To chtějí posílat zbraně Banderovcům? Poslanec se pustil to TOP 09 a médií

Praha – Příměří na základě dohody Minsk II funguje nepřejícníkům navzdory, myslí si poslanec hnutí Úsvit Milan Šarapatka. Podle politika je také vidět, že některým českým novinářům a politikům tato situace nehraje do karet.

„Z českých médií je zřejmé, že kancléřkou Merkelovou dohodnuté příměří mnoha našim novinářům a politikům vyloženě vadí. Zvláště TOP 09 jako by již ani neměla jiný politický program než zpochybňovat těžce dosaženou dohodu, horovat pro dodávky zbraní Ukrajině a štvát Evropu do války proti Rusku," pustil se do Schwarzenbergerovy strany Šarapatka a dodal, že podle něj je naopak dohoda správným krokem.

„Mise kancléřky Merkelové, prezidenta Hollanda a nakonec i prezidenta Putina byla perfektně odvedenou úspěšnou diplomatickou misí, která přiměla obě znepřátelené strany, aby se dohodly na kompromisu a uzavřely, doufejme dlouhodobé, příměří," nešetří chválou na adresy evropských státníků bývalý velvyslanec. „Výsledkem je úspěšné stažení těžkých zbraní z linie bojů a především konec zabíjení Ukrajinců Ukrajinci. Nechápu, jak může být něco takového někomu proti mysli," diví se Šarapatka, který uznává, že Rusko je součástí ukrajinského problému a z toho důvodu také musí být součástí jeho řešení.

„S Ruskem musí Evropa jednat dostatečně sebevědomě a s ohledem na své zájmy, hospodářské, bezpečnostní strategické. Na druhé straně by však měla respektovat i zájmy Ruska a neuchylovat se k jeho izolaci. Rusko je neoddělitelnou součástí Evropy, ať si to někteří z nás přejí nebo ne," říká rázně poslanec s tím, že Rusko je pro naši část Evropy zásadním dodavatelem energetických a dalších surovin a zároveň je i odběratelem evropské průmyslové produkce.

Tento trend je podle Šarapatky dlouhodobý a oboustranně výhodný. „Je proto otázkou, zda sankce uvalené na Rusko, a reciproční opatření z ruské strany, mohou mít vůbec nějaký výsledek kromě vzájemného ekonomického oslabení. Sankce totiž Rusko evidentně k tomu, aby se vzdalo svých zájmů na Ukrajině, nedonutily, a zatímco rusko-evropský obchod během ukrajinské krize výrazně poklesl, ten rusko-americký utěšeně roste," nelíbí se politikovi, jak se situace vyvíjí.

Ani zbraně podle něho Ukrajina nepotřebuje. „Ukrajina potřebuje mír a nějakou obdobu Marshallova plánu, tj. pomoc při realizaci hospodářských reforem a obnově svého hospodářství. Kdo tedy ve skutečnosti potřebuje zbraně na Ukrajině? A komu by se případně dostaly do rukou? Ukrajinské pravidelné armádě? Těžko," myslí si Šarapatka, podle kterého už Ukrajina ukázala neochotu bojovat proti Ukrajincům na východě země a také nekompetentnost na velitelských postech.

Zbraně by tak podle politika mohly skončit v nepravých rukách. „Měly bychom je tedy dodat jednotkám Pravého sektoru, které se označují nacistickými symboly a za svého ideového vůdce považují Stepana Banderu? Anebo soukromým batalionům ukrajinských oligarchů, Kolomojského a dalších?" ptá se šarapatka s tím, že právě na tyhle otázky by měli odpovídat lidé, kteří vehementně dodávky zbraní na Ukrajinu podporují.

Související

Více souvisejících

Milan Šarapatka (Úsvit) Ukrajinská krize top 09

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy