Britové kvůli jaderným ponorkám sáhnou hodně hluboko do kapsy

Londýn - Údržba ponorkové jaderné flotily stojí Velkou Británii více, než předpokládali. Zvláště nyní, když se jako nezbytnou jeví výměna čtyř jaderných ponorek nesoucích rakety Trident.

Kolik by takový špás stál? Zatím byl odhad vyčíslen na 167 miliard liber, což podle vyjádření odborníků "přesahuje veškeré očekávání. Agentuře Reuters to sdělili zástupci Cameronovy Konzervativní strany. Není tajemstvím, že premiér David Cameron je silným stoupencem politiky námořního zastrašování.

Výměna by měla být provedena v roce 2016, ovšem britská vláda už dříve deklarovala nákup nových ponorek třídy Vanguard vybavených balistickými raketami Trident, což původně mělo představovat výdaj kolem patnácti až dvaceti miliard liber, přičemž ale nebyly vyčísleny náklady na údržbu.

Jenže nyní se ministr národní obrany Philip Dunne vyjádřil, že pořizovací cena ponorek by měla činit podstatně více, totiž 25 miliard liber. Dunne tento údaj uvedl v písemné parlamentní zprávě, kterou inicioval zástupce Konzervativní strany Crispin Blunt. Náklady na provoz jaderné ponorkové flotily činí zhruba 6% ročního rozpočtu obrany Spojeného království. Jedno plavidlo si po dobu své existence přijde na 34 miliard liber.

Blunt si vyžádal údaje od ministerstva obrany a podle jeho výpočtu budou celkové náklady na tento projekt představovat astronomických 167 miliard liber. "Můj výpočet je založen na servisních službách do roku 2028 a následním rozšíření protiraketového úseku do roku 2060. Následný program Trident spolyká více než dvojnásobek daného podílu rozpočtu, který měl k dispozici můj předchůdce. Požadovaná suma, ať se jedná o daňové poplatníky či vojenské kruhy, je neúměrně vysoká na to, aby byla rozumná," pokračuje Blunt.

David Cameron existenci programu Trident podporuje (zdroj: g7germany.de)

Předpokládalo se, že Spojené království vynaloží 2 procenta ročního HDP na obranu za předpokladu, že HDP bude v letech 2020 až 2060 růst v průměru o 2,48% ročně. Ministerstvo obrany vysoký růst nákladů obhajuje faktem, že vlastně neexistuje žádná alternativa, jak naplnit cílenou politiku zastrašování nepřátel Velké Británie. Podle něj nejsou jiné možnosti co se týče kombinace ceny a požadovaných vlastností ponorek. "Oněch 6% z ročního rozpočtu na obranu považujeme za cenově odpovídající. Převažují v nich investice do oblastí, které umožňují zajistit národní bezpečnost Velké Británie," zdůraznilo ministerstvo. 

Opozice však prodloužení programu Trident kritizuje s tím, že by rozhodně mohlo být daných prostředků využito lépe, například pro rodiny, které se potýkají s množstvím úsporných opatření. Nový vůdce Labouristické strany Jeremy Cobryn například nesdílí s vládou význam majority pro jadernou ponorkovou flotilu. "Podívejte se na USA a 11. září. Ochránily snad jaderné ponorky zemi před útoky?" položil Cobryn řečnickou otázku. Navíc prohlásil, že odmítá použití jaderných zbraní a to i v případě, že je systém Trident k dispozici. 

Po jeho bok se staví i šéfka Nacionalistické strany Skotska (SNP) Nicola Sturgeon. "Obnova ponorek je neodůvodněná. Je to finančně nedostupné a nemorální. Nemějte pochybnosti - SNP bude proti Tridentu vždycky, dnes, zítra, pořád," prohlásila skotská politička na konferenci strany na začátku října. 

Její slova podporuje i široký průzkum pořádaný redakcí listu The Guardian. Podle jeho výsledků si 79% voličů Spojeného království Velké Británie a Severního Irska myslí, že by ministerstvo obrany program Trident nemělo obnovovat. Průzkum proběhl v loňském roce.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Ponorky David Cameron

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy