Západ nechápe ruskou hrozbu, rozčílil se Turčynov a žádá zbraně

Kyjev - Západní země si nejsou plně vědomy vojenské hrozby, která přichází z Ruska. Avšak Ukrajina, aby ruskou agresi odrazila, potřebuje od Evropy vojenskou pomoc, prohlásil dnes předseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov. Je podle něj chybou vidět ukrajinskou krizi jen jako lokální konflikt, který by se dal vyřešit přemlouváním a domlouváním; ve skutečnosti jde o pokus Ruska překreslit poválečné hranice států, a to ohrožuje bezpečnost celé Evropy.

"Zdá se mi, že (západní země) si dosud neuvědomily v plném rozsahu právě vojenskou hrozbu, právě to, že se odehrává pokus zničit dosavadní světový řád. Ale u nás se každý den prolévá krev, každý den umírají Ukrajinci. Vidíme krutost, agresi a cynismus ruské armády," prohlásil podle agentury Unian Turčynov v rozhovoru s novináři z Pobaltí.

"Ukrajina dnes potřebuje skutečnou podporu, včetně vojenské technické pomoci. Potřebujeme moderní zbraně a leteckou techniku," prohlásil předseda ukrajinského parlamentu s tím, že odpor proti ruské agresi by neměl být pouze ukrajinský problém.

Pokud se Rusko pokusí svými vojáky infiltrovat některou ze zemí Severoatlantické aliance, NATO odpoví vojensky, i kdyby tito vojáci na sobě neměli oficiální vojenské uniformy, tak jako v případě anexe ukrajinského Krymu, informoval vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove.

Vojáci vyslaní v únoru na Krym nosili uniformy bez národního označení. Přestože ruský prezident Vladimir Putin nejdříve zapojení Moskvy odmítal, později přiznal, že ruské jednotky byly na Krymu aktivní.

Vrchní velitel NATO dále uvedl, že Aliance neplánuje zasáhnout na Ukrajině, jež není členem NATO, ale východoevropské členské země by se měly začít připravovat na možnou hrozbu v podobě „malých zelených mužíčků", jimiž jsou myšleni vojáci v neoznačených uniformách, píše Natoaktual.cz.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Oleksandr Turčynov (šéf ukrajinského parlamentu) Rusko

Aktuálně se děje

před 37 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy