Londýn - Údržba ponorkové jaderné flotily stojí Velkou Británii více, než předpokládali. Zvláště nyní, když se jako nezbytnou jeví výměna čtyř jaderných ponorek nesoucích rakety Trident.
Kolik by takový špás stál? Zatím byl odhad vyčíslen na 167 miliard liber, což podle vyjádření odborníků "přesahuje veškeré očekávání. Agentuře Reuters to sdělili zástupci Cameronovy Konzervativní strany. Není tajemstvím, že premiér David Cameron je silným stoupencem politiky námořního zastrašování.
Výměna by měla být provedena v roce 2016, ovšem britská vláda už dříve deklarovala nákup nových ponorek třídy Vanguard vybavených balistickými raketami Trident, což původně mělo představovat výdaj kolem patnácti až dvaceti miliard liber, přičemž ale nebyly vyčísleny náklady na údržbu.
Jenže nyní se ministr národní obrany Philip Dunne vyjádřil, že pořizovací cena ponorek by měla činit podstatně více, totiž 25 miliard liber. Dunne tento údaj uvedl v písemné parlamentní zprávě, kterou inicioval zástupce Konzervativní strany Crispin Blunt. Náklady na provoz jaderné ponorkové flotily činí zhruba 6% ročního rozpočtu obrany Spojeného království. Jedno plavidlo si po dobu své existence přijde na 34 miliard liber.
Blunt si vyžádal údaje od ministerstva obrany a podle jeho výpočtu budou celkové náklady na tento projekt představovat astronomických 167 miliard liber. "Můj výpočet je založen na servisních službách do roku 2028 a následním rozšíření protiraketového úseku do roku 2060. Následný program Trident spolyká více než dvojnásobek daného podílu rozpočtu, který měl k dispozici můj předchůdce. Požadovaná suma, ať se jedná o daňové poplatníky či vojenské kruhy, je neúměrně vysoká na to, aby byla rozumná," pokračuje Blunt.
David Cameron existenci programu Trident podporuje (zdroj: g7germany.de)
Předpokládalo se, že Spojené království vynaloží 2 procenta ročního HDP na obranu za předpokladu, že HDP bude v letech 2020 až 2060 růst v průměru o 2,48% ročně. Ministerstvo obrany vysoký růst nákladů obhajuje faktem, že vlastně neexistuje žádná alternativa, jak naplnit cílenou politiku zastrašování nepřátel Velké Británie. Podle něj nejsou jiné možnosti co se týče kombinace ceny a požadovaných vlastností ponorek. "Oněch 6% z ročního rozpočtu na obranu považujeme za cenově odpovídající. Převažují v nich investice do oblastí, které umožňují zajistit národní bezpečnost Velké Británie," zdůraznilo ministerstvo.
Opozice však prodloužení programu Trident kritizuje s tím, že by rozhodně mohlo být daných prostředků využito lépe, například pro rodiny, které se potýkají s množstvím úsporných opatření. Nový vůdce Labouristické strany Jeremy Cobryn například nesdílí s vládou význam majority pro jadernou ponorkovou flotilu. "Podívejte se na USA a 11. září. Ochránily snad jaderné ponorky zemi před útoky?" položil Cobryn řečnickou otázku. Navíc prohlásil, že odmítá použití jaderných zbraní a to i v případě, že je systém Trident k dispozici.
Po jeho bok se staví i šéfka Nacionalistické strany Skotska (SNP) Nicola Sturgeon. "Obnova ponorek je neodůvodněná. Je to finančně nedostupné a nemorální. Nemějte pochybnosti - SNP bude proti Tridentu vždycky, dnes, zítra, pořád," prohlásila skotská politička na konferenci strany na začátku října.
Její slova podporuje i široký průzkum pořádaný redakcí listu The Guardian. Podle jeho výsledků si 79% voličů Spojeného království Velké Británie a Severního Irska myslí, že by ministerstvo obrany program Trident nemělo obnovovat. Průzkum proběhl v loňském roce.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , Ponorky , David Cameron
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák