Drama u Mukačeva: Ozbrojenci na útěku, Slovensko střeží hranice s Ukrajinou

Kyjev/Bratislava - Údajně kvůli pašování cigaret došlo o víkendu k přestřelce mezi ozbrojenci Pravého sektoru a bezpečnostními silami, radikálům se nakonec podařilo z obklíčení uprchnout. Tajemník ukrajinské bezpečností rady Oleksandr Turčynov mezitím vyzval ke kádrové čistce v Zakarpatské oblasti. Slovensko už zpřísnilo ostrahu společné hranice s Ukrajinou.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes nařídil propustit všechny celníky v Zakarpatské oblasti "Nařídil jsem propustit všechny zaměstnance zakarpatské celní služby, od náčelníka po řadového pracovníka, a pro zajištění chodu celnic povolat do oblasti pracovníky z dalších regionů," uvedl premiér.

Násilnosti u zakarpatského Mukačeva, které rozpoutali ozbrojenci z pravičácké bojůvky Pravý sektor, si o víkendu vyžádaly zřejmě tři lidské životy a desítku zraněných. Ozbrojencům se mezitím podle médií nejspíše podařilo uprchnout z obklíčení, každopádně se je policistům dosud nepodařilo dopadnout.

VIDEO: Začátek přestřelky s Pravým sektorem

Zdroj: YouTube

Ukrajinské ministerstvo vnitra dnes označilo za vůdce útočníků velitele záložního praporu Pravého sektoru Romana Stojku, bývalého zakarpatského kriminalistu. Dvaatřicetiletý Stojka byl jako policista dvakrát kázeňsky potrestán, než byl v roce 2009 z řad policie propuštěn.

Úřady nyní pátrají po dvojici ozbrojenců Pravého sektoru, kteří na útěku před zákonem zajali šestiletého chlapce. Zda je Stojka mezi nimi, není jasné. Rukojmí, kterým se kryli při ústup do lesa, později propustili, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ministerstva vnitra.

Ozbrojenci se nyní podle policistů ukrývají v okolí vesnice Bobovyšče, která leží asi 15 kilometrů severně od Mukačeva. Dvojici bojovníků Pravého sektoru pronásledují příslušníci ukrajinských speciálních sil, oblast monitorují policejní vrtulníky.

Slovensko po incidentu posílilo ochranu společné hranice s Ukrajinou pro případ, že by se ozbrojenci Pravého sektoru pokusili dostat do země pod Tatrami. Více policistů Slovensko nasadilo i na hraniční přechody s východním sousedem. "Nemyslím si, že by se lidé, kteří tam měli problém, snažili hledat úkryt u nás. Spíše se budou ukrývat na území Ukrajiny," řekl portálu Aktuality.sk slovenský policejní prezident Tibor Gašpar. Navzdory tomu slovenská policie nařídila příslušníkům hraniční a cizinecké policie nosit ve službě samopal a ochrannou přilbu a vestu. Do pohotovosti také uvedla speciální policejní jednotky na východě země.

Některá média označila incident za boj o vliv v západoukrajinské Zakarpatské oblasti mezi nacionalistickým hnutím Pravý sektor a místními kriminálními skupinami.

Incidentu byla dnes věnována schůze ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, hlavního bezpečnostního orgánu země. Prezident Porošenko na zasedání prohlásil, že žádná politická strana na Ukrajině nesmí mít a nebude mít své vlastní ozbrojené složky. "Žádná politická organizace nemá právo vytvářet zločinecké struktury," prohlásil prezident ve zjevné narážce na bojové formace Pravého sektoru.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Oleksandr Turčynov (šéf ukrajinského parlamentu) Pravý sektor (ukrajinské ultranacionalistické hnutí)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 2 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 11 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy