Jeden z nejhorších teroristických činů stále není definitivně ukončen. Objevily se nové okolnosti, které vedou k identifikaci dalších dvou podezřelých ze zničení letadla společnosti Pan Am, při němž zahynulo celkem 270 osob.
Doposud se mělo za to, že jediným zodpovědným člověkem za teroristickou akci ze dne 21. prosince 1988, jejímž výsledkem byl zničený Boeing 727 letecké společnosti Pan American World Airways, byl libyjský agent Abdel Basset Ali al-Megrahi. Ten byl také po dlouhém šetření v lednu 2001 odsouzen k 27letému žaláři.
Nyní skotská policie a agenti FBI zveřejnili zprávu, že identifikovali nové dva podezřelé, kteří se měli podílet na tragédii letu 103 z Frankfurtu nad Mohanem do New Yorku, který skončil nad skotskou vesnicí Lockerbie (odtud i název Aféra Lockerbie). Skotský advokát lord Frank Mulholland už se spojil s americkou generální prokurátorkou Lorettou Lynchovou, aby zažádaly libyjské úřady o možnost oba uvedené muže vyslechnout.
Oficiální prohlášení informuje o dohodě Velké Británie a USA, z níž vyplývá, že "... Velká Británie a Spojené státy souhlasí s právním nárokem skotských a amerických vyšetřovatelů k výslechu dvou Libyjců v pokračujícím šetření týkajícího se bombového útoku na let 103 Pan Am." Zároveň bylo uvedeno, že "mezinárodní dožádání" ohledně případu bylo zasláno i libyjskému generálnímu prokurátorovi v Tripolisu.
Uvedenými Libyjci jsou Abu Agila Mas'ud, bývalý šéf libyjských zpravodajců a expert na výrobu trhavin, a Abdullah al-Senussi, rovněž zpravodajský agent a švagr někdejšího libyjského diktátora Muhammada Kaddáfího. Oba zmínění podezřelí jsou v současné době ve vězení - Mas'ud si odpykává desetiletý žalár za bombové atentáty na vozy Kaddáfího odpůrců, al-Senussi byl odsouzen k trestu smrti za válečné zločiny, mezi nimiž figuruje i střílení do davu demonstrantů při libyjském povstání (byl zatčen v Malajsii a v roce 2012 vydán do Libye). Současné snahy vyšetřovatelů však komplikuje nestálá politická situace v zemi po svržení Kaddáfího režimu.
Stručně o aféře Lockerbie
Let 103 mířil dne 21. prosince 1988 z německého Frankfurtu nad Mohannem na letiště J. F. Kennedyho v New Yorku. Na palubě byli cestující 21 národností, k těmto 243 osobám je nutné připočíst ještě 16 členů posádky. Nad skotským městečkem Lockerbie došlo k explozi letadla, jehož trosky na zemi usmrtily dalších 11 lidí. K výbuchu došlo zhruba 9 kilomentrů nad zemí a kratičká naděje, že přežil jeden z palubních stewartů trvala jen pár minut. Zpočátku se vyšetřovatelé domnívali, že pád letounu Boeing 727 způsobila technická porucha, ale po ohledání trosek bylo zřejmé, že důvodem zničení letadla je výbušnina.
Další šetření prokázalo, že šlo o plastickou trhavinu Semtex vyrobenou v tehdejším Československu, kterou pachatelé umístili do kazetového magnetofonu, ten pak byl uložen do neoznačeného zavazadla ještě před započetím letu na Maltě (město Lugu). Ve Frankfurtu bylo zavazadlo bohužel přeloženo do osudného letu 103. Vyšetřovatelé shromáždili na 10 000 součástí letadla a hodně pomohly i záznamy z "černých skříněk".
Jako důvod atentátu byla uváděna odveta ze strany Libye za bombové útoky amerických letadel na města Tripolis a Bengházi. Další verze hovoří o tom, že si akci objednal sám Kaddáfí, protože během bombardování zahynula jeho adoptivní dcera Hanna. To v roce 2011 tvrdil někdejší ministerský předseda Libye Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl. Třetí verze hovoří o mstě za potopení dvou libyjských lodí v Siderském zálivu.
V roce 1991 byl po tříletém vyšetřování, v němž bylo učiněno na 15 000 výslechů, obviněn al-Megrahi, tehdejší velitel bezpečntonstích složek společnosti Libyan Arab Airlines, a ředitel letiště Luga Airport na Maltě Lamina Chalífa Fhimah. Proces provázely sankce proti Libyi a přísná bezpečnostní opatření. V roce 2001 byl al-Megrahi odsouzen, Fhimah byl zproštěn obvinění. Terorista se pokoušel v roce 2004 o revizi procesu, ale Nejvyšší soud v Edinburghu jeho žádost zamítl. Další vyšetřování však zjistilo, že některé důkazy mířící zejmena na podíl Libye, byly manipulovány. Odsouzený al-Megrahi byl v roce 2009 propuštěn poté, co se vzdal jakékoli možnosti odvolání proti trestu. Důvodem ukončení jeho věznění byla rakovina prostaty v posledním stadiu. Té také al-Megrahi v roce 2012 ve věku 60 let podlehl.
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Terorismus , Letecké nehody , Lockerbie
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě