Na Ukrajině oživují ducha SS a Západ mlčí, promluvil historik

"Člověka může rozbolet hlava, když se pokouší urovnat si nepořádek panující na Ukrajině. Je to jako by zde byly dvě skládačky, přičemž každá ukazuje stejný obraz Ukrajiny, ale obsahuje díly o jiných tvarech a velikostech. Ve skutečnosti Západ nese podíl viny na zhoršování situace. Moskva také, ale Rusko alespoň v tomto konfliktu jedná více konsistentně," míní historik a publicista Pjotr Romanov. V komentář i pro server Moscow Times analyzoval aktuální vývoj ukrajinské krize a zkritizoval toleranci ukrajinských ultranacionalistických sil.

Roosevelt si s Hitlerem dokem ramen nepadl

"Posledním příkladem budiž rozhodnutí amerického Kongresu zamítnout podporu ukrajinského praporu Azov, který byl obviněn z prosazování neonacistické ideologie. Nejenže vojáci tohoto praporu nosí na svých rukávech nacistický symbol vlčí hák - stejný, jako nosila 2. tanková divize SS Das Reich - ale v Donbasu rovněž oživují ducha SS, když prolévají značné množství krve civilistů. Zde je rozhodnutí amerického Kongresu správné," píše Romanov.  

"Problémem zůstává, co má Washington dělat se zbytkem nacionalistických dobrovolnických sil na Ukrajině, které nejsou o nic lepší než Azov. Proč je USA podporují? Je to jen z důvodu, že americký prezident Barack Obama nesouhlasí s politikou Kremlu? Bývalý americký prezident Franklin Roosevelt také nebyl spokojen s politikou Kremlu, ale to ho nevehnalo do náručí Hitlera! Nemá snad Západ už dost nacistů, například veteránů SS, kteří v pobaltských státech pořádají své pochody? Ve zkratce, jsou zde dvě skládačky - jedna zobrazuje USA odmítající podpořit prapor Azov a druhá, která ukazuje Washington poskytující pomoc podobným milicím. Tyto díly k sobě nesedí. Bohužel, to je současný problém," kritizuje historik.

"Washington oficiálně podporuje dohody z Minsku a dokonce čas od času Moskvě vytýká, že je porušuje. Pokud jim ale skutečně jde o tyto dohody, proč Spojené státy neinstruují vládu v Kyjevě, aby udělala něco s nacionalistickými jednotkami Pravého sektoru pod vedení Dmytro Jaroše, které otevřeně odmítly držet se minské dohody? Koneckonců, když pozorovatelé OBSE hlásí, že jisté 'třetí síly' neustále porušují klid zbraní, je jasné, že mají na mysli ukrajinské nacionalistické bojovníky. To je další záhada: Chce Washington dodržet, nebo porušit dohodu z Minsku?" ptá se odborník.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.     

"Mimochodem, není z pohledu Západu lehce divné deklarovat podporu dohodě Minsk II - ve které představitelé samozvaných lidových republik Doněck a Luhansk hrají alespoň nominální roli - a zároveň podporovat to, co kyjevská vláda označuje jako protiteroristickou operaci na východě Ukrajiny? Zajímalo by mě, proti komu dle Západu válčí Kyjev v Donbasu - proti teroristům, nebo separatistům? Existuje zde rozdíl," konstatuje Romanov.    

"A to není vše. Dokážu pochopit touhu Spojených států prezentovat kyjevské představitele v dobrém světle. Kozácké kalhoty a tradiční vyšívané košile se hodí pouze na folklórní festival. Stát, který usiluje o integraci se Západem, by měl vypadat jinak. To je důvod, proč Washington začal od hned začátku oblékat ukrajinské lídry do obleků a kravat. To také vysvětluje zoufalou snahu uspořádat alespoň něco připomínající prezidentské volby co nejrychleji po majdanu a poté podobně sporné volby do parlamentu. Dalším krokem bylo rychle zahájit reformy - velmi riskantní krok v dnešní nestabilní situaci. Ve zkratce, je v zásadě naprosto pochopitelné, proč Washington chce, aby se administrativa v Kyjevě posunula k plnohodnotné vládě," uvádí historik.    

Povedou neonacisté další majdan?

"Zůstává však nejasné, jak jakýkoliv evropský stát - nebo v tomto případě jakákoliv země - může tolerovat existenci milicí, které operují mimo kontrolu centrální vlády. A s ohledem na závislost Kyjeva na Washingtonu by tato otázka měla být přesměrována do Spojených států. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dříve přislíbil stáhnout veškeré dobrovolnické nacionalistické milice z oblasti konfliktu. Nikdy tak neučinil. Ukrajinští silovici opakovaně tvrdili, že trvají na odzbrojení nelegálních bojujících jednotek. To se nestalo. Jak tomu máme rozumět?" pokládá otázky komentář.    

"Možná se kyjevští představitelé a jejich američtí patroni ve skutečnosti nechtějí těchto jednotek zbavit, jsou fakticky neschopní vynutit si jejich demobilizaci, nebo si neuvědomují, že tito 'náckové' jednoduše civilistům na východě Ukrajiny nerozdávají květiny. V reakci na slabé hrozby z Kyjeva uspořádal Pravý sektor neprodleně a demonstrativně vojenská cvičení - pochopitelně aniž by měl povolení od úřadů. 'Náckové' o svých manévrech pouze 'informovali' Porošenka," připomíná Romanov.      

"Pravý sektor deklaroval, že jeho vojenské síly budou nadále odmítat rozkazy ukrajinského generálního štábu. Dokonce i ve Lvově, centru západní a proevropské Ukrajiny, nosí jeho bojovníci maskáče a pořádají pochody, při nichž nejenže kritizují prezidenta - který si mimochodem kritiku, jíž se mu dostává zprava i zleva, zaslouží - ale také na jeho adresu pořvávají nejurážlivější nadávky. A nakonec Jaroš oznámil plán zformovat plnohodnotnou armádu, jakožto alternativu k ukrajinským silám. Vypadá to jako ultimátům určené úřadům," shrnuje historik.

"To vše je pochopitelně v každém normálním státě nemyslitelné a ukazuje to, že díly těchto dvou ukrajinských skládaček do sebe nezapadají. Vezmeme-li v potaz, že Ukrajina je neustále na hraně nějakého dalšího majdanu, je možné, že další revoluci povedou ukrajinští neonacisté. To je důvod, proč lidi z tohoto nepořádku bolí hlava. Spojené státy možná leží příliš daleko, aby cílily nepohodlí, ale je divné, že Evropská unie s touto migrénou zatím neulehla," uzavírá Romanov.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Pravý sektor (ukrajinské ultranacionalistické hnutí)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 3 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 4 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 6 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 8 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1

Pardubice vyhrály třetí finálový zápas Tipsport extraligy v Brně 4:1 a vedou v sérii 2:1. Kapitán Lukáš Sedlák, který se vrátil na led po ošetření rány na rtu, zazářil gólem a asistencí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy