Záplavy v Benátkách: Škody v bazilice svatého Marka se vyšplhaly na pět milionů eur

Záplavy, které za poslední více než měsíc postihly italské Benátky, způsobily ve slavné bazilice svatého Marka na stejnojmenném náměstí škody za nejméně pět milionů eur (přes 127 milionů Kč). První záplavová vlna, která přišla v polovině listopadu, byla nejvyšší za posledních 53 let.

Voda při přílivu tehdy dosáhla až 1,87 metru. Další dvě záplavové vlny v uplynulých dnech vystoupaly do výšky přes 1,5 metru, uvedla agentura AP.

Nejhorší záplavy postihly Benátky v roce 1966, kdy místní úřady naměřily vodu ve výšce 194 centimetrů. Carlo Alberto Tesserin, který o baziliku pečuje, považuje ale i letošní velkou vodu za "tu nejhorší". Jak říká, na rozdíl od jiných přírodních katastrof, jako je třeba zemětřesení které po sobě zanechává zničené zvonice a zřícené zdi budov, důsledky záplav v Benátkách nemusí být zprvu pouhým okem vidět.

"Někdo, kdo přijede do Benátek a vidí velkou vodu, dorazí druhý den na náměstí svatého Marka a vidí tam rozprostřené stoly. A tehdy si může říct: Podívejte, všechno funguje. Nic se tady nestalo," popsal Tesserin. "Realita je ale jiná," dodal s tím, že jejich úkolem je nyní odhalit i ta sebemenší poškození baziliky.

Velkou vodu letos nezvykle doprovázel i silný vítr, který dosahoval rychlosti až 120 kilometrů za hodinu. Voda se tak často dostala i do ještě větších výšek. Svědci například popsali, že na náměstí svatého Marka viděli vůbec největší vlny v historii. Voda rovněž vůbec poprvé proudila do baziliky i okny a nárazový vítr ještě k tomu strhával dlaždice.

"Poprvé jsem se opravdu bál," uvedl Giuseppe Maneschi, který má na starosti technické záležitosti týkající se baziliky. Když voda stoupala, spolu s kolegy se snažil narychlo přemístit vzácné předměty, jako jsou krucifixy, do větších výšek. Krypta baziliky zůstala pod vodou přes 24 hodin. Podle Maneschiho voda není až tak problémová, budovám spíše vadí sůl. Ta pronikne do cihel i mramoru a celou strukturu poškodí a oslabí. "Katastrofa se skrývá uvnitř. Často ji ani nevidíme. Nyní ale vše můžeme odhalit pomocí nové technologie," dodal Maneschi.

Vysoká voda v Benátkách je přílivová, maxima obvykle vydrží tak hodinu a půl a po několika hodinách voda opadne. Podle místních úřadů jsou větší záplavy v Benátkách stále častější.

Související

Více souvisejících

Itálie (Benátky) Povodně v Itálii Itálie památky

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy