Trump se od Clintonové neliší, český poslanec a jeho dřívější stoupenec je naštvaný

Praha - Český poslanec Milan Šarapatka se nebývale ostře pustil do amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nechápe, jak mohl Trump podepsat mnoha miliardový zbrojní kontrakt s muslimskou Saúdskou Arábií. Po tomto činu se prý moc neliší od své protikandidátky Hillary Clintonové.

Americký prezident Donald Trump je na své první zahraniční cestě. Prvním státem, který navštívil, je jedna z největších muslimských zemích světa, Saudská Arábie. V ní prezident Trump podepsal zbrojní kontrakt o finančním obnosu 200 miliard. A právě to se stalo trnem v oku českému poslanci Milanu Šarapatkovi. Ten se do Sněmovny dostal ještě za uskupení Úsvit Tomia Okamury, nyní působí jako nezávislý.

Šarapatka se v březnu 2014 spolu s poslancem Stanislavem Berkovcem a exposlancem Miloslavem Souškem zúčastnil jako pozorovatel kontroverzního referenda o odtržení Krymu od Ukrajiny a jeho připojení k Rusku. "Dvěstemiliardový zbrojní kontrakt se Saudsku Arábií je pro prezidenta Trumpa víc než životy pár amerických „boys“," píše na svém blogu serveru iDnes.cz.

Poslanec prý Trumpovi ve volbách fandil, ačkoliv byl kandidát málo čitelný. Odmítal demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. "Pod její vládou by nepochybně pouze pokračovala dosavadní expanzivní americká politika a byli bychom jenom svědky stále častějších válek a konfliktů. A ty by ještě více ohrožovaly již tak volatilní současný svět. A důvody? No přece obří zbrojní kontrakty pro americké koncerny a z nich plynoucí provize pro nadaci Billa a Hillary Clintonových," vysvětluje Šarapatka. Zcela opačný přístup očekával český poslanec právě od Trumpa.

"Jeho první cesta do zahraničí totiž nesměřovala do některé světové velmoci, například do Číny nebo do Ruska, nebo ke svým věrným spojencům do Evropy, například do Velké Británie. Směřovala do Saudské Arábie. A důvod? No přece zbrojní mega kontrakt za dvě stě miliard dolarů (cca čtyři rozpočty celé České republiky)!" nechápe. Šarapatka se nad celou věcí podivuje zejména proto, že podle jeho slov končí většina dodaných zbraní z USA v rukou teroristů z organizace Islámský stát. 

"Co na tom, že budou na Středním východě umírat další desítky amerických vojáků, další tisíce jejich místních spojenců a další desetitisíce nebo dokonce statisíce civilistů? Mega kontrakt na zbraně za to až po uši zadlužené Americe přece stojí!". Poslanec svou úvahu uzavírá konstatováním, že Trump se vlastně od své protikandidátky Clintonové až tak moc neliší. 

Související

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Donald Trump Milan Šarapatka (Úsvit) Hillary Clintonová Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy