově
zemětřesení v Chorvatsku , Zemětřesení , Chorvatsko
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 54 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák