Divoký západ u slovenských hranic: Co se děje v Zakarpatsku?

Kyjev/Londýn - V Zakarpatsku podle expertů přetrvává mnoho problémů, které mohly být příčinou nedávného konfliktu u Mukačeva. K těm hlavním patří korupce, pašování a spory místních elit.

V sobotu se v Mukačevu střetli stoupenci poslance Mychajla Laňa s členy Pravého sektoru.  Ten tvrdí, že jen chtěl skoncovat s pašováním, kvetoucím Laňovou vinou. Prý Laňovi také zabránil, aby v Mukačevu zřídil takzvanou Zakarpatskou lidovou republiku. Podle této verze šla policie na ruku poslanci.

Laňo obvinění odmítá a tvrdí, že vše spískal vlivný místní politik Viktor Baloha, který býval šéfem kanceláře prezidenta Viktora Juščenka. Prý Baloha financuje Pravý sektor.

Velice vlivnou postavou v oblasti býval Viktor Medvedčuk. Baloha zprvu býval Medvedčukovým poradcem, ale pohádali se. Baloha podporoval opozičního vůdce Juščenka, zatímco Medvedčuk býval šéfem kanceláře prezidenta Leonida Kučmy.

Ve volbách starosty Mukačeva v roce 2003 byl Medvedčukovým soupeřem Balohův bratranec Vasyl Peťovka a Ernest Nuser z vládní strany. Volilo se ve stínu rvaček, přestupků a zbití poslanců. Poprvé sehráli vážnou roli mladí rváči v teplácích, kteří se později stali pověstnými po celé zemi.

Peťovka vyhrál, ale soud výsledek zrušil. Další kolo následovalo na jaře 2004, kdy Baloha soupeřil s Nuserem. Zase došlo na pěsti a tekla krev. I když Baloha podle průzkumů vedl, vítězství přisoudili Nuserovi. Po oranžové revoluci ztratil Medvedčuk všechny funkce. Baloha se stal gubernátorem, pak ministrem a nakonec kancléřem.

Balohovi lidé v oblasti soupeřili s lidmi Medvečuka, později Strany regionů, jejímž členem býval Laňo. Medvedčukovým poradcem byl i vlivný politik Nestor Šufrič, ovládající užhorodský fotbalový klub Hoverla.

S vítězstvím Viktora Janukovyče v prezidentských volbách 2010 se váha vlivu přechýlila. Gubernátorem se stal poslanec z Janukovyčovy strany Oleksandr Ledida. Ale Balohova strana ve volbách ovládla oblastní sněm i značnou část samosprávy. Baloha byl sice tou dobou ministrem, ale před volbami 2012 měl takový konflikt s Laněm, že div nedošlo na střelbu. A po volbách Strana regionů dokázala zařídit, aby Balohův bratr Pavlo přišel o poslanecký mandát.

Euromajdan přepsal mapu vlivu v oblasti

Strana regionů se rozpadla a ve volbách v roce 2014 čtyři ze šesti mandátů získali bratři Viktor, Pavlo a Ivan Balohové a jejich bratranec Vasyl Peťovka.

Laňo sice dokázal v jednom obvodu vyhrát, Ale podle místních expertů jeho vliv zeslábl, stejně jako starého Medvedčukova týmu. "V posledních letech byl Laňo ve stínu Balohů, jeho role se nejspíše zveličuje," řekl Serhij Fedaka z Užhorodské národní univerzity.

Stejně jako další zakarpatský expert Viktor Paščenko upozornil, že Viktor Baloha má vliv na volené orgány, ale s bezpečnostními složkami mívá potíže. Před rokem veřejně protestoval proti jmenování oblastního policejního náčelníka.

Zakarpatská filiálka Pravého sektoru vznikla během euromajdanu a v čele stanul tehdy málo známý Oleksandr Sačko. Jednou z prvních akcí bylo "otevření" Medvedčukovy horské rezidence u Mukačeva. Za poslední rok se ozbrojenci Pravého sektoru dostali do několika sporů, které vyústily v přestřelky. Podle expertů ale Pravý sektor politický vliv v oblasti nezískal.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Pravý sektor (ukrajinské ultranacionalistické hnutí) Podkarpatská Rus Zakarpatsko

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 30 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy