Zvrat v Doněcku. Ukrajinští vojáci ztratili letiště, zůstala jen spoušť

Kyjev - 242 dní se tvrdě bojovalo o letiště v Doněcku. Členové ukrajinského dobrovolnického praporu Azov dnes na Facebooku oznámili, že areál opustili. Kyjev porážku ale oficiálně neuznal, bitva prý pokračuje.

"Ukrajinští vojáci byli nuceni vyklidit to, co ještě před rokem bylo krásným moderním letištěm," citovala bojovníky praporu Azov agentura Unian. Podle zpravodajského serveru Cenzor vojáci před ústupem zničili veškeré objekty, které by mohly sloužit jako opora v příštích obranných bojích. "Starý i nový terminál i řídící věž jsou zcela zničeny. Je třeba vzdát hold všem, kdo bránili letiště tak dlouho a v tak krajně nevýhodných podmínkách," uvedl ukrajinský server.

Zdroj: YouTube

Ruský bulvární server LifeNews dnes zveřejnil videozáznam, na němž povstalečtí ženisté odstraňují z letištního areálu miny. Podle moskevského rozhlasu vedení doněcké "lidové republiky" chce vytvořit ve zničeném prostoru letiště demilitarizovanou zónu.

Mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace Leonid Maťuchyn odmítl informaci o vyklizení letiště potvrdit. "V této chvíli nemohu potvrdit, že by naši vojáci letiště zcela opustili," řekl mluvčí a tvrdil, že "část objektů" je stále pod kontrolou armády. Podle jeho informací boje v areálu letiště pokračují, za posledních 24 hodin tam zahynulo šest vojáků. Klíčový nový terminál, hlavní centrum bojů, nicméně armáda opustila, přiznal Maťuchyn.

Doněcké mezinárodní letiště Sergeje Prokofjeva se během posledních měsíců stalo pro obě bojující strany symbolem zápasu o ovládnutí Donbasu, přestože okamžitý strategický význam nemá. V dlouhodobější perspektivě ale podle ukrajinských médií může sloužit jako důležitá dopravní tepna mezi povstaleckým územím a Ruskem.

Boje dnes zesílily na jižním úseku fronty u azovského přístavu Mariupol, oznámilo velení protipovstalecké operace. Ukrajinská armáda tam prý čelí silné ofenzívě povstalců, kteří se snaží proniknout severozápadním směrem. Loni v létě se povstalecké jednotky při ofenzívě zastavily těsně před východní částí města.

Podle ukrajinského armádního analytika Dmytra Tymčuka probíhají tvrdé boje v obcích Pavlopil a Sartana na severovýchodních přístupových cestách k Mariupolu. O proražení ukrajinské bojové linie se snaží povstalecké dělostřelectvo a tanky. Do boje se údajně zapojují i ruské jednotky, což Moskva opakovaně popírá.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Armáda Ukrajina Doněck (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy