Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vybídla státní tajemnici (náměstkyni) slovenského ministerstva spravedlnosti Moniku Jankovskou k rezignaci. Podle médií si Jankovská psala s Marianem Kočnerem, který je obviněný kromě jiného z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.
"Pokud mají orgány činné v trestním řízení důvod zajímat se o komunikaci státní tajemnice s podezřelým z objednání vraždy a obžalovaným z jiných trestných činů, je neobhajitelné nadále setrvávat v jedné z nejvyšších pozic na ministerstvu spravedlnosti," řekla Zuzana Čaputová novinářům.
Podle slovenských médií si Jankovská, kterou na státní tajemnici navrhla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, v minulosti vyměnila s Kočnerem více než 1000 zpráv. Kočner zase v komunikaci s jinou obžalovanou v případu Kuciakovy vraždy Jankovskou podle médií označil za svou opičku.
Jankovská v neděli večer na sociální síti napsala, že s Kočnerem nekomunikovala a že s ním ani nebyla v kontaktu. Slovenská média už spekulovala, že Jankovská například mohla odevzdat policii jiný mobilní telefon, kde aplikaci na šifrovanou komunikaci nemá nebo aplikaci znovu nainstalovala, a obdržela tak nový identifikační kód.
Podle premiéra Petera Pellegriniho se Jankovská stala předmětem politického zápasu. "Je na jejím zvážení, zda tato situace pomáhá jí osobně nebo straně, která ji do této funkce nominovala," řekl Pellegrini, který je také místopředsedou Směru-SD. Premiér zároveň ale řekl, že nelze soudit na základě novinových článků a že jednoznačný postoj k Jankovské zaujme tehdy, pokud by se prokázalo její provinění proti pravidlům chování vysoké státní úřednice.
Kvůli pozici na ministerstvu spravedlnosti má Jankovská přerušený výkon funkce soudkyně. Dříve v tomto roce neuspěla v kandidatuře na pozici ústavní soudkyně. List Denník N napsal, že policie zabavila také mobilní telefon její sestry, která je rovněž soudkyní.
Obsah Kočnerovy komunikace prostřednictvím šifrované mobilní aplikace získali slovenští kriminalisté z Kočnerova mobilního telefonu při vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho přítelkyně. Podle médií tyto informace poukazují na to, že Kočner měl kontakty na politiky, vyšetřovatele a pracovníky justice. Elitní prokurátoři minulý týden na tiskové konferenci, ještě před zmíněným zajištěním mobilních telefonů Jankovské a soudců, vybídli ty, kteří komunikovali s Kočnerem, aby se dobrovolně přihlásili. Uvedli také, že mají poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.
Čaputová v reakci na médii zveřejněný obsah komunikace Kočnera prohlásila, že spravedlnost na Slovensku byla zbožím, které si někteří lidé dokázali koupit a část zástupců soudů, prokuratury a policie je chránila. "Někdo se tu cynicky pokusil vytvořit stát ve státě a ovládnout ho pro sebe a své lidi. Toto musí skončit a nesmí se to opakovat," řekla Čaputová, která nastolila téma spravedlnosti i v kampani před březnovými prezidentskými volbami, jež vyhrála. Hlava slovenského státu dodala, že justice potřebuje očistu od těch lidí, kteří selhali. Připomněla rovněž nízkou důvěru slovenské veřejnosti k justici.
Vražda Kuciaka, který ve svých článcích psal také o kontroverzních podnikatelských aktivitách Kočnera, vyvolala loni v zemi politickou krizi a demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. Dříve v tomto roce přišli kvůli kontaktům s Kočnerem o funkci dva náměstci slovenského generálního prokurátora.
Kočner spolu s bývalým slovenským ministrem hospodářství Pavolem Ruskem čelí také obžalobě z padělání směnek, jejichž proplacení žádala od soukromé televize Markíza jedna z Kočnerových firem. Do povědomí veřejnosti se Kočner dostal v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí Markízy za pomoci pracovníků bezpečnostní služby, ředitelem Markízy byl tehdy Rusko.
Související
Češi nejlépe vnímají Slovensko, Pellegriniho ale tolik nemusí, ukázal průzkum
Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce
Zuzana Čaputová , vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) , Marian Kočner , Monika Jankovská (kauza Kuciak/Kočner) , Prezident SR , Slovensko , Peter Pellegrini
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák