Záplavy v Benátkách: Škody v bazilice svatého Marka se vyšplhaly na pět milionů eur

Záplavy, které za poslední více než měsíc postihly italské Benátky, způsobily ve slavné bazilice svatého Marka na stejnojmenném náměstí škody za nejméně pět milionů eur (přes 127 milionů Kč). První záplavová vlna, která přišla v polovině listopadu, byla nejvyšší za posledních 53 let.

Voda při přílivu tehdy dosáhla až 1,87 metru. Další dvě záplavové vlny v uplynulých dnech vystoupaly do výšky přes 1,5 metru, uvedla agentura AP.

Nejhorší záplavy postihly Benátky v roce 1966, kdy místní úřady naměřily vodu ve výšce 194 centimetrů. Carlo Alberto Tesserin, který o baziliku pečuje, považuje ale i letošní velkou vodu za "tu nejhorší". Jak říká, na rozdíl od jiných přírodních katastrof, jako je třeba zemětřesení které po sobě zanechává zničené zvonice a zřícené zdi budov, důsledky záplav v Benátkách nemusí být zprvu pouhým okem vidět.

"Někdo, kdo přijede do Benátek a vidí velkou vodu, dorazí druhý den na náměstí svatého Marka a vidí tam rozprostřené stoly. A tehdy si může říct: Podívejte, všechno funguje. Nic se tady nestalo," popsal Tesserin. "Realita je ale jiná," dodal s tím, že jejich úkolem je nyní odhalit i ta sebemenší poškození baziliky.

Velkou vodu letos nezvykle doprovázel i silný vítr, který dosahoval rychlosti až 120 kilometrů za hodinu. Voda se tak často dostala i do ještě větších výšek. Svědci například popsali, že na náměstí svatého Marka viděli vůbec největší vlny v historii. Voda rovněž vůbec poprvé proudila do baziliky i okny a nárazový vítr ještě k tomu strhával dlaždice.

"Poprvé jsem se opravdu bál," uvedl Giuseppe Maneschi, který má na starosti technické záležitosti týkající se baziliky. Když voda stoupala, spolu s kolegy se snažil narychlo přemístit vzácné předměty, jako jsou krucifixy, do větších výšek. Krypta baziliky zůstala pod vodou přes 24 hodin. Podle Maneschiho voda není až tak problémová, budovám spíše vadí sůl. Ta pronikne do cihel i mramoru a celou strukturu poškodí a oslabí. "Katastrofa se skrývá uvnitř. Často ji ani nevidíme. Nyní ale vše můžeme odhalit pomocí nové technologie," dodal Maneschi.

Vysoká voda v Benátkách je přílivová, maxima obvykle vydrží tak hodinu a půl a po několika hodinách voda opadne. Podle místních úřadů jsou větší záplavy v Benátkách stále častější.

Související

Více souvisejících

Itálie (Benátky) Povodně v Itálii Itálie památky

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy