Mráz, střelba, strach. Uprchlíků z rozbombardovaného Donbasu přibývá

Doněck - Bratrovražedný spor na východní Ukrajině už vyhnal z domovů přes milion lidí. Těm, kteří zůstali, ale rychle docházejí síly a žádají pomoc od země, z níž pocházejí jejich předci. Jsou mezi nimi Němci, Poláci a Češi.

Podle sčítání lidu z roku 2001 žilo na Ukrajině asi 33.000 etnických Němců, z nich asi 3000 na Krymu. Německý vládní pověřenec Hartmut Koschyk po jedné ze svých cest na Ukrajinu mluvil o "velkém znepokojení u německé i u jiných menšin". Podle agentury DPA varoval před možnými "panickými reakcemi ve formě žádostí o vystěhování".

Polská vláda na žádosti o vystěhování čekat nechce. Příslušníci polské menšiny sice žijí převážně na západní Ukrajině, která byla do roku 1939 součástí Polska, polské ministerstvo zahraničí ale přesto poslalo v prosinci na Ukrajinu náměstka, aby sestavil s pomocí charkovského konzulátu seznam těch, kteří se chtějí z východní Ukrajiny dostat.

"Čekáme na sbalených kufrech," citují polská média Viktorii Charczenkovou z Doněcka. Jako mnoho místních s polskými kořeny prodala i ona svůj majetek a čeká na transport do Polska, který by mohl začít už příští týden, po pravoslavných Vánocích.

VIDEO: Poláci chtějí pryč z Doněcku

Zdroj: YouTube

Na seznamu lidí, kteří chtějí ze země vycestovat, je podle údajů polského ministerstva zahraničí 205 lidí - Ukrajinci s polskými kořeny a jejich rodiny. Třicet kilo na osobu si mohou s sebou vzít ze svého starého života.

Počet těch, kteří svou budoucnost vidí v Polsku, by mohl být ale mnohem větší, myslí si farář Mikolaj Pilecki, který na Donbasu pečuje o polské katolíky. "Ne všichni mohou dokázat své polské kořeny," říká. A jiní se zase rozhodli přečkat na Donbasu až do konce konfliktu. "Někdy ta válka přece musí skončit. Naději jsme ještě neztratili," dodává Pilecki.

V přesídlení do země svých předků doufají i stovky Ukrajinců s českými kořeny, proto se obrátili se svou naléhavou žádostí o repatriaci na vedení v Praze.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Doněck (Ukrajina)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy