Putin se na zkáze Ukrajiny podílel velkou měrou. Podle novinářky serveru Politico.eu Lindy Kinstlerové se ale na osudu země podepsalo mnohem více lidí. Sestavila žebříček 12 z nich. Kromě Putina a dalších ruských vládců do něj překvapivě zařadila třeba i Julii Tymošenkovou nebo Angelu Merkelovou.
Z historických postav můžeme v žebříčku najít třeba Bohdana Chmelnického, vůdce kozáků na počátku 17. století, který požádal ruského cara Alexeje Michajloviče o ochranu, čímž se Ukrajina de facto stala autonomní součástí Ruska. Zemi neprospěla ani slavná Kateřina Veliká, za které Rusko v 18. století územně expandovalo, důsledkem čehož vznikla oblast známá jako Novorusko.
Dějiny Ukrajiny poznamenal i ruský vůdce Josif Stalin, který mezi roky 1932 a 1933 organizoval masové hladovky, při kterých zahynuly více než tři miliony Ukrajinců. Celkem 16 zemí včetně USA to označují za genocidu. Bohatí farmáři byli navíc posíláni do gulagů, členové inteligence pak na Sibiř. Server Politico připomíná, že Ukrajinci byli nuceni uchýlit se i ke kanibalismu. Na druhou stranu však někteří připomínají, že Stalin pomohl upevnit národní identitu Ukrajiny tím, že ji uznal jako samostatný stát v rámci Sovětského svazu.
Novinářka neopomíjí ani nejkontroverznější postavu novodobých dějin Ukrajiny Stepana Banderu. Nacionalistický vůdce se do dějin zapsal tím, že se uchýlil k terorismu a kolaboraci s nacisty ve snaze osvobodit zemi od sovětské nadvlády. Na jeho odkaz navazuje také současný ukrajinský Pravý sektor. Banderovci jsou některými považování za „nejhorší zrádce vlasti", často k nim odkazují také ruská média.
Kritice se nevyhnuli ani současníci. Politico upozorňuje, že bývalému prezidentovi Ukrajiny Viktoru Janukovyčovi a jeho kumpánům se podařilo z ukrajinské pokladny ukrást nejméně 350 milionů dolarů, za které si bývalá hlava státu budovala třeba honosné sídlo. Janukovyč je také serverem označován za „Putinovu loutku", která nejprve mluvila o připojení k NATO a Evropské unii, nakonec ale pod nátlakem Kremlu dohodu odmítla. „Z Ukrajiny uprchl v únoru 2014 po krvavých střetech mezi jeho bezpečnostními silami a prodemokratickými demonstranty, při kterých bylo zabito více než 100 jeho občanů. Od té doby žije v exilu v Rusku," píše o Janukovyčovi server.
Další postavou, která se podepsala na zkáze Ukrajiny, je Viktor Medvedčuk, jeden z Putinových společníků, a náčelník generálního štábu bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Kučmy. Politico připomíná, že Putin je kmotrem jeho dětí. Díky těmto vztahům pak Medvedčuk sloužil jako spojka mezi Putinem a současnou hlavou Ukrajiny Petro Porošenkem. Medvetčuk v současném konfliktu zastupuje proruské separatisty.
Poněkud překvapivě se do žebříčku dostala i bývalá předsedkyně vlády Julia Tymošenková. „Vynořila se jako hrdinka, když vedla protesty proti výsledkům podvodných prezidentských voleb. Krátce poté se ona i její učitel Viktor Juščenko se dostali k moci, nedokázali ale zavést slibované reformy a podkopali vlastní revoluční věc," píše server Politico. Osobní spory pak smetly celou oranžovou revoluci.
Velký podíl viny na stavu země mají podle Kinstlerové i oligarchové. Ti na Ukrajině podkopávali a manipulovali politiku. Nejbohatší muž Rinat Achmetov svými penězi pomohl k moci Janukovyčovi, když mu poskytl 7,7 miliardy dolarů. Zároveň byl Achmetov obviněn z podpory separatistů a financování povstaleckých skupin. Další oligarcha – Dmytro Firtaš má sice jen 500 milionů dolarů, miliardy se ale točí v jeho obchodování s Gazpromem. I on podporoval Janukovyče. Kromě těchto dvou připomíná i roli Igora Komolijského a dalších, kteří vysávali zemi.
Ukrajině podle novinářky škodí i současný premiér Arsenij Jaceňuk, který zavedl nehospodárné a neekonomické protikomunistické zákony, které mají odvést pozornost od politického tlaku. „„Muž, který měl v úmyslu Ukrajinu vyvést z její zkorumpované minulosti, ji vede do zkorumpované budoucnosti," píše Kinstlerová.
Situaci nepomohla ani německá kancléřka Angela Merkelová. Novinářka sice oceňuje, že mluví plynně rusky, což využívá při diplomatických jednáních, pod jejím vedením ale prý EU Ukrajinu potichu opouští. Příliš dlouho prý váhala kvůli sankcím a útoky, při kterých zahynuli civilisté, pouze sleduje s „velkými obavami". Navíc nepodpořila ani uvolnění vízového režimu kvůli uprchlíkům.
Kritika se snesla i na americkou PR firmu Ketchum, která pomáhala Putinovi a jeho lidem vylepšovat jejich image v zahraničí, čímž si vydělala 60 milionů dolarů. S ruskými politiky už kvůli napjatým americko-ruským vztahům sice firma smlouvu neobnovila, nadále ale spolupracuje s Gazpromem.
A nakonec nesmí samozřejmě chybět Vladimir Putin. „Nejšpinavější z celého tuctu," píše o něm Kinstlerová. Ruský prezident se prý po Ukrajině díval už od roku 2008. Invaze na Ukrajinu pak podle novinářky zamaskovala nejistou ekonomiku, preventivně zabránila ruskému mejdanu a dovedla pozornost ruského lidu. „Od té doby zahynulo už více než 6 tisíc Ukrajinců a kdoví kolik ruských vojáků. A Putin předstírá, že o této 'občanské válce' nic neví.
Související
Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy
Fico ostře kritizuje roli EU ve sporu Bratislavy s Kyjevem ohledně ruského plynu
Ukrajina , Ukrajinská krize , Julija Tymošenková
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 1 hodinou
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 2 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 3 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 3 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 4 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 4 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 5 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 6 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 7 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 8 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 9 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
včera
Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce
včera
Novoroční oslavy v Jižní Koreji se od zbytku světa lišily. Prakticky vůbec neproběhly
V souvislosti s národním obdobím smutku po tragédii s leteckou nehodou letadla Jeju Air v oblasti Muan-gun v provincii Jeollanam-do v Jižní Koreji došlo k omezení nebo zrušení novoročních oslav po celé zemi. Místní vlády se rozhodly upravit plánované akce, aby vyjádřily úctu obětem nehody a zachovaly soucit a zklidnění v tomto smutném období.
Zdroj: Libor Novák