Donbas se mění v uzavřenou zónu, mezinárodní organizace nejsou vítany

Kyjev - Humanitární organizace, které pomahají civilistům na východní Ukrajině, nejsou v oblasti vítáni. Přesvědčil se o tom nedávno například Člověk v tísni. Společné středisko pro kontrolu a koordinaci (SCCK) dnes zkritizovalo vedení separatistů na Donbasu za jejich přístup k nevládním společnostem.

"Pokračuje proces přetváření dočasně okupovaných území na východě Ukrajiny na zónu uzavřenou pro mezinárodní organizace," uvádí se v prohlášení SCKK.

Mluvčí Člověka v tísni Tomáš Urban o víkendu potvrdil, že této organizaci nebyla udělena akreditace. "Dozvěděli jsme se to ale jen z médií," řekl. Člověk v tísni podle něj tedy počká na oficiální vyjádření luhanských úřadů a pak rozhodne o dalším postupu. Organizace podle Urbana pozastavila činnost v povstaleckém Luhansku již před několika měsíci, a to právě kvůli čekání na výsledek procesu akreditace.

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna a v současné době má koordinační kancelář v Kyjevě a pomoc organizuje ze základny ve Slavjansku. Těm nejpotřebnějším poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo, přístřeší a léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. Lidem také nabízí poukázky na nákup jídla a zajišťuje přístup k pitné vodě.

Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Ve městě otevřel kancelář a nejohroženějším lidem poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i pleny. Měsíčně zásobuje potravinami přes 7 000 lidí. Podpořil také několik domovů pro seniory, hospiců či azylových domů pro lidi bez domova.

Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí vyjádřilo v reakci znepokojení nad postupem rebelů, kteří blokují dodávky mezinárodní humanitární pomoci obyvatelům Donbasu. Rozhodnutí povstalců o vykázání mezinárodních organizací porušuje mezinárodní právo i minské dohody, zdůraznilo kyjevské ministerstvo.

Například mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) měla v Luhansku personál i zásoby. Podle svého webu organizace uzavřela kancelář v Luhansku a v oblastech pod správou Luhanské lidové republiky tak již nemá žádný personál. Před odchodem z oblasti také darovala zbylé zásoby léků zdravotnickým zařízením, která je nutně potřebují.

Od začátku konfliktu podporovali Lékaři bez hranic dodávkami léků a vybavení přes 350 zdravotnických zařízení na obou stranách frontové linie, z toho v Luhanské oblasti 109 zdravotnických a sociálních zařízení. Mobilní kliniky Lékařů bez hranic vyráželi v Luhansku do 35 lokalit, kde bezplatně poskytly přes 42.000 vyšetření a také darovali léky a zdravotnické zásoby pro léčbu více než 37.500 lidí s chronickými onemocněními a pro 4900 lidí s válečnými zraněními v dobách intenzivních bojů.

Související

Více souvisejících

Donbass Doněck Lékaři bez hranic člověk v tísni

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy