Žena v čele OSN? Některé státy jsou pro

Ženeva - OSN se už začíná poohlížet po novém šéfovi, vedle diplomatických zkušeností a země původu se ale řeší i pohlaví. Generálního tajemníka Pan Ki-muna by tak ve funkci mohla nahradit žena, o čemž se během 70 let existence tohoto nadnárodního spolku nikdy otevřeně neuvažovalo.

Mandát generálního tajemníka OSN trvá pět let a je jmenován Valným shromážděním na návrh Rady bezpečnosti. Stálí členové rady tak mohou v případě nesouhlasu s kandidátem použít právo veta. Podle nepsaných pravidel se střídají šéfové OSN z různých kontinentů - poslední čtyři pocházeli z Peru, Egypta, Ghany a Jižní Koreje. Proto se spekuluje o tom, že nyní má nárok na tento vysoký post Evropa.

Na 42 ze 193 členských států OSN podepsalo prohlášení, ve kterém uvádí, že nastal čas, aby se tajemnické funkce ujala žena. Součástí skupiny jsou i dva z největších přispěvatelů do rozpočtu organizace - Německo a Japonsko. AP nicméně upozornila, že v komplikovaném a značně nepřehledném procesu výběru tajemníka má hlavní slovo pětice stálých členů Rady bezpečnosti, kterými jsou Británie, Čína, Francie, Rusko a USA. Žádný z nich se ale k iniciativě nepřipojil. Ze zbylých deseti nestálých členů RB OSN dokument podepsalo pouze Chile.

Druhé funkční období vyprší Pan Ki-munovi sice až na konci roku 2016. Záměr ucházet se o křeslo generálního tajemníka již vyslovil například bývalý slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN Pan Ki-mun (šéf OSN)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy