Zuzana Čaputová se vložila do kauzy Kočner, vybídla političku k rezignaci

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vybídla státní tajemnici (náměstkyni) slovenského ministerstva spravedlnosti Moniku Jankovskou k rezignaci. Podle médií si Jankovská psala s Marianem Kočnerem, který je obviněný kromě jiného z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

"Pokud mají orgány činné v trestním řízení důvod zajímat se o komunikaci státní tajemnice s podezřelým z objednání vraždy a obžalovaným z jiných trestných činů, je neobhajitelné nadále setrvávat v jedné z nejvyšších pozic na ministerstvu spravedlnosti," řekla Zuzana Čaputová novinářům.

Podle slovenských médií si Jankovská, kterou na státní tajemnici navrhla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, v minulosti vyměnila s Kočnerem více než 1000 zpráv. Kočner zase v komunikaci s jinou obžalovanou v případu Kuciakovy vraždy Jankovskou podle médií označil za svou opičku.

Jankovská v neděli večer na sociální síti napsala, že s Kočnerem nekomunikovala a že s ním ani nebyla v kontaktu. Slovenská média už spekulovala, že Jankovská například mohla odevzdat policii jiný mobilní telefon, kde aplikaci na šifrovanou komunikaci nemá nebo aplikaci znovu nainstalovala, a obdržela tak nový identifikační kód.

Podle premiéra Petera Pellegriniho se Jankovská stala předmětem politického zápasu. "Je na jejím zvážení, zda tato situace pomáhá jí osobně nebo straně, která ji do této funkce nominovala," řekl Pellegrini, který je také místopředsedou Směru-SD. Premiér zároveň ale řekl, že nelze soudit na základě novinových článků a že jednoznačný postoj k Jankovské zaujme tehdy, pokud by se prokázalo její provinění proti pravidlům chování vysoké státní úřednice.

Kvůli pozici na ministerstvu spravedlnosti má Jankovská přerušený výkon funkce soudkyně. Dříve v tomto roce neuspěla v kandidatuře na pozici ústavní soudkyně. List Denník N napsal, že policie zabavila také mobilní telefon její sestry, která je rovněž soudkyní.

Obsah Kočnerovy komunikace prostřednictvím šifrované mobilní aplikace získali slovenští kriminalisté z Kočnerova mobilního telefonu při vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho přítelkyně. Podle médií tyto informace poukazují na to, že Kočner měl kontakty na politiky, vyšetřovatele a pracovníky justice. Elitní prokurátoři minulý týden na tiskové konferenci, ještě před zmíněným zajištěním mobilních telefonů Jankovské a soudců, vybídli ty, kteří komunikovali s Kočnerem, aby se dobrovolně přihlásili. Uvedli také, že mají poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.

Čaputová v reakci na médii zveřejněný obsah komunikace Kočnera prohlásila, že spravedlnost na Slovensku byla zbožím, které si někteří lidé dokázali koupit a část zástupců soudů, prokuratury a policie je chránila. "Někdo se tu cynicky pokusil vytvořit stát ve státě a ovládnout ho pro sebe a své lidi. Toto musí skončit a nesmí se to opakovat," řekla Čaputová, která nastolila téma spravedlnosti i v kampani před březnovými prezidentskými volbami, jež vyhrála. Hlava slovenského státu dodala, že justice potřebuje očistu od těch lidí, kteří selhali. Připomněla rovněž nízkou důvěru slovenské veřejnosti k justici.

Vražda Kuciaka, který ve svých článcích psal také o kontroverzních podnikatelských aktivitách Kočnera, vyvolala loni v zemi politickou krizi a demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. Dříve v tomto roce přišli kvůli kontaktům s Kočnerem o funkci dva náměstci slovenského generálního prokurátora.

Kočner spolu s bývalým slovenským ministrem hospodářství Pavolem Ruskem čelí také obžalobě z padělání směnek, jejichž proplacení žádala od soukromé televize Markíza jedna z Kočnerových firem. Do povědomí veřejnosti se Kočner dostal v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí Markízy za pomoci pracovníků bezpečnostní služby, ředitelem Markízy byl tehdy Rusko.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Marian Kočner Monika Jankovská (kauza Kuciak/Kočner) Prezident SR Slovensko Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy