Zemřel francouzský exprezident Valéry Giscard d'Estaing (†94), měl covid. Zeman poslal kondolenci

Ve věku 94 let zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Oznámil to Elysejský palác. Úřad hlavy státu vykonával v letech 1974 až 1981.

Giscard d'Estaing zemřel ve svém domě nedaleko Tours v západní Francii. V září byl převezen na jednotku intenzivní péče pařížské nemocnice poté, co si stěžoval na dýchací potíže. Znovu hospitalizován musel být v polovině listopadu v Tours.

Former president Valery Giscard d'Estaing, who has died aged 94, brought a wind of change to French politics during his seven-year mandate, breaking with the conservatism that dominated after World War II https://t.co/S809JZ8lgN

— AFP News Agency (@AFP) December 3, 2020

Podle nadace, kterou založil a předsedal jí, zemřel na komplikace spojené s nemocí covid-19, uvedla agentura Reuters. Podle jeho přání bude pohřeb v soukromí.

Jako první o úmrtí informovalo rádio Europe 1.

Giscard d'Estaing patřil k architektům evropské integrace, kterou podporoval v době, kdy byl v čele Francie, i později, když v letech 2002 až 2003 předsedal Konventu EU, neboli shromáždění, které z velké části připravilo návrh evropské ústavy.

Podílel se i na modernizaci francouzské společnosti, připomněla agentura Reuters s tím, že během jeho mandátu byl například v zemi povolen rozvod po vzájemné dohodě, či se zlegalizovány interrupce.

Sedm let, během kterých stál Giscard d'Estaing v čele země, podle současného prezidenta Emmanuela Macrona "Francii změnilo". "Kurz, který Francii udal, stále vede naše kroky," prohlásil Macron. Svého předchůdce označil za "služebníka státu, politika pokroku a svobody". Smrt bývalé hlavy státu podle Macrona zarmoutila celý národ.

Podle Nicolase Sarkozyho, který byl francouzským prezidentem v letech 2007 až 2012, jeho předchůdce celý život usiloval o posílení vazeb mezi evropskými národy a o modernizaci Francie a věnoval se i analýze nejsložitějších mezinárodních problémů.

pic.twitter.com/DkDhkUwCLy

— Nicolas Sarkozy (@NicolasSarkozy) December 2, 2020

Také podle někdejšího socialistického prezidenta Françoise Hollandea (2012 až 2017) přišla Francie smrtí Giscarda d'Estainga o velké modernizátora. Podle něj bývalý prezident věřil, že "Evropa je podmínkou pro to, aby Francie byla velkou".

Aujourd’hui notre pays perd un homme d’État qui a fait le choix de l’ouverture au monde et qui pensait que l’Europe était la condition pour que la France soit plus grande. Je présente à son épouse et à ses enfants mes plus sincères condoléances et ma reconnaissance. pic.twitter.com/2KleA0ODca

— François Hollande (@fhollande) December 2, 2020

Premiér Jean Castex označil zesnulého za "muže pokroku" a velkého reformátora. "Evropský ideál přišel o jednoho ze svých zakladatelů, Francie o prezidenta, který jí přinesl modernost a odvahu," uvedl předseda dolní komory francouzského parlamentu Richard Ferrand. Předseda Senátu označil exprezidenta za "reformátora" a politika, kterému ležely na srdci podmínky života žen. Pařížská starostka Anne Hidalgová vyzdvihla zásluhy bývalého prezidenta v oblasti evropské integrace a označila ho za "přesvědčeného Evropana".

Smrt bývalého prezidenta dnes dominuje titulním stranám francouzského tisku. "1926 - 2020: Valéry Giscard d'Estaing, Evropan," napsal list Le Figaro. Regionální Le Télégramme píše o "konci jedné éry". "Nashledanou..." napsaly deníky La Dépêche a La Voi du Nord.

Podle listu Le Parisien historie ještě přínos centristického politika známého pod zkratkou VGE plně nedocenila. Za modernizaci, které se Francii za jeho vlády dostalo, se podle novin "trochu zapomenutý" prezident ve vlasti nikdy nedočkal patřičného ocenění. Alsaský deník Dernières Nouvelles d'Alsace označil exprezidenta za "francouzského Kennedyho".

Smrtí Giscarda d'Estainga odešel modernizátor

Smrt Giscarda d'Estainga znamená odchod státníka, který modernizoval Francii. V reakci na jeho úmrtí to uvedli prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). 

Zeman dnes zaslal francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi kondolenční telegram. "Vaši vlast opustila významná osobnost, která byla právem označována nejen za modernizátora Francie, ale především za politika, který se výrazně zasadil o podobu dnešní evropské integrace a jehož odkaz sjednocené Evropy bude žít i nadále," uvedl v něm. Vyjádřil v něm zároveň upřímnou soustrast.

Premiér Babiš na twitteru uvedl, že smrtí Giscarda d'Estainga odešla silná politická generace. "Setkali jsme se v únoru 2016 v Paříži. Státník, který bojoval ve druhé světové válce a jako prezident v 70. letech modernizoval Francii," uvedl. Připomněl, že stál u zrodu rychlovlaků TGV a zasadil se o rozvoj jaderné energetiky. "Po pádu berlínské zdi se pak pustil do reformování EU, aby byla schopná pojmout nové, postkomunistické členské státy včetně ČR. Čest jeho památce. Evropě i Francii bude chybět," dodal český předseda vlády.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil prezidenta Giscarda d’Estainga za obdivuhodnou osobnost.

Bývalý ?? prezident Giscard d’Estaing byl obdivuhodnou osobností. Oceňuji jeho odhodlání budovat evropské společenství. Navždy zůstane jedním z otců #EU. Pokroková byla hlavně jeho snaha o vytvoření jednotné měny. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast rodině a celé Francii ?

— Tomáš Petříček (@TPetricek) December 3, 2020

"Oceňuji jeho odhodlání budovat evropské společenství. Navždy zůstane jedním z otců Evropské unie," napsal na twitteru. Za pokrokovou označil hlavně jeho snahu o vytvoření jednotné měny. "Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast rodině a celé Francii," dodal.

Související

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Giscard, který vedl Francii v letech 1974 až 1981, zemřel ve středu ve věku 94 let na komplikace spojené s nemocí covid-19, připomíná agentura AFP. Kvůli opatřením proti koronaviru se může ve Francii účastnit pohřbů maximálně 30 osob, poslední rozloučení v úzkém kruhu si přál i samotný Giscard d'Estaing.

Více souvisejících

Valéry Giscard d'Estaing úmrtí Francie prezident Francie Emmanuel Macron Nicolas Sarkozy François Hollande Anna Hidalgová Miloš Zeman Andrej Babiš Tomáš Petříček prezident čr

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 34 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy