Lockerbie, teroristický čin s československou stopou, má po letech další podezřelé

Jeden z nejhorších teroristických činů stále není definitivně ukončen. Objevily se nové okolnosti, které vedou k identifikaci dalších dvou podezřelých ze zničení letadla společnosti Pan Am, při němž zahynulo celkem 270 osob.

Doposud se mělo za to, že jediným zodpovědným člověkem za teroristickou akci ze dne 21. prosince 1988, jejímž výsledkem byl zničený Boeing 727 letecké společnosti Pan American World Airways, byl libyjský agent Abdel Basset Ali al-Megrahi. Ten byl také po dlouhém šetření v lednu 2001 odsouzen k 27letému žaláři.

Nyní skotská policie a agenti FBI zveřejnili zprávu, že identifikovali nové dva podezřelé, kteří se měli podílet na tragédii letu 103 z Frankfurtu nad Mohanem do New Yorku, který skončil nad skotskou vesnicí Lockerbie (odtud i název Aféra Lockerbie). Skotský advokát lord Frank Mulholland už se spojil s americkou generální prokurátorkou Lorettou Lynchovou, aby zažádaly libyjské úřady o možnost oba uvedené muže vyslechnout.

Oficiální prohlášení informuje o dohodě Velké Británie a USA, z níž vyplývá, že "... Velká Británie a Spojené státy souhlasí s právním nárokem skotských a amerických vyšetřovatelů k výslechu dvou Libyjců v pokračujícím šetření týkajícího se bombového útoku na let 103 Pan Am." Zároveň bylo uvedeno, že "mezinárodní dožádání" ohledně případu bylo zasláno i libyjskému generálnímu prokurátorovi v Tripolisu.

Uvedenými Libyjci jsou Abu Agila Mas'ud, bývalý šéf libyjských zpravodajců a expert na výrobu trhavin, a Abdullah al-Senussi, rovněž zpravodajský agent a švagr někdejšího libyjského diktátora Muhammada Kaddáfího. Oba zmínění podezřelí jsou v současné době ve vězení - Mas'ud si odpykává desetiletý žalár za bombové atentáty na vozy Kaddáfího odpůrců, al-Senussi byl odsouzen k trestu smrti za válečné zločiny, mezi nimiž figuruje i střílení do davu demonstrantů při libyjském povstání (byl zatčen v Malajsii a v roce 2012 vydán do Libye). Současné snahy vyšetřovatelů však komplikuje nestálá politická situace v zemi po svržení Kaddáfího režimu.

Stručně o aféře Lockerbie

Let 103 mířil dne 21. prosince 1988 z německého Frankfurtu nad Mohannem na letiště J. F. Kennedyho v New Yorku. Na palubě byli cestující 21 národností, k těmto 243 osobám je nutné připočíst ještě 16 členů posádky. Nad skotským městečkem Lockerbie došlo k explozi letadla, jehož trosky na zemi usmrtily dalších 11 lidí. K výbuchu došlo zhruba 9 kilomentrů nad zemí a kratičká naděje, že přežil jeden z palubních stewartů trvala jen pár minut. Zpočátku se vyšetřovatelé domnívali, že pád letounu Boeing 727 způsobila technická porucha, ale po ohledání trosek bylo zřejmé, že důvodem zničení letadla je výbušnina. 

Další šetření prokázalo, že šlo o plastickou trhavinu Semtex vyrobenou v tehdejším Československu, kterou pachatelé umístili do kazetového magnetofonu, ten pak byl uložen do neoznačeného zavazadla ještě před započetím letu na Maltě (město Lugu). Ve Frankfurtu bylo zavazadlo bohužel přeloženo do osudného letu 103. Vyšetřovatelé shromáždili na 10 000 součástí letadla a hodně pomohly i záznamy z "černých skříněk".

Jako důvod atentátu byla uváděna odveta ze strany Libye za bombové útoky amerických letadel na města Tripolis a Bengházi. Další verze hovoří o tom, že si akci objednal sám Kaddáfí, protože během bombardování zahynula jeho adoptivní dcera Hanna. To v roce 2011 tvrdil někdejší ministerský předseda Libye Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl. Třetí verze hovoří o mstě za potopení dvou libyjských lodí v Siderském zálivu.

V roce 1991 byl po tříletém vyšetřování, v němž bylo učiněno na 15 000 výslechů, obviněn al-Megrahi, tehdejší velitel bezpečntonstích složek společnosti Libyan Arab Airlines, a ředitel letiště Luga Airport na Maltě Lamina Chalífa Fhimah. Proces provázely sankce proti Libyi a přísná bezpečnostní opatření. V roce 2001 byl al-Megrahi odsouzen, Fhimah byl zproštěn obvinění. Terorista se pokoušel v roce 2004 o revizi procesu, ale Nejvyšší soud v Edinburghu jeho žádost zamítl. Další vyšetřování však zjistilo, že některé důkazy mířící zejmena na podíl Libye, byly manipulovány. Odsouzený al-Megrahi byl v roce 2009 propuštěn poté, co se vzdal jakékoli možnosti odvolání proti trestu. Důvodem ukončení jeho věznění byla rakovina prostaty v posledním stadiu. Té také al-Megrahi v roce 2012 ve věku 60 let podlehl.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Letecké nehody Lockerbie

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 6 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy