Praha/Kyjev – Před dvěma týdny si Ukrajinci v komunálních volbách místní vedení a starosty. Objevily se i některé problémy, třeba s hlasovacími lístky, ale i přes určité komplikace označila mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) za transparentní a demokratické. Na Ukrajinu se vydal na pozorování také europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf. Ale nadšený příliš nebyl.
Ransdorf mluví o tom, že se snažil prosadit, aby europarlament vyslal na Ukrajinu pozorovatele. „Podařilo se mi prosadit, aby se pozorovatelé dostali i do Dněpropetrovské oblasti. Ukrajinská strana dlouho odmítala, abych byl členem pozorovatelské mise, a jako oficiální důvod uváděla mou návštěvu Krymu. Spíš to bylo proto, že jsem jako pozorovatel nepohodlný. Nepotřebuji tlumočníka, plynně mluvím rusky, jsem schopen komunikovat i ukrajinsky, a hlavně velmi dobře znám místní situaci. Vykládat mi cosi o rozkvětu ukrajinské demokracie je zbytečné," ostře komentuje dění kolem volem politik na svých stánkách.
Hned po příletu do Dněpropetrovsku prý zjistil zajímavé informace. „Dozvěděl jsem se, že v noci udělala policie zátah lidi, kteří pro Kolomojského a jeho stranu UKROP kupovali hlasy (kupování hlasů se děje třeba tak, že volič si mobilem vyfotí lístek, aby bylo vidět, jak hlasoval). Nesmí se to, ale sankce nejsou a s těmito podvody nesvedou nic ani členové komisí, ani policie," poukazuje na první problémy při volbách Ransdorf.
Další nejasností podle něj nastaly v případě volební účasti. „ K volbám chodí převážně starší lidé a účast (javka) je nízká. Přestože průzkumy tvrdily, že se k těmto volbám dostaví skoro 75% voličů, přišlo jich necelých 47%. Komunisté ve volbách kandidovat nesměli (5. listopadu se s nimi konal soud). Kyjevský režim zakázal symbol srpu a kladiva, aniž by zaregistroval, že v Evropské unii, kam by se tak rád vecpal, mají srp a kladivo ve znaku dva státy- Rakousko (už od roku 1918) a Kypr," rýpnul si europoslanec.
Po technické stránce byly podle něj komise ve volebních okrscích velmi dobře připravené. „Nedá se jim upřít pracovní nasazení a oddanost demokratické praxi. O politicích to neplatí. Podle tisku daly ukrajinské politické strany na volební agitaci 82 milionů dolarů (!). Zeptal jsem se předsedy ústřední volební komise Ochendovského, odkud je vzaly, a on mi s výmluvnou grimasou uvedl příklad: jeden kandidát na post kyjevského primátora vynaložil na svou kampaň 5 milionů dolarů. V případě vítězství by měl 'astronomický' plat 200-300 eur. Je nabíledni, že jeho motivací pro získání primátorského křesla nebyl ani plat, ani práce pro veřejnost," píše komunista.
Tam, kde podle Ransdorfa hrozilo nebezpečí, že by mohli vyhrát „protivníci kyjevského establishmentu" se volby pro jistotu nekonaly. Z 30 000 volebních místností jich zůstalo zavřených 315, z toho 235 v Doněcké oblasti. „V klíčových městech bojovali o své místo na slunci oligarchové, kteří si Ukrajinu rozebrali," píše politik.
Výsledky voleb podle něj napovídají jedno. „Současná situace vede k téměř nepravděpodobným spojením a ještě nepravděpodobnějším pověstem o nich. Tak třeba mi lidé z jedné neziskovky vykládali, že Opoziční blok pomůže Bloku Petra Porošenka v Kyjevě a Blok Petra Porošenka podpoří Opoziční blok v Dněpropetrovsku. Spánek rozumu plodí příšery, říká se. Těmi příšerami jsou novodobá knížectví oligarchů," dodal ostře Ransdorf s tím, že hra na stát skončila ve chvíli, kdy dal Majdan moc do rukou oligarchů, což podle něj komunální volby zřejmě posvětí.
Související
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
před 1 hodinou
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
před 2 hodinami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 3 hodinami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 4 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 4 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 5 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 6 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 7 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 8 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 9 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.
Zdroj: David Holub