Zuzana Čaputová se vložila do kauzy Kočner, vybídla političku k rezignaci

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vybídla státní tajemnici (náměstkyni) slovenského ministerstva spravedlnosti Moniku Jankovskou k rezignaci. Podle médií si Jankovská psala s Marianem Kočnerem, který je obviněný kromě jiného z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

"Pokud mají orgány činné v trestním řízení důvod zajímat se o komunikaci státní tajemnice s podezřelým z objednání vraždy a obžalovaným z jiných trestných činů, je neobhajitelné nadále setrvávat v jedné z nejvyšších pozic na ministerstvu spravedlnosti," řekla Zuzana Čaputová novinářům.

Podle slovenských médií si Jankovská, kterou na státní tajemnici navrhla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, v minulosti vyměnila s Kočnerem více než 1000 zpráv. Kočner zase v komunikaci s jinou obžalovanou v případu Kuciakovy vraždy Jankovskou podle médií označil za svou opičku.

Jankovská v neděli večer na sociální síti napsala, že s Kočnerem nekomunikovala a že s ním ani nebyla v kontaktu. Slovenská média už spekulovala, že Jankovská například mohla odevzdat policii jiný mobilní telefon, kde aplikaci na šifrovanou komunikaci nemá nebo aplikaci znovu nainstalovala, a obdržela tak nový identifikační kód.

Podle premiéra Petera Pellegriniho se Jankovská stala předmětem politického zápasu. "Je na jejím zvážení, zda tato situace pomáhá jí osobně nebo straně, která ji do této funkce nominovala," řekl Pellegrini, který je také místopředsedou Směru-SD. Premiér zároveň ale řekl, že nelze soudit na základě novinových článků a že jednoznačný postoj k Jankovské zaujme tehdy, pokud by se prokázalo její provinění proti pravidlům chování vysoké státní úřednice.

Kvůli pozici na ministerstvu spravedlnosti má Jankovská přerušený výkon funkce soudkyně. Dříve v tomto roce neuspěla v kandidatuře na pozici ústavní soudkyně. List Denník N napsal, že policie zabavila také mobilní telefon její sestry, která je rovněž soudkyní.

Obsah Kočnerovy komunikace prostřednictvím šifrované mobilní aplikace získali slovenští kriminalisté z Kočnerova mobilního telefonu při vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho přítelkyně. Podle médií tyto informace poukazují na to, že Kočner měl kontakty na politiky, vyšetřovatele a pracovníky justice. Elitní prokurátoři minulý týden na tiskové konferenci, ještě před zmíněným zajištěním mobilních telefonů Jankovské a soudců, vybídli ty, kteří komunikovali s Kočnerem, aby se dobrovolně přihlásili. Uvedli také, že mají poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.

Čaputová v reakci na médii zveřejněný obsah komunikace Kočnera prohlásila, že spravedlnost na Slovensku byla zbožím, které si někteří lidé dokázali koupit a část zástupců soudů, prokuratury a policie je chránila. "Někdo se tu cynicky pokusil vytvořit stát ve státě a ovládnout ho pro sebe a své lidi. Toto musí skončit a nesmí se to opakovat," řekla Čaputová, která nastolila téma spravedlnosti i v kampani před březnovými prezidentskými volbami, jež vyhrála. Hlava slovenského státu dodala, že justice potřebuje očistu od těch lidí, kteří selhali. Připomněla rovněž nízkou důvěru slovenské veřejnosti k justici.

Vražda Kuciaka, který ve svých článcích psal také o kontroverzních podnikatelských aktivitách Kočnera, vyvolala loni v zemi politickou krizi a demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica. Dříve v tomto roce přišli kvůli kontaktům s Kočnerem o funkci dva náměstci slovenského generálního prokurátora.

Kočner spolu s bývalým slovenským ministrem hospodářství Pavolem Ruskem čelí také obžalobě z padělání směnek, jejichž proplacení žádala od soukromé televize Markíza jedna z Kočnerových firem. Do povědomí veřejnosti se Kočner dostal v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí Markízy za pomoci pracovníků bezpečnostní služby, ředitelem Markízy byl tehdy Rusko.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Marian Kočner Monika Jankovská (kauza Kuciak/Kočner) Prezident SR Slovensko Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy